Jak psychoterapia może pomóc w leczeniu seksualności?

Seksualność jest w nas zakorzeniona biologicznie. Znane są badania naukowe, które pokazują, że dzieci w okresie prenatalnym (jeszcze w ciele matki) uśmiechają się na fizyczną stymulację płci. To samo widzimy u małych dzieci, które normalnie dotykają swoich narządów płciowych i przeżywają podniecenie. Mimo to seksualność przysparza nam wielu kłopotów. Psychoterapia jest jednym ze sposobów, w jaki możemy być usatysfakcjonowani w dziedzinie intymności i seksualności.

Jak poznać swoją seksualność?

Seksualność nie polega na tym, z kim uprawiasz seks i jak często go uprawiasz. Seksualność to połączenie seksualnych myśli, uczuć, pragnień i zachowań wobec innych. Seksualność jest różnorodna i niepowtarzalna, a znajomość praw własnej seksualności przyczynia się do szczęśliwego życia. Jeśli czujesz, że odczuwasz zakłopotanie i niezrozumienie w stosunku do swojej seksualności, lepiej jest udać się do psychoterapeuty i zbadać seksualność w bezpiecznym środowisku, niż zrobić jakikolwiek test na seksualność z Internetu.

 

Jakie są najczęstsze problemy w seksie?

Według ekspertów, problemy seksualne mogą dotyczyć nawet 40% osób. Towarzyszy im nietypowa, niepełna lub zaburzona reakcja organizmu na skuteczną skądinąd stymulację seksualną, a problem nie wynika z żadnej przyczyny cielesnej. Mają więc one charakter psychiczny. Do najczęstszych problemów seksualnych należą np. brak lub utrata pożądania seksualnego, zaburzenia erekcji u mężczyzn, przedwczesny wytrysk czy niemożność osiągnięcia orgazmu (zwłaszcza u kobiet).

Jak przezwyciężyć niechęć do seksu?

Brak pożądania seksualnego to jeden z najczęstszych problemów seksualnych, który częściej dotyka kobiety. Mówiąc najprościej, objawia się tym, że Twoja druga połówka nie chce się z Tobą spać, co prowadzi do braku seksu w małżeństwie, a tym samym może powodować inne problemy w związku. Ogólnie rzecz biorąc, awersja do seksu jest mechanizmem obronnym, za pomocą którego organizm się broni. Przyczyny mogą być różne, od nieprzyjemnych doświadczeń seksualnych w przeszłości, poprzez zmęczenie i przewlekły stres, aż po stany lękowe lub inne choroby. Psychoterapia może być skutecznym sposobem nie tylko dla tych, którzy cierpią z powodu tej awersji, ale także dla pary, gdy drugi jest sfrustrowany, że partner nie chce się z nim przespać.

internetinė terapija

Czy może istnieć problem z psychiczną erekcją?

Wielu terapeutów słyszało, jak klient mówi: „Nie dam rady” lub „Zrobię to za wcześnie”. Nawet do 20% zaburzeń erekcji ma związek z psychiką człowieka. Są to najczęściej stres, poczucie winy z powodu niezadowolenia partnerki, nerwowość i presja na wykonanie zadania, związana z tym niska samoocena lub lęk i depresja. Dlatego zanim odwiedzisz seksuologa lub aptekę po tabletki, odwiedź najpierw psychoterapeutę i spróbuj porozmawiać o swoich problemach.

 

Jak zwiększyć libido?

Utrata libido lub obniżone podniecenie może być doświadczane przez wiele kobiet. Najczęściej spotyka się to u kobiet wraz z początkiem ciąży, macierzyństwem, przepracowaniem i stresem. Również określone rodzaje hormonalnych środków antykoncepcyjnych mogą powodować spadek lub utratę libido. Psychoterapia online oferuje bezpieczną przestrzeń, w której kobieta może się otworzyć, odkryć przyczyny i znaleźć sposób, aby zwiększyć libido i znów cieszyć się seksem.

 

Jak psychoterapia online może pomóc w leczeniu problemów seksualnych?

Częstą przeszkodą w kontakcie z psychoterapeutą jest obawa przed tym, co inni o nas  pomyślą. Psychoterapia online może być idealnym rozwiązaniem problemów seksualnych wielu osób. Głównie dlatego, że możesz wybrać specjalistę z innego miasta lub regionu i odbyć spotkanie w zaciszu swojego domu za pośrednictwem platformy internetowej. Dzięki temu oszczędzasz swój czas, możesz się wystarczająco zrelaksować i czujesz się bezpiecznie, bo nikt nie spotka Cię przed drzwiami specjalisty.

Prawdziwa historia klienta i jak pomogła mu terapia:

„Bałem się intymności. W wieku 29 lat nie miałem jeszcze ani jednego związku. W obecności kobiet wstydziłem się nawet wydać dźwięk. Kiedy milczałem przez całą pierwszą randkę, na którą trafiłem dzięki randkom internetowym, sięgnąłem dna. Poprzez ćwiczenia mindfulness, które zalecił mi terapeuta, nauczyłem się, aby nie koncentrować się na moich nerwach. Zacząłem trenować, aby zmierzyć się z moim strachem i jestem dziś w szczęśliwym związku.”

Rozpocznij terapię poprzez wideorozmowy

Terapeuci, którzy specjalizują się w terapii online:
mgr Renata Dobrowolska (1500+ godzin praktyki)
DEPRESJA LĘKI STRACH ZŁOŚĆ
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Chcę wysłuchać Twojej historii i pomóc znaleźć Ci rozwiązanie. Zyskać umiejętności radzenia sobie, tak byś w pełni był(a) sobą.“
159 ZŁ / sesja
dr Szymon Jarosławski (1500+ godzin praktyki)
LĘKI ZWIĄZKI ZMIANY ŻYCIOWE SAMOTNOŚĆ
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Stawiam na współpracę, całkowitą szczerość i podejście zorientowane na teraźniejszość oraz przyszłość, w którym to Ty decydujesz jak długo i nad czym pragniesz pracować.“
189 ZŁ / sesja
mgr Milena Czepiel (1500+ godzin praktyki)
LĘKI COACHING I PRZYWÓDZTWO UZALEŻNIENIA ZABURZENIA ODŻYWIANIA
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Jesteśmy tym, co o sobie myślimy. Wszystko, czym jesteśmy, wynika z naszych myśli. Naszymi myślami tworzymy świat – Budda Siakjamuni“
159 ZŁ / sesja