5 powodów, dla których terapia przyniesie korzyści również Twojej firmie

Choć psychoterapia i opieka nad zdrowiem psychicznym w Polsce nie należą jeszcze do tradycyjnych świadczeń pracowniczych, to liczba firm, które oferują je swoim ludziom, rośnie. Dlaczego warto zainwestować w dbanie o dobrostan psychiczny pracowników?

1) Pomożesz kolegom poradzić sobie w trudnych chwilach

Każdy z nas przeżywa bardziej wymagający okres w swojej pracy i życiu prywatnym – czeka nas wymagające spotkanie i doganiają nas terminy, pokłóciliśmy się z partnerem lub zajmujemy się problemami dzieci. Kiedy jesteśmy przytłoczeni, warto mieć pod ręką kogoś, kto spojrzy na naszą sytuację z dystansu, omówi ją z nami i pomoże znaleźć sposób na poradzenie sobie z nią.

I właśnie takim przewodnikiem może być terapeuta.

Terapia nie jest skierowana tylko do osób, które mają konkretny problem psychologiczny, ale może ustawić lustro dla ludzi, aby mogli pracować nad sobą. Twoi współpracownicy mogą rozmawiać z terapeutą o sprawach zawodowych i prywatnych, zwierzać mu się ze swoich problemów, obaw czy barier, które komplikują im pracę. Sama sesja odbywa się online na bezpiecznej platformie, dzięki której treść rozmowy pozostaje całkowicie poufna.

2) Umożliwiasz swoim ludziom rozwój

A co jeśli jeden z Twoich kolegów ma głowę pełną pomysłów, ale myśl o zaprezentowaniu ich przed innymi członkami zespołu lub przełożonymi go przeraża. Może boi się, że nie zostaną zaakceptowane i dlatego woli zachować je dla siebie. Na spotkaniu zachowuje się jak milczący introwertyk, ale w środku jest rozgorączkowany.

Terapia pomaga ludziom określić swoje mocne i słabe strony oraz motywuje ich do chęci doskonalenia się w danej umiejętności lub do podjęcia próby usunięcia przeszkód, które uniemożliwiają im rozwój. Nie tylko po to, by mogli przetrwać w pracy, ale także dla własnego dobrego samopoczucia.

unnamed

3) Zadowoleni ludzie są bardziej produktywni

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), depresja i lęk pracowników powodują znaczny spadek wydajności pracy. Mówiąc wprost – jeśli człowiek znajduje się w dyskomforcie psychicznym, stan ten negatywnie przekłada się na jego wydajność w pracy. A kiedy rozwiązuje problemy na poziomie prywatnym, w naturalny sposób przenosi je również do pracy.

Stan psychiczny również wpływa na fluktuację. Jeśli zaoferujesz swoim ludziom usługi psychoterapeuty, dasz im do zrozumienia, że ważne jest dla ciebie, aby czuli się dobrze. A kiedy ludzie są szczęśliwi w pracy, nie mają powodu, by ją zmieniać.

W badaniach przeprowadzonych przez Microsoft 24% osób, które odeszły z pracy w 2020 roku, stwierdziło, że powodem był ogólny dyskomfort psychiczny. Kolejne 24% jako powód podało komplikacje w równoważeniu życia prywatnego i zawodowego.

4) Terapia poprawia atmosferę i komunikację

W przeciwieństwie do naszych przyjaciół, nie wybieramy sobie współpracowników. W pracy łatwo dochodzi do sporów, czy to z powodu odmiennych opinii, czy też np. niedotrzymania terminów.

Ale problemem może być również osobista antypatia. Niektórzy pracownincy po prostu się nie dogadują, każdy ma inny charakter i sposób komunikacji, dla którego drugi nie ma zrozumienia lub nie rozumie ich.

Konflikt wpływa wówczas na ogólny nastrój w zespole. Terapeuta może wnieść do niekomfortowej sytuacji bezstronne spojrzenie na sprawę, pomóc zdefiniować istotę problemu i poprowadzić uczestników sporu do rozwiązania.

terapie-pro-firmy1

5) Będziesz wiedział o problemach zanim się pojawią

Czy Twoja firma wydaje się funkcjonować tak, jak powinna? To, że obecnie nie masz do czynienia z żadnymi trudnościami, a Twoi współpracownicy wydają się zadowoleni, nie oznacza, że w przyszłości nie mogą pojawić się problemy. Po ludzku nie jest możliwe, aby wiedzieć o wszystkim, co dzieje się w zespole. Co więcej, jeśli współpracownicy nie czują się wspierani w tym zakresie, trudno im będzie zwierzać się sobie nawzajem.

Dodatkowo to, że robisz dobrze, nie oznacza, że nie możesz robić jeszcze lepiej. Zorganizuj warsztaty, które skupiają się na zapobieganiu dyskomfortowi psychicznemu, stale edukuj swój zespół w tym zakresie lub wprowadź możliwość indywidualnych sesji z terapeutą. Dzięki temu Twoi współpracownicy będą wiedzieli, że ich wspierasz i zależy Ci na tym, jak się czują.

Czy czujesz, że terapia przyniosłaby korzyści również Twojej firmie? A może chcesz dowiedzieć się, gdzie masz luki w dostępie do ludzi? Skontaktuj się z nami, chętnie przedstawimy szczegółowo nasze usługi i zaproponujemy rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a my się do Ciebie odezwiemy.

  1. Przeprowadzimy krótką rozmowę, aby dowiedzieć się, jak najlepiej zorganizować pracę dla Ciebie.

  2. Stworzymy dla Ciebie ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb i z przyjemnością zapewnimy Ci bezpłatny dostęp, abyś mógł wszystko wypróbować.