Żałobą reagujemy na utratę i śmierć bliskiej osoby, która jest dla nas niewątpliwie najbardziej bolesną stratą. Nasi przodkowie byli w tym względzie mądrzy, ponieważ nie wypychali śmierci poza mury domu, a jej akceptacja była częścią codziennego życia. Ale my też możemy stracić dom, ukochane zwierzę, zdrowie czy status społeczny i sobie z tym poradzić. To wszystko są ogromne kryzysy i naturalna, choć przykra, część naszego życia. Jeśli nauczymy akceptacji straty, będziemy w stanie cieszyć się ze wszystkiego, co pojawi się w naszym życiu później.

Co to jest żałoba?

Żałoba jest reakcją człowieka na stratę. Emocjonalnie przeżywamy ją jako smutek, który przejawia się na różnych poziomach, od złości, żalu czy rozpaczy. W tym czasie w naszym umyśle panuje chaos i dezorientacja. Wspomnienia o utraconej osobie pojawiają się ze wzmożoną siłą. Niektórzy dają upust swojej stracie poprzez płacz, inni wycofują się w odosobnienie, jeszcze inni potrzebują wyładować złość. Żałobie mogą towarzyszyć zaburzenia snu, zmiana apetytu, chwilowa ucieczka np. w alkohol lub duchowość (w poszukiwaniu wytłumaczenia). Każdy przeżywa żałobę na swój sposób i nie ma tego jedynego i właściwego. Łączy nas to, że na jakiś czas paraliżuje ona nasze życie.

Jakie są etapy żałoby?

Często osobom w żałobie pomaga to, że  „rządzi się ona swoimi prawami”. Ma ona swoje zdefiniowane etapy a tym samym swój początek i koniec. Daje więc nadzieję, że jeśli przejdziemy przez kryzys bez zaprzeczania mu, to kiedyś się skończy i będziemy mogli wejść w nowy etap życia, silniejsi o te doświadczenia. Żałobę najczęściej opisuje się w sekwencji następujących faz:

  • zaprzeczenie (To nie może być prawda.),
  • złość (Jak to się mogło stać? Kto jest winien?), 
  • targowanie się (Może się mylili, trzeba to sprawdzić.), 
  • depresja (Nic już nie ma wartości.), 
  • pogodzenie się (Akceptuję to, co nadejdzie.).  

truchlící matka s dcerou

Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby?

Najbardziej znaczącą stratą w naszym życiu jest śmierć bliskiej osoby. Jest to strata nieodwracalna. Poradzenie sobie z nią nie oznacza zapomnienia, ale przetworzenie jej i pozwolenie sobie na dalsze przeżycie szczęśliwej przyszłości. Jeśli jest to choć trochę możliwe, skorzystaj ze wsparcia rodziny, bliskich i przyjaciół. Istnieje również psychoterapia lub interwencja kryzysowa, która pomoże Ci przeżyć często bardzo intensywny napór emocji. Dziś często zaniedbywane rytuały też mogą być pomocne. Symboliczne pożegnanie się z bliską osobą pozwala na szybsze przejście w nowy etap.

Jak mogę pomóc innym w radzeniu sobie ze śmiercią bliskiej osoby?

Śmierć jest trudnym tematem z bardzo wielu powodów i jeśli mamy o niej rozmawiać, zwłaszcza z kimś, kogo dopiero co dotknął życiowy cios, może nas to zupełnie sparaliżować. Szukamy odpowiednich słów, próbujemy być delikatni, czasem za wszelką cenę. Pocieszanie, pełnymi dobrych intencji, radami często niewiele pomaga. Okazuje się, że o wiele większym wsparciem dla osoby pogrążonej w żałobie będzie po prostu bliskość, lub gotowość do wysłuchania. Ale to nie tylko to – zbytnie absorbowanie emocji jest trudne samo w sobie. Ponadto, temat śmierci może otworzyć nasze własne lęki i traumy. Często nawet bliscy osób pogrążonych w żałobie szukają w takich momentach przestrzeni dla siebie. Psychoterapia oferuje taką przestrzeń i pozwala na zmierzenie się z własnymi pytaniami w bezpiecznym środowisku i uzyskanie niezbędnego wsparcia dla siebie.

Jak długo trwa żałoba? Jak długo normalne jest odczuwanie żałoby po stracie bliskiej osoby?

Na początku może się wydawać, że będzie trwać wiecznie i nigdy się nie skończy. Później jej intensywność stabilizuje się i wzrasta, na przykład podczas świąt, rocznicy lub urodzin zmarłego. Żałoba może trwać rok, lub nawet cztery lata. Nie ma reguły.  Mówi się, że czas żałoby zależy od intensywności relacji, jaka łączyła nas z osobą zmarłą. Jeśli czujesz, że po dłuższym czasie nadal nie potrafisz wrócić do normalnego życia, dobrym pomysłem może być rozmowa ze specjalistą, który nie tylko Cię wysłucha, ale także pomoże Ci „oddać się” temu, co być może odsuwałeś od siebie w obawie przed bólem.

Jak psychoterapia może pomóc mi w żałobie?

Psychoterapia jest przestrzenią, w której możesz przyjrzeć się wszystkim swoim emocjom, które maskujesz po to aby funkcjonować w otaczającej cię rzeczywistości. Psychoterapia pomoże ci je poznać i się z nimi uporać. Ponadto da ci wskazówki jak komunikować utratę bliskiej osoby i jak o niej rozmawiać z innymi. Celem powinno być zaakceptowanie tego, co się stało i powrót do szczęśliwego życia.

Prawdziwa historia jednej z klientek i tego, jak pomogła jej terapia:

„Zaczęłam uczęszczać na terapię po śmierci mojej córki. To było nie do zniesienia. Chciałam odebrać sobie życie i pójść tam do niej. Przetrwałam tylko dzięki antydepresantom, które przykryły paraliżujący ból i pustkę. Mogłam o wszystkim opowiedzieć terapeutce, nie bojąc się, że będę jej przeszkadzać. Mimo że trwało to długo, pomogła mi uporać się ze wszystkim, odsunąć od siebie winę i nadać mojemu życiu na nowo sens.”

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować
Aby terapia była skuteczna, pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb
Dzięki krótkiemu testowi pomożemy Ci w 5 minut znaleźć kogoś kto cię wysłucha
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Zanim terapeuci dołączą do naszej społeczności, przechodzą wymagający proces selekcji. Weryfikujemy ich wykształcenie i odbyte szkolenia oraz praktykę w pracy z pacjentami.
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Za pomocą krótkiego testu wskażemy Ci trzech psychoterapeutów, najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb.
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Dla subskrybentów oferujemy 60 lekcji w formie video online na tematy o szeroko pojętym zdrowiu psychicznym
Rozpocznij test
Hedepy
Zapisz się do newslettera Hedepy
Porady, rabaty, aktualności
Subskrybując, wyrażasz zgodę na nasze [zasady przetwarzania danych osobowych] (https://hedepy.pl/zasady-przetwarzania-danych-osobowych/)
Śledź nas na @hedepypl
#NieBądźcieSami
Przejdź do Instagrama
https://www.instagram.com/p/CughfDYo0t1/https://www.instagram.com/p/CtdqYCMIW70/
https://www.instagram.com/p/CsBB6CLIXq-/https://www.instagram.com/p/CU2BL9_oazt/
https://www.instagram.com/hedepypl
https://www.instagram.com/p/CvogYhxq46s/https://www.instagram.com/p/Ct_QYYMs0WY/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna