Poprawa zdolności przywódczych oraz managerskich bardzo często jest przypisywana jako domena coachingu. Dobry lider to taki, który jest nastawiony na rozwój, pracuje nad sobą i eliminuje szkodliwe zachowania, które często są związane z osobowością i własnymi przyzwyczajeniami. Psychoterapia może pomóc w zrozumieniu wewnętrznych konfliktów, czy obaw, które uniemożliwiają bycie lepszym liderem. Ponadto, zazwyczaj prowadzi do poprawy uważności na własne emocje, większej autentyczności i umiejętności skutecznego stawiania granic z poszanowaniem innych. Wszystko to jest niezbędne w nowoczesnym przywództwie.

Czym jest przywództwo?

Przywództwo (z angielskiego: leadership) to styl zarządzania zespołem bez nadużyć swojej pozycji i władzy. Lider jest odpowiedzialny za wyznaczanie celów zespołowych, a kolejno ich egzekwowanie.  Podczas gdy lider przewodzi poprzez wizję i wspieranie wewnętrznej motywacji w zespole, menedżer jest bardziej skupiony na planowaniu, organizowaniu zadań i osiąganiu zysków.  Umiejętności menedżerskich można się nauczyć, jednak ważna jest również dojrzałość osobista lidera. Menedżer również może stać się lub być jednocześnie liderem.

Jak właściwie kierować ludźmi?

Zarówno lider, jak i dobry menedżer wyznaczają cele, uważnie słuchają zespołu  i wspierają ich wewnętrzną motywację. Dbają o wzrost i rozwój członków teamu, dobierają do niego zdolnych ludzi i nie boją się, że ich “prześcigną”. Koncentrują się na pozytywnych rezultatach, szukają strategii a w trudnych sytuacjach rozwiązań, bez przypisywania winy.  Udzielają informacji zwrotnej, czyli są nastawieni na tak zwaną “kulturę feedbacku” , która działa w obie strony.  Dojrzały lider jest otwarty na przyjęcie feedbacku także względem siebie. Niezbędne jest także, aby lider rozumiał siebie, znał swoje mocne strony, ale również słabości i problemy. Samoświadomość jest bardzo ważną częścią przywództwa. W tym również może mu pomóc psychoterapia.

leadership

Jak skutecznie motywować pracowników?

Niezwykle istotne jest wspieranie motywacji wewnętrznej pracowników. Wyznaczaj cele i pozwól im pracować w miarę możliwości po swojemu, wspieraj ich naukę, angażuj w wydarzenia i proces podejmowania decyzji. Wraz z zadaniami przekazuj również odpowiedzialność. Unikaj tak zwanego mikromanagmentu. Doceniaj pracę ludzi i udzielaj uczciwej i rozwojowej informacji zwrotnej, zamiast negatywnej krytyki.

Jak udzielać feedbacku?

Skuteczna informacja zwrotna (inaczej z angielskiego: feedback)  jest skoncentrowana na obecnych osiągnięciach i przyszłości, ma na celu pokazanie możliwości dalszego rozwoju, jest udzielana indywidualnie i w odpowiednim czasie. Dobrym pomysłem jest poproszenie pracownika na początku o własną ocenę jego pracy i poświęcenie mu wystarczająco dużo miejsca i uwagi aby mógł przekazać swoje spostrzeżenia. Konstruktywna informacja zwrotna opisuje w szczególności obserwowalne zachowania lub wyniki pracy oraz ich konsekwencje, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Menedżerowie czasami boją się udzielać informacji zwrotnej, obawiają się oporu lub konfliktu, ale jeśli przestrzegają podstawowych zasad i są naprawdę zainteresowani drugą osobą, rezultatem może być rzeczowy dialog, który wspiera rozwój pracownika. Umiejętność oddzielenia faktów od własnych odczuć i zdolność do opisania obu tych elementów znacznie ułatwia stworzenie podstaw dobrej informacji zwrotnej. Może w tym pomóc również psychoterapia.

Jak wpływać na styl pracy menedżera?

Każdy menedżer ma swój własny styl pracy z ludźmi, od którego zależy czy jest autorytatywny lub demokratyczny, czy ufa ludziom lub stale ich kontroluje. Na styl wpływa wykształcenie, osobowość i kultura. Wielu menedżerów stosuje, często nieświadomie, ten sam styl, co ich przełożony. W psychoterapii można stwierdzić, jak naprawdę czuje się dana osoba jako menedżer, czy nie próbuje zachowywać się w sposób, który jest sprzeczny z jego naturą. Dobry lider powinien postawić na autentyczność, gdyż zwiększa jego autorytet i wiarygodność w zespole.

Jak psychoterapia online może pomóc w przywództwie?

Menedżerowie i liderzy firm są narażeni na trudne sytuacje w pracy, w tym konflikty, a jednocześnie często narzekają, że nie mają z kim się nimi podzielić i że czują się z tym źle. Powszechnie mówi się obecnie o zjawisku “samotności managerów”. Dlatego warto zwrócić się do eksperta, który wysłucha i zaoferuje bezpieczną przestrzeń do dzielenia się emocjami. Kadra kierownicza jest też często bardzo zajęta, dlatego psychoterapia online może być sposobem na zaoszczędzenie czasu na dojazdach.

Prawdziwa historia Klienta:

„Pracuję na nowym stanowisku jako kierownik projektu i prowadzę zespół ludzi, od których otrzymałem negatywne informacje zwrotne. Podejmuję decyzje powoli, bo boję się popełnić błędy. Martwię się, że przez to stracę pracę. Na terapii nauczyłem się więc przeciwstawiać swojemu lękowi i eliminować błędy i działać w zgodzie ze sobą. Najważniejsze było aby uświadomić sobie, że nic strasznego się nie stanie. Dzięki temu jestem bardziej elastyczny w pracy i szybciej rozwiązuje sprawy pilne a w efekcie nie opóźniam pracy innych.”

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować
Aby terapia była skuteczna, pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb
Dzięki krótkiemu testowi pomożemy Ci w 5 minut znaleźć kogoś kto cię wysłucha
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Zanim terapeuci dołączą do naszej społeczności, przechodzą wymagający proces selekcji. Weryfikujemy ich wykształcenie i odbyte szkolenia oraz praktykę w pracy z pacjentami.
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Za pomocą krótkiego testu wskażemy Ci trzech psychoterapeutów, najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb.
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Dla subskrybentów oferujemy 60 lekcji w formie video online na tematy o szeroko pojętym zdrowiu psychicznym
Rozpocznij test
Hedepy
Zapisz się do newslettera Hedepy
Porady, rabaty, aktualności
Subskrybując, wyrażasz zgodę na nasze [zasady przetwarzania danych osobowych] (https://hedepy.pl/zasady-przetwarzania-danych-osobowych/)
Śledź nas na @hedepypl
#NieBądźcieSami
Przejdź do Instagrama
https://www.instagram.com/p/CughfDYo0t1/https://www.instagram.com/p/CtdqYCMIW70/
https://www.instagram.com/p/CsBB6CLIXq-/https://www.instagram.com/p/CU2BL9_oazt/
https://www.instagram.com/hedepypl
https://www.instagram.com/p/CvogYhxq46s/https://www.instagram.com/p/Ct_QYYMs0WY/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna