Seksualność jest w nas zakorzeniona biologicznie. Znane są badania naukowe, które pokazują, że dzieci w okresie prenatalnym (jeszcze w ciele matki) uśmiechają się na fizyczną stymulację płci. To samo widzimy u małych dzieci, które normalnie dotykają swoich narządów płciowych i przeżywają podniecenie. Mimo to seksualność przysparza nam wielu kłopotów. Psychoterapia jest jednym ze sposobów, w jaki możemy być usatysfakcjonowani w dziedzinie intymności i seksualności.
Seksualność nie polega na tym, z kim uprawiasz seks i jak często go uprawiasz. Seksualność to połączenie seksualnych myśli, uczuć, pragnień i zachowań wobec innych. Seksualność jest różnorodna i niepowtarzalna, a znajomość praw własnej seksualności przyczynia się do szczęśliwego życia. Jeśli czujesz, że odczuwasz zakłopotanie i niezrozumienie w stosunku do swojej seksualności, lepiej jest udać się do psychoterapeuty i zbadać seksualność w bezpiecznym środowisku, niż zrobić jakikolwiek test na seksualność z Internetu.
Według ekspertów, problemy seksualne mogą dotyczyć nawet 40% osób. Towarzyszy im nietypowa, niepełna lub zaburzona reakcja organizmu na skuteczną skądinąd stymulację seksualną, a problem nie wynika z żadnej przyczyny cielesnej. Mają więc one charakter psychiczny. Do najczęstszych problemów seksualnych należą np. brak lub utrata pożądania seksualnego, zaburzenia erekcji u mężczyzn, przedwczesny wytrysk czy niemożność osiągnięcia orgazmu (zwłaszcza u kobiet).
Brak pożądania seksualnego to jeden z najczęstszych problemów seksualnych, który częściej dotyka kobiety. Mówiąc najprościej, objawia się tym, że Twoja druga połówka nie chce się z Tobą spać, co prowadzi do braku seksu w małżeństwie, a tym samym może powodować inne problemy w związku. Ogólnie rzecz biorąc, awersja do seksu jest mechanizmem obronnym, za pomocą którego organizm się broni. Przyczyny mogą być różne, od nieprzyjemnych doświadczeń seksualnych w przeszłości, poprzez zmęczenie i przewlekły stres, aż po stany lękowe lub inne choroby. Psychoterapia może być skutecznym sposobem nie tylko dla tych, którzy cierpią z powodu tej awersji, ale także dla pary, gdy drugi jest sfrustrowany, że partner nie chce się z nim przespać.
Wielu terapeutów słyszało, jak klient mówi: „Nie dam rady” lub „Zrobię to za wcześnie”. Nawet do 20% zaburzeń erekcji ma związek z psychiką człowieka. Są to najczęściej stres, poczucie winy z powodu niezadowolenia partnerki, nerwowość i presja na wykonanie zadania, związana z tym niska samoocena lub lęk i depresja. Dlatego zanim odwiedzisz seksuologa lub aptekę po tabletki, odwiedź najpierw psychoterapeutę i spróbuj porozmawiać o swoich problemach.
Utrata libido lub obniżone podniecenie może być doświadczane przez wiele kobiet. Najczęściej spotyka się to u kobiet wraz z początkiem ciąży, macierzyństwem, przepracowaniem i stresem. Również określone rodzaje hormonalnych środków antykoncepcyjnych mogą powodować spadek lub utratę libido. Psychoterapia online oferuje bezpieczną przestrzeń, w której kobieta może się otworzyć, odkryć przyczyny i znaleźć sposób, aby zwiększyć libido i znów cieszyć się seksem.
Częstą przeszkodą w kontakcie z psychoterapeutą jest obawa przed tym, co inni o nas pomyślą. Psychoterapia online może być idealnym rozwiązaniem problemów seksualnych wielu osób. Głównie dlatego, że możesz wybrać specjalistę z innego miasta lub regionu i odbyć spotkanie w zaciszu swojego domu za pośrednictwem platformy internetowej. Dzięki temu oszczędzasz swój czas, możesz się wystarczająco zrelaksować i czujesz się bezpiecznie, bo nikt nie spotka Cię przed drzwiami specjalisty.
„Bałem się intymności. W wieku 29 lat nie miałem jeszcze ani jednego związku. W obecności kobiet wstydziłem się nawet wydać dźwięk. Kiedy milczałem przez całą pierwszą randkę, na którą trafiłem dzięki randkom internetowym, sięgnąłem dna. Poprzez ćwiczenia mindfulness, które zalecił mi terapeuta, nauczyłem się, aby nie koncentrować się na moich nerwach. Zacząłem trenować, aby zmierzyć się z moim strachem i jestem dziś w szczęśliwym związku.”