Psychoterapia jest jednym z najważniejszych i najskuteczniejszych narzędzi, które można wykorzystać w pomocy osobom uzależnionym od substancji uzależniających lub uzależnionym od konkretnych zachowań (hazard, zakłady bukmacherskie). Skuteczna jest zarówno psychoterapia ukierunkowana na zmianę osobowości i relacji, wspierająca wzrost i dojrzewanie osobowości (psychoanaliza, psychoterapia psychodynamiczna i interpersonalna, psychoterapia egzystencjalna i humanistyczna), jak i psychoterapia skoncentrowana na zmianie (objawowej) zachowania – zalicza się do niej terapię behawioralną i poznawczo-behawioralną, ale także terapie systemowe, strukturalne i komunikacyjne, znane głównie z pracy z jednostkami rodzinnymi.

Czym jest uzależnienie i jak powstaje?

Istotą uzależnienia jest utrata kontroli nad spożywaniem substancji lub konkretnym zachowaniem. Dzieje się to na poziomie fizjologicznym, na poziomie myślenia, a następnie także zachowania. Towarzyszy temu niekontrolowane pragnienie, stan odstawienia, niemożność zatrzymania i zakończenia uzależniającego zachowania. Przyczyny uzależnienia są bardzo złożone. Najczęściej jest to kombinacja czynników fizjologicznych (wrodzonych lub nabytych), psychologicznych i socjokulturowych.

závislost

Od czego można być uzależnionym?

Zespół uzależnienia może dotyczyć konkretnej substancji (np. alkoholu), typów substancji (np. opioidów) lub szerszego zakresu różnych substancji. Najczęściej występującymi statystycznie uzależnieniami są te: od alkoholu, tytoniu, nielegalnych narkotyków (marihuana, metamfetamina, heroina…) i leków (leki uspokajające, hipnotyczne, opioidowe leki przeciwbólowe). Uzależnienie od hazardu zaliczane jest raczej do zaburzeń nałogowych i impulsywnych, jednak w praktyce leczenie tych zaburzeń traktuje się łącznie lub w bardzo podobny sposób jak uzależnienia od substancji. Badania neurobiologiczne coraz częściej dowodzą, że zarówno substancje psychoaktywne, jak i hazard podobnie stymulują układy neurobiologiczne oraz dopaminowy układ nagrody, któremu przypisuje się podstawową rolę w rozwoju i utrzymaniu uzależnienia.

Skąd mam wiedzieć, że jestem uzależniony? Jakie są objawy uzależnienia?

Do głównych cech uzależnienia należy głód, czyli nieodparte pragnienie, które zmusza nas do ponownego sięgnięcia po substancję lub wykonywania danej czynności. Przynosi nam to przyjemny, wręcz błogi stan. Kiedy substancja nie jest dostępna, zaczynamy odczuwać nieprzyjemny stan odstawienia:

Pojawiają się trudności w samokontroli. Z czasem nasza tolerancja do spożycia wzrasta, wówczas musimy stosować coraz więcej i częściej, tak aby ostatecznie osiągnąć pożądany stan. Stopniowo zaniedbujemy obowiązki, przyjemności lub inne zainteresowania na rzecz nałogu. Nie przemawiają do nas racjonalne argumenty, jak szkodliwość zachowania i kontynuujemy spożycie, gdyż jest to od nas silniejsze.

Jak pozbyć się uzależnienia?

Jeśli osoba jest zainteresowana pozbyciem się nałogu, niezbędna jest odpowiednia motywacja. Musi uświadomić sobie, co negatywnego przynosi mu nałóg, a jednocześnie jakie korzyści przyniesie mu rozpoczęcie abstynencji. Jeśli chcemy pozbyć się uzależnienia, niezbędna jest zmiana. Zmiana nie polega tylko na tym, że przestajemy używać lub odtwarzać daną substancję uzależniającą. Abstynencja jest warunkiem koniecznym, ale sama w sobie nie wystarcza i nie gwarantuje satysfakcji życiowej. Ważne jest, aby dokonać zmian także w innych obszarach życia. W związku z tym czasami konieczne jest poszukanie specjalistów, którzy mogą w tym pomóc: lekarza-psychiatry, uzależnieniowca, psychoterapeuty, pracownika socjalnego i innych.

W jaki sposób psychoterapia pomaga w uzależnieniu?

Psychoterapia umożliwi profesjonalną identyfikację przyczyny i początku nałogu, a także skuteczne zarządzanie tymi zachowaniami. Jej celem jest leczenie oraz wpływanie na stan psychiczny, wspomaganie osiągnięcia istotnych zmian niezbędnych do rozwoju potencjału zdrowia psychicznego.
Cele psychoterapii obejmują konkretne aspekty związane z uzależnieniem, takie jak całkowite wyzdrowienie, łagodzenie objawów, zmniejszanie ich częstości, dostosowanie zachowania, poprawa adaptacji psychospołecznej, wspieranie wzrostu i dojrzewania. Szerszy kontekst obejmuje korzyści w radzeniu sobie, pokonywaniu oraz rozwiązywaniu problemów życiowych i kryzysów.

Prawdziwa historia Klienta:

„Pomijając zupełnie katastrofalne dzieciństwo, to z bratem udało mi się zachować jakąkolwiek więź.  To właśnie on przyprowadził mnie na psychoterapię online. Powiedział, że to mu pomogło. Jednak pod każdym względem to ja byłem o wiele bardziej naznaczony przeszłością. Aby uciec od wszystkiego, przeprowadziłem się na drugi koniec świata, rzadko zasypiałem trzeźwy i praktycznie nigdy sam, seks był moją obsesją. Sam wiedziałem, że jest to nie do zniesienia, ale nie umiałem przestać. Przez długi czas terapia stała się jedynym mocnym punktem w tym chaosie, który nazywałem swoim życiem. Co zawdzięczam mojemu terapeucie? To, że jest ze mną, gdy konfrontuję się z moją przeszłością. Nie chcę już uciekać a wreszcie żyć.”

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować
Aby terapia była skuteczna, pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb
Dzięki krótkiemu testowi pomożemy Ci w 5 minut znaleźć kogoś kto cię wysłucha
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Zanim terapeuci dołączą do naszej społeczności, przechodzą wymagający proces selekcji. Weryfikujemy ich wykształcenie i odbyte szkolenia oraz praktykę w pracy z pacjentami.
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Za pomocą krótkiego testu wskażemy Ci trzech psychoterapeutów, najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb.
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Dla subskrybentów oferujemy 60 lekcji w formie video online na tematy o szeroko pojętym zdrowiu psychicznym
Rozpocznij test
Hedepy
Zapisz się do newslettera Hedepy
Porady, rabaty, aktualności
Subskrybując, wyrażasz zgodę na nasze [zasady przetwarzania danych osobowych] (https://hedepy.pl/zasady-przetwarzania-danych-osobowych/)
Śledź nas na @hedepypl
#NieBądźcieSami
Przejdź do Instagrama
https://www.instagram.com/p/CughfDYo0t1/https://www.instagram.com/p/CtdqYCMIW70/
https://www.instagram.com/p/CsBB6CLIXq-/https://www.instagram.com/p/CU2BL9_oazt/
https://www.instagram.com/hedepypl
https://www.instagram.com/p/CvogYhxq46s/https://www.instagram.com/p/Ct_QYYMs0WY/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna