W dzieciństwie z łatwością nawiązaliśmy przyjaźnie, choćby spotykając się z rówieśnikami na placu zabaw. Potrafiliśmy w ciągu kilku minut zakolegować się z kimś i niemalże natychmiast ta relacja wydawała nam się sprawą życia i śmierci. W dorosłości jest znacznie trudniej spotkać nawiązać znajomości. Wychodzenie z nowymi ludźmi “na miasto” i ciągła próba znalezienia sposobu na rozpoczęcie rozmowy, jest bardzo wyczerpująca emocjonalnie i bardzo kosztowna dla naszej psychiki, szczególnie dla introwertyków.

Chociaż nie można tego całkowicie uniknąć, mamy wiele praktycznych wskazówek, które mogą ci pomóc osiągnąć cel. Prędzej czy później spotkasz kogoś, z kim naprawdę się będziesz dogadywał.

Przez zdrową przyjaźń, do zdrowego życia

Potrzebujesz trochę więcej motywacji?  Zgodnie z badaniami naukowymi, przyjaźń ma wpływ na nasze zdrowie fizyczne i długowieczność. Naukowcy znaleźli związek pomiędzy udanymi relacjami przyjacielskimi w naszym życiu a zmniejszonym ciśnieniem krwi, redukcją stanów zapalnych czy ryzykiem wystąpienia cukrzycy. Przyjaźń jest nawet kluczowym czynnikiem wpływającym na poczucie szczęścia, jak wynika z długoterminowego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Harvarda. Rodzina jest niezwykle ważna, ale przyjaźń także odgrywa bardzo istotną rolę i nie możemy o niej zapominać.

To zupełnie normalne, że po 25 roku życia niektóre przyjaźnie się rozpadają. Zakładamy rodziny, budujemy kariery i mamy coraz mniej wolnego czasu. To wcale nie oznacza, że jesteś „dziwny” i z pewnością nie musisz się za to winić. Przeciętnie, dorośli mają od 3 do 5 bliskich przyjaciół. Jeśli jesteś introwertykiem, zazwyczaj jest ich mniej i to też jest “okej”.  Jeśli to sprawia, że czujesz się dobrze, nie ma w tym nic złego. Jednak jeśli czujesz się samotny lub zwyczajnie chcesz nawiązać nowe przyjaźnie. Podpowiemy ci, jak to zrobić.

přátelé

7 praktycznych wskazówek jak nawiązać nowe przyjaźnie

Czujesz czasami, że obracasz się ciągle wokół tych samych osób?  Spróbuj zastosować poniższe wskazówki:

  • Praca – być może nawet chodzisz do pracy stacjonarnie, jednak czy znasz ludzi spoza swojego najbliższego zespołu? Być może piętro wyżej siedzi mnóstwo ciekawych osób, z którymi mógłbyś nawiązać kontakt. Korzystaj z imprez firmowych, czy też integracji. Staraj się chodzić na lunch do kuchni i jeść go w towarzystwie nowych osób.   
  • Kursy oraz warsztaty– podszlifowanie swojego angielskiego, zapisanie się na zajęcia taneczne, malarskie lub kulinarne. Na pewno znajdziesz coś, w czym chciałbyś się udoskonalić. Szczególnie na dłuższych kursach będziesz mieć okazję naprawdę z kimś się poznać i zaprzyjaźnić. Będzie was w końcu łączyć wspólna pasja. 
  • Wolontariat –  Jest całe mnóstwo możliwości! Możesz pracować z dziećmi, opiekować się porzuconymi zwierzętami lub pomagać w działaniach związanych z ochroną przyrody. Fajnym rozwiązaniem jest także udzielanie się w organizacji z twojej firmy lub branży. Bardzo szybko staniesz się częścią zespołu.
  • Grupy sportowe lub rekreacyjne – Przez grupy na Facebooku na pewno znajdziesz ludzi, którzy razem grają w siatkówkę i szukają partnerów , wędrują w góry w weekendy lub ćwiczą na siłowni na świeżym powietrzu. Jest wielu ludzi szukających kompanów do uprawiania sportu i wzajemnej motywacji, skorzystaj z tego. 
  • Networking w pracy– zobacz co oferuje firma w której pracujesz lub sprawdź wydarzenia branżowe, na jakie możesz się zapisać i skorzystać z grupy mentoringowej
  • Zaadoptuj psa lub kota– pamiętaj, że tylko jeśli naprawdę tego chcesz i czujesz, że możesz być rodzicem dla zwierzęcia. Ta decyzja musi być przemyślana. Zwierzęta niezwykle łączą i pomagają w nawiązywaniu kontaktów. 
  • A co z odświeżaniem starych kontaktów? – Być może masz takich przyjaciół, z którymi miałeś wartościową relację, ale po szkole czy też studiach kontakt wam się urwał, ze względu na różne obowiązki. Możesz śmiało spróbować na nowo nawiązać taką relację. Umów się na kawę i zobacz jak się sprawy potoczą.

Spróbuj otaczać się ludźmi i bądź cierpliwy

Nie musisz od razu wpuszczać wszystkich, których poznajesz do swojego życia. Jednak im więcej ludzi spotkasz, tym większe prawdopodobieństwo, że naprawdę się z kimś zaprzyjaźnisz. Ponadto, możesz spotkać ludzi w zupełnie nieoczekiwanych sytuacjach. Nie bój się więc mówić „tak” nawet na zaproszenia, które nie wzbudzają w tobie od razu entuzjazmu. Nigdy nie wiesz, na kogo trafisz.

Pamiętaj, że budowanie trwałej relacji i przyjaźni zajmuje czas. Naukowcy obliczyli, że może to zająć około 164 godzin spędzonych ze sobą aby móc się naprawdę zaprzyjaźnić.

Hiking.jpg

Jak sprawić aby ludzie chętniej do Ciebie zagadywali

Już wiesz, gdzie możesz spotkać nowych ludzi. Jednak być może masz wrażenie, że nikt naprawdę nie chce nawiązać z tobą kontaktu. Czasami nieświadomie wysyłamy sygnały, które sprawiają, że wydajemy się niedostępni. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne.

Oczywiście nie chodzi tu o to, aby się zmieniać kompletnie na potrzeby sytuacji, ale trzymać się kilku psychologicznych wskazówek, które sprawią, że inni także będą czuli się komfortowo w twoim towarzystwie.

  • Przede wszystkim, bardzo ważne jest aby starać się uśmiechać. Wydaje się to banalne, ale często zapominamy, że nieświadomie wyglądamy na złych lub zmartwionych.  
  • Nie siedź z rękami zaplecionymi- staraj się gestykulować szczególnie kiedy mówisz. Będziesz wydawał się bardziej otwarty na innych i szczery w tym co mówisz. 
  • Kiedy z kimś rozmawiasz, patrz mu w oczy. Nie błądź wzrokiem, ponieważ będziesz wydawał się nie zainteresowany rozmową i swoim rozmówcą.

meeting_2.png

Poruszyliśmy już kwestie niewerbalne, teraz czas na wskazówki jak skutecznie podtrzymać rozmowę z nową osobą:

  • Nie zawsze rozpoczęcie rozmowy od bardzo formalnego przedstawienia się jest najlepszym pomysłem. Postaraj się wyczuć sytuację i podejść do tego swobodnie. Spróbuj luźno zagadać współpracownika: “Zrozumiałeś może zadanie od szefa? Być może mi coś umknęło podczas spotkania” Następnie możesz przekazać jakiś miły komplement: “Bardzo podobają mi się Twoje buty. Mogę spytać skąd sa?”. Szybko nawiążecie nić porozumienia i zyskacie swobodę w rozmowie.  
  • Zadawaj pytania otwarte, które nie polegają wyłącznie na odpowiedzi tak lub nie, tylko będą okazją do rozwinięcia wypowiedzi i znalezienia kolejnych wspólnych wątków. 
  • Staraj się zapamiętać imiona i używaj ich w rozmowie. Z psychologicznego punktu widzenia, lubimy słyszeć nasze imię oraz, że zostało ono zapamiętane. Jednocześnie jeśli zostało przekręcone lub pomylone, automatycznie dana osoba mniej nam przypada do gustu.  
  • Daj innym przestrzeń do rozmowy i staraj się nie “wcinać” w wypowiedź. Spróbuj prawdziwie się zaangażować w rozmowę i wykazać zainteresowanie tym co druga strona chce przekazać. 
  • Nie dziel się od początku bardzo szczegółowymi, osobistymi sprawami. Szczegóły rozwody, konflikt z rodzicami, czy intymne szczegóły związku. Zostaw te kwestie na dalszy etap znajomości 
  • Nie staraj się być idealny. Zamiast tego pokaż swoją prawdziwą naturę wraz ze swoimi słabościami i wadami. Instynktownie nie lubimy osób, którzy są perfekcyjni, ponieważ trudno nam się z nimi identyfikować**.**

Więcej takich rad możesz znaleźć w bardzo ciekawej książce, którą bardzo polecamy polecamy: How to Win Friends and Influence People, przez wiele lat była ona bestsellerem sprzedażowym.

Czas zaprosić ją / jego i wyjść poza swoją ‘bańkę’

Już macie okazję się widywać na większych wydarzeniach, w klubach związanych z waszymi zainteresowani lub na wspólnych kursach.  Jak jednak zagadać i zaprosić daną osobę do wspólnego wyjścia, tak aby wyglądało to naturalnie i żebyś nie czuł się nieswojo? Spróbuj tego:

  • “Potrzebuje kawy. Znam super miejsce tu w okolicy. Może masz ochotę pójść razem?”
  • Bardzo chciałbym/abym zobaczyć film: XYZ, ale nikt z moich znajomych szczególnie nie interesuje się tą tematyką. Może ty masz ochotę?”(Świetnie byłoby gdyby to był film na temat, który wiesz że was łączy)
  • „Planuje iść na squasha w weekend, ale znajomy/znajoma, z którym/rą miałem grać się rozchorował/a. Może chcesz pograć?”(wybierz takie aktywności, które wam obu/ obojgu się spodobają)

non verbal_2.png

Jeśli jesteś introwertykiem, to zadanie może być trudne. Doskonale to rozumiemy. Jednak jeśli masz ochotę zawrzeć nowe znajomości, musisz spotykać nowych ludzi i czasem nawet zaczynać rozmowę jako pierwszy/a.

Być może czujesz, że to naprawdę przekracza Twoje możliwości i mimo że czujesz się samotny, to odczuwasz niepokój w towarzystwie ludzi. Czytając to, potakujesz w myślach? W takim razie zastanów się nad terapią u profesjonalisty. Niepokój społeczny to temat trudny do pokonania samodzielnie. Każdy może zawierać przyjaźnie. Ty również możesz.

W Hedepy oferujemy terapię online, z dowolnego i dogodnego miejsca. Wystarczy wypełnić test, na podstawie którego polecimy Ci trzech najbardziej odpowiednich terapeutów. Nie musisz być sam/a.

Nie musisz mierzyć się z tym sam

Na koniec chcielibyśmy powiedzieć Ci ostatnią i chyba najważniejszą rzecz. To zupełnie naturalne, że w trudnej sytuacji doświadczamy fali różnorodnych emocji, o których do tej pory nie wiedzieliśmy. Każdy, naprawdę każdy kryzys ma swój początek, ale ma też swój koniec. Twój również. Dlatego, jeśli choć trochę się nad tym zastanawiasz, poproś o pomoc psychologa, psychiatrę, psychoterapeutę lub coacha. Nie mierz się z tym sam. Możesz znaleźć pomoc na przykład na Hedepy.pl gdzie znajdziesz dziesiątki psychoterapeutów,  spośród których możesz wybrać tego, który Ci najbardziej odpowiada i umówić się na następny dzień. Spotkanie odbywa się online, w zaciszu Twojego własnego domu.

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować
Aby terapia była skuteczna, pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb
Dzięki krótkiemu testowi pomożemy Ci w 5 minut znaleźć kogoś kto cię wysłucha
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Zanim terapeuci dołączą do naszej społeczności, przechodzą wymagający proces selekcji. Weryfikujemy ich wykształcenie i odbyte szkolenia oraz praktykę w pracy z pacjentami.
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Za pomocą krótkiego testu wskażemy Ci trzech psychoterapeutów, najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb.
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Dla subskrybentów oferujemy 60 lekcji w formie video online na tematy o szeroko pojętym zdrowiu psychicznym
Rozpocznij test
Hedepy
Zapisz się do newslettera Hedepy
Porady, rabaty, aktualności
Subskrybując, wyrażasz zgodę na nasze [zasady przetwarzania danych osobowych] (https://hedepy.pl/zasady-przetwarzania-danych-osobowych/)
Śledź nas na @hedepypl
#NieBądźcieSami
Przejdź do Instagrama
https://www.instagram.com/p/CughfDYo0t1/https://www.instagram.com/p/CtdqYCMIW70/
https://www.instagram.com/p/CsBB6CLIXq-/https://www.instagram.com/p/CU2BL9_oazt/
https://www.instagram.com/hedepypl
https://www.instagram.com/p/CvogYhxq46s/https://www.instagram.com/p/Ct_QYYMs0WY/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna