Przemoc fizyczna i psychiczna są tak samo szkodliwe i bolesne. Znęcanie się psychiczne może mieć także miejsce w pracy, gdzie pozornie wydaje nam się, że nie jesteśmy sami i jest to profesjonalne środowisko, wyzbyte tak szkodliwych zachowań. Nic bardziej mylnego. Jeśli doświadczyłeś lub nadal doświadczasz ośmieszania, poniżania w miejscu pracy, psychoterapia jest właśnie dla ciebie. Jest to bezpieczne miejsce, w jakim możesz podzielić się swoim cierpieniem i dodać sobie sił do walki.

Co to jest mobbing? Jak rozpoznać mobbing?

Mobbing jest fizycznym lub najczęściej psychicznym znęcaniem, które powoduje cierpienie drugiej osoby i stawia ją w podrzędnej pozycji. Agresor wychodzi z pozycji władzy, a ofiara boi się konsekwencji swojego ewentualnego sprzeciwu wobec jego zachowania. Z mobbingiem spotykamy się w szkole i na zajęciach pozalekcyjnych, w pracy i we wszelkiego rodzaju zespołach. Przejawy są różne, od przekleństw i celowych złośliwości, po kradzieże, poniżanie i ośmieszanie.

Jakie mogą być formy mobbingu w miejscu pracy?

W zespole pracowniczym, zarówno koledzy (mobbing), jak i przełożeni (bossing) mogą uprzykrzać nam życie. Mobbing może mieć różne motywy, np. seksualne, rasowe, zawodowe itp. Może także nie mieć konkretnego podłoża i być związane z poczuciem władzy. Głównym celem jest obniżenie naszej pozycji.

Jak się bronić przed mobbingiem?

Mobbing w każdym wieku i w każdej formie jest niedopuszczalny, ponieważ ma ogromne konsekwencje dla ofiary. Co więcej jest usankcjonowany prawnie. Dlatego najrozsądniej jest jak najszybciej powiedzieć o tym komuś, zwierzyć się i zaplanować kolejne kroki. Próba „przeżycia” mobbingu z pewnością nie jest rozwiązaniem. Spędzamy dużą część naszego życia w pracy i powinniśmy czuć się w niej dobrze.
Kilka praktycznych wskazówek, jak zareagować w przypadku kiedy jesteś ofiarą mobbingu:

  1. Sprawdź, czy w Twojej organizacji jest procedura zgłaszania przypadków mobbingu lub osoba wyznaczona do odbierania od pracowników zgłoszeń nieprawidłowości (tzw. compliance officer); jeżeli taka procedura jest wdrożona zgłoś mobbing zgodnie z procedurą. Szereg pracodawców w ostatnich latach wprowadziło mechanizmy mające zapobiegać różnym naruszeniom, w tym pracowniczym, w zakładach pracy. 
  2. Jeżeli procedura w Twojej organizacji nie została wprowadzona, skontaktuj się z szefem działu HR lub menedżerem odpowiedzialnym za sprawy personalne. Obowiązkiem takich osób jest zapewnienie bezpiecznego i zgodnego z prawem środowiska pracy;
  3. W przypadku, jeżeli zgłoszenie mobbingu wewnątrz organizacji nie odniesie zamierzonego skutku skontaktuj się z zewnętrznym prawnikiem, który przedstawi Ci Twoje prawa przysługujące na gruncie przepisów Kodeksu pracy i Kodeksu cywilnego/

Co to znaczy cyberprzemoc?

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i portali społecznościowych pojawia się również tzw. cyberprzemoc. Są to wrogie działania w Internecie, zwłaszcza o podłożu psychologicznym, mające ogromne konsekwencje dla ofiary. Mogą to być szkodliwe komentarze lub telefony, albo rozprzestrzenianie bez zgody zdjęć lub filmów. Jednym słowem jest to uprzykrzanie życia innej osobie, w świecie digitalowym.

Jak terapia może mi pomóc w przypadku mobbingu?

Psychoterapia może być odpowiednią, bezstronną pomocą, jeśli doświadczyłeś mobbingu lub doświadczasz go obecnie. Może ona pomóc w złagodzeniu jego skutków w życiu codziennym lub w znalezieniu sposobu obrony przed nim. Mobbing jest również często związany z obawą przed konsekwencjami „powiedzenia czegoś”. Terapia online może być więc odpowiednim anonimowym środowiskiem, do którego możesz  się zwrócić.

Prawdziwa historia jednej z Klientek:

„Trzykrotnie doświadczyłam mobbingu w miejscu pracy. Pech? Z perspektywy czasu widzę, że od terapii oczekiwałem przede wszystkim zrozumienia i zapewnienia, że to nie była moja wina. Krótko mówiąc, wątpliwości, które miałam na swój temat, były zbyt duże. Nie mówiłam o tym ani przyjaciołom, ani rodzinie – wstydziłam się. Mój terapeuta był jedyną osobą, której mogłam się zwierzyć. Pomógł mi znieść uczucie rozpaczy, a przede wszystkim konstruktywnie podejść do całej sytuacji. W końcu zrezygnowałam z pracy i tymczasowo pracowałam w domu. Ale co ważniejsze, uwolniłam się od roli ofiary, w której żyłam, nie zdając sobie z tego sprawy. Dziś lubię chodzić do pracy. I wierzę, że tak będzie już zawsze.”

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować
Aby terapia była skuteczna, pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb
Dzięki krótkiemu testowi pomożemy Ci w 5 minut znaleźć kogoś kto cię wysłucha
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Zanim terapeuci dołączą do naszej społeczności, przechodzą wymagający proces selekcji. Weryfikujemy ich wykształcenie i odbyte szkolenia oraz praktykę w pracy z pacjentami.
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Za pomocą krótkiego testu wskażemy Ci trzech psychoterapeutów, najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb.
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Dla subskrybentów oferujemy 60 lekcji w formie video online na tematy o szeroko pojętym zdrowiu psychicznym
Rozpocznij test
Hedepy
Zapisz się do newslettera Hedepy
Porady, rabaty, aktualności
Subskrybując, wyrażasz zgodę na nasze [zasady przetwarzania danych osobowych] (https://hedepy.pl/zasady-przetwarzania-danych-osobowych/)
Śledź nas na @hedepypl
#NieBądźcieSami
Przejdź do Instagrama
https://www.instagram.com/p/CughfDYo0t1/https://www.instagram.com/p/CtdqYCMIW70/
https://www.instagram.com/p/CsBB6CLIXq-/https://www.instagram.com/p/CU2BL9_oazt/
https://www.instagram.com/hedepypl
https://www.instagram.com/p/CvogYhxq46s/https://www.instagram.com/p/Ct_QYYMs0WY/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna