Czym jest psychoterapia? I dla kogo jest ona przeznaczona?

Jeśli zastanawiasz się nad psychoterapią, to z pewnością warto spróbować. Psychoterapia nie musi być ostatnią deską ratunku w sytuacjach kryzysowych, tak samo jak nie służy tylko tym, którzy cierpią na poważniejsze problemy psychiczne. Jest odpowiednia dla każdego, kto chce popracować nad sobą i lepiej zrozumieć samego siebie.

Co to jest psychoterapia?

Psychoterapia to leczenie środkami psychologicznymi, którego celem jest złagodzenie lub wyeliminowanie problemów klienta. W efekcie następuje zwykle wzrost poziomu wiedzy, samoakceptacji, samorealizacji i poczucia własnej wartości. Psychoterapia może pomóc nam uzyskać szersze spojrzenie na siebie, uświadomić sobie utrwalone wzorce myślenia i zachowania, odkryć sens naszego życia i ogólnie osiągnąć wyższą jakość życia i spełnienie naszego potencjału.

 

Nie mam poważnych problemów, czy terapia ma dla mnie w ogóle sens?

Psychoterapia nie służy jedynie leczeniu poważnych zaburzeń psychicznych. To szansa na lepsze poznanie siebie, zrozumienie dynamiki w naszych relacjach i rozwinięcie swojego potencjału tak, aby nasze życie prowadziło do spełnienia i zdrowia.

 

Czuję się bardzo źle, potrzebuję pomocy, czy Hedepy są dla mnie odpowiednie?

Jeżeli nie czujesz się dobrze, nie ma na co czekać. Jak najszybciej porozmawiaj z psychoterapeutą. Dzięki środowisku internetowemu masz dostęp do psychoterapeutów z całej Polski i możesz bardzo szybko umówić się na wizytę.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz natychmiastowej pomocy, jesteś w stanie, w którym możesz zagrozić sobie lub innym, lepiej na nic nie czekaj i od razu skontaktuj się z linią kryzysową 116 123.

 

Jak wybrać odpowiedniego terapeutę?

Z właściwym terapeutą powinieneś czuć się zrelaksowany i pewny siebie. Dlatego często zdarza się, że na początku terapii po prostu „wypróbowuje się” kilku terapeutów. Aby pomóc Ci w wyborze, przygotowaliśmy krótkie filmiki z terapeutami, które pomogą Ci poznać ich osobowość choć trochę przed samą sesją. Warto również przeczytać opinie innych użytkowników.

 

W czym może mi pomóc terapia?

Terapia pomaga w szerokim zakresie problemów, od chwilowego niezadowolenia, przez problemy w związkach, po głębokie traumy. To głównie od Ciebie zależy, jakie cele wybierzesz wspólnie z psychoterapeutą.

Nie musisz mierzyć się z tym sam

Czasami najtrudniej jest zacząć