Czy ciągle myślisz o jedzeniu? Czy masz poczucie winy kiedy coś jesz? Czy obsesyjnie kontrolujesz swoją wagę? Czy jedzenie kontroluje Cię bardziej niż Ty kontrolujesz jedzenie? Czy udajesz, że jesz przed innymi lub unikasz jedzenia z innymi? Jeśli powyższe sytuacje mają miejsce w Twojej codzienności, powinieneś wiedzieć, że istnieje wiele sposobów, aby przejąć kontrolę nad swoim umysłem i być bardziej wolnym od uporczywych myśli o jedzeniu. Najskuteczniejszym sposobem poradzenia sobie z problemem jest psychoterapia.

Jakie są rodzaje zaburzeń odżywiania?

Zaburzenia odżywiania (Eating Disorders – ED) stanowią stosunkowo szerokie spektrum diagnostyczne. Charakteryzują się szkodliwymi zachowaniami związanymi z jedzeniem i postrzeganiem własnego ciała. Zalicza się do nich anoreksja (celowa utrata masy ciała, która może prowadzić do całkowitej odmowy przyjmowania pokarmów), bulimia (objadanie się i późniejsze wymioty pokarmem) i binge eating (wilczy głód), czy też atypowa anoreksja psychiczna, atypowa bulimia psychiczna. Często zdarza się, że pacjenci ci znajdują się w błędnym kole: objadanie się, wymioty, głodzenie się, objadanie się.

Co może mieć wpływ, na to że cierpię na zaburzenia odżywiania?

Często zaburzenia odżywiania nie są przyczyną, a jedynie skutkiem innego lęku, niepokoju lub niezadowolenia. Zaburzenia odżywiania mogą być związane z problemami psychicznymi:

itp. ED nie tylko wpływają na psychikę, ale niestety często wiążą się z konsekwencjami w postaci problemów fizycznych:

  • utrata miesiączki i późniejsze problemy z płodnością
  • łatwe powstawanie siniaków,
  • niskie ciśnienie krwi
  • przerzedzenie włosów itp. 

I wreszcie problemy społeczne: izolacja społeczna – stopniowa utrata zainteresowania naszymi hobby, przyjaciółmi lub wręcz przeciwnie: nieumiejętność bycia samemu (bulimia).

měření obvodu v pase

Czy można wyleczyć się z zaburzeń odżywiania (bulimia, anoreksja, itp.)?

Tak! Pamiętajmy, że zaburzenia odżywiania zwykle zaczynają się dość niewinnie, kreujemy postawy i poglądy, które uważamy za słuszne i stopniowo zmieniamy swoje podejście do jedzenia, tak aby się do nich dostosować. Pozbycie się ED oznacza zmianę wcześniej utrwalonych zachowań i przekonań. Potrzebna jest wola, cierpliwość i miłość, a przede wszystkim ktoś, kto nam w tym pomoże.

Co powinienem zrobić jeśli ja (lub ktoś z mojego otoczenia) cierpi na anoreksję lub bulimię?

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że zaburzenia odżywiania są przejawem trudności emocjonalnych z jakimi boryka się dana osoba. Jeśli cierpisz na którąkolwiek z form zaburzeń odżywiania, zalecamy poszukać profesjonalnej pomocy i wsparcia. Psychoterapeuta pomoże ci przejść przez te trudności i wskaże drogę do osiągnięcia większej satysfakcji.

Jeśli ktoś z Twoich bliskich cierpi na jakąkolwiek formę zaburzeń odżywiania oto kilka wskazówek, co możesz zrobić:

  1. Dbaj o osobę, a nie o chorobę. 
  2. Nie zmuszaj do jedzenia, podczas posiłków odwracaj uwagę od samego pokarmu, bądź cierpliwy.
  3. Nie udzielaj nieproszonych rad.
  4. Unikaj wszelkich ocen charakteru.
  5. Nie szukaj przyczyny, ale rozwiązania.

Jak psychoterapia może pomóc w leczeniu zaburzeń odżywiania?

Psychoterapia jest uważana za jedną z najlepszych metod leczenia ED. Pomaga ona dowiedzieć się, dlaczego u danej osoby rozwinęła się choroba, zrozumieć, co kontroluje daną osobą, zmienić jej nastawienie i znaleźć strategię prowadzącą do większej satysfakcji. Osoby z zaburzeniami odżywiania często wstydzą się swojej choroby, dlatego psychoterapia online może być dodatkowo korzystna. Dzięki niej Klienci często szybciej się otwierają i wyzbywają się obawy przed oceną wyglądu fizycznego. W Hedepy są specjaliści ukierunkowani na ten temat a można się z nimi połączyć z dowolnego miejsca oraz bez dojazdów.

Komentarz klienta Hedepy:

„Największym paradoksem jest to, że tak naprawdę nigdy nie byłam gruba, ale chciałam być jeszcze szczuplejsza, ładniejsza, po prostu idealna. Dla mnie to oznaczało maksymalnie 42 kilogramy na wadze.  W trakcie leczenia spotkałam wielu lekarzy i psychologów, ale dopiero dzięki Janie poczułam, że mogę zacząć lubić siebie, nawet jeśli nie biegam codziennie  przynajmniej 25 kilometrów i jem więcej niż jogurt z jabłkiem. Jana jest pierwszą psychoterapeutką, która nie zmuszała mnie do jedzenia i pierwszą, którą zainteresowałam jako całość. Chciałbym powiedzieć wszystkim, że zasługują na swoją Janę i że nie muszą być z tym wszystkim sami.”

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować
Aby terapia była skuteczna, pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb
Dzięki krótkiemu testowi pomożemy Ci w 5 minut znaleźć kogoś kto cię wysłucha
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Zanim terapeuci dołączą do naszej społeczności, przechodzą wymagający proces selekcji. Weryfikujemy ich wykształcenie i odbyte szkolenia oraz praktykę w pracy z pacjentami.
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Za pomocą krótkiego testu wskażemy Ci trzech psychoterapeutów, najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb.
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Dla subskrybentów oferujemy 60 lekcji w formie video online na tematy o szeroko pojętym zdrowiu psychicznym
Rozpocznij test
Hedepy
Zapisz się do newslettera Hedepy
Porady, rabaty, aktualności
Subskrybując, wyrażasz zgodę na nasze [zasady przetwarzania danych osobowych] (https://hedepy.pl/zasady-przetwarzania-danych-osobowych/)
Śledź nas na @hedepypl
#NieBądźcieSami
Przejdź do Instagrama
https://www.instagram.com/p/CughfDYo0t1/https://www.instagram.com/p/CtdqYCMIW70/
https://www.instagram.com/p/CsBB6CLIXq-/https://www.instagram.com/p/CU2BL9_oazt/
https://www.instagram.com/hedepypl
https://www.instagram.com/p/CvogYhxq46s/https://www.instagram.com/p/Ct_QYYMs0WY/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna