Czy zbyt często myślisz o jedzeniu? Czy doświadczasz głodu psychicznego? Czy masz poczucie winy z powodu jedzenia lub obawiasz się przybrania na wadze? Czy jedzenie kontroluje Cię bardziej niż Ty kontrolujesz jedzenie? Czy tylko udajesz, że jesz przed innymi lub unikasz jedzenia z innymi? Jeśli powyższe sytuacje są niepożądaną częścią Twojej codzienności, powinieneś wiedzieć, że istnieje wiele sposobów, aby przejąć kontrolę nad swoim umysłem i być bardziej wolnym w stosunku do siebie. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest psychoterapia.
Zaburzenia odżywiania (Eating Disorders – ED) stanowią stosunkowo szerokie spektrum diagnostyczne. Charakteryzują się patologicznymi zachowaniami związanymi z jedzeniem i postrzeganiem własnego ciała. Zalicza się do nich anoreksja (celowa utrata masy ciała, która może prowadzić do całkowitej odmowy przyjmowania pokarmów), bulimia (objadanie się i późniejsze wymioty pokarmem) i binge eating (wilczy głód), czy też atypowa anoreksja psychiczna, atypowa bulimia psychiczna. Często zdarza się, że pacjenci ci znajdują się w błędnym kole (objadanie się, wymioty, głodzenie się, objadanie się).
Często zaburzenia odżywiania nie są przyczyną, a jedynie skutkiem innego lęku, niepokoju lub niezadowolenia. Osoby z ED są znacznie bardziej narażone na depresję, lęki, zachowania samobójcze itp. ED mogą być związane z problemami psychicznymi: depresją, utratą sensu życia, wyrzutami sumienia, drażliwością, brakiem koncentracji, zawrotami głowy, lękiem przed przybraniem na wadze, poczuciem własnej wartości, utratą zainteresowania otoczeniem, zmęczeniem itp. ED nie tylko wpływają na psychikę, ale niestety często wiążą się z problemami fizycznymi: utrata miesiączki i późniejsze problemy z płodnością, łatwe powstawanie siniaków, niskie ciśnienie krwi, przerzedzenie włosów itp. I wreszcie problemy społeczne: izolacja społeczna – stopniowa utrata zainteresowania naszymi hobby, przyjaciółmi lub wręcz przeciwnie: nieumiejętność bycia samemu (bulimia).
Tak! Zaburzenia odżywiania zwykle zaczynają się dość niewinnie, tworzymy postawy i poglądy, które pacjent uważał za słuszne i stopniowo zmieniał swoje podejście do jedzenia, które w jakiś sposób musiało mu odpowiadać. Jednak pozbycie się ED oznacza zmianę utrwalonych zachowań i postaw. Potrzebna jest wola, cierpliwość i miłość, a przede wszystkim ktoś, kto nam w tym pomoże.
Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że zaburzenia odżywiania są przejawem chorego umysłu i konsekwencją wewnętrznej udręki, lęku i głębszych trudności psychologicznych. Jeśli cierpisz na którąkolwiek z form zaburzeń odżywiania, zalecamy poszukać profesjonalnej pomocy. W tej sytuacji dobrym może być psychoterapeuta, który wysłucha cię, będzie ci towarzyszył i pomoże ci w osiągnięciu większej satysfakcji.
Jeśli ktoś z Twoich bliskich cierpi na tę chorobę, oto kilka wskazówek, jak podejść do takiej osoby:
Psychoterapia jest uważana za jedną z najlepszych metod leczenia ED. Pomaga ona dowiedzieć się, dlaczego u danej osoby rozwinęła się choroba, zrozumieć, co kontroluje daną osobę, zmienić jej nastawienie i znaleźć strategię prowadzącą do większej satysfakcji klienta. Osoby z ED często wstydzą się swojej choroby, dlatego psychoterapia online może być przydatną formą. Dzięki niej, klienci decydują się często być bardziej szczerzy. Ponadto, można znaleźć specjalistę, który specjalizuje się bezpośrednio w zaburzeniach odżywiania i skontaktować się z nim, gdziekolwiek jesteś.
„Największym paradoksem jest to, że właściwie nigdy nie byłam gruba, ale chciałam być więcej niż tylko szczupła, chciałam być idealna, a to oznaczało w moim świecie maksymalnie 42 kilogramy. Podczas leczenia spotkałam wielu lekarzy i psychologów, ale dopiero dzięki Janie poczułam, że mogę zacząć lubić siebie, nawet jeśli nie biegam co najmniej 25 kilometrów dziennie i nie jem więcej niż jogurt z jabłkiem. Jana jest psychoterapeutką, pierwszą, która nie zmuszała mnie do jedzenia i pierwszą, która interesowała się mną jako całością. Chciałabym wszystkim powiedzieć, że zasługują na swoją Janę i że nie muszą się o siebie martwić.”