Wszyscy mieliśmy wiele pytań przed pierwszą sesją psychoterapii. Opowiedzenie obcej osobie o naszych osobistych problemach, wyzwaniach i emocjach nie jest łatwe i wymaga odwagi. Sami wiemy o tym najlepiej. Pamiętaj, że w całym procesie najtrudniejsze jest zrobienie pierwszego kroku.
Dlatego zebraliśmy wszystko, co może Cię zainteresować, w związku z pierwszą sesją tak aby maksymalnie ułatwić ci ten pierwszy krok.
Czy moje problemy są na tyle poważne, że wymagają terapii a może to zwykła błahostka? Od czego zacząć? Jak zacząć opowiadać o całym swoim życiu? Nie będę brzmieć głupio? Co sobie pomyśli ta osoba?
Czy któreś z tych pytań przeszło Ci przez myśl? W takim razie nie jesteś sam. Uczucie zdenerwowania, strachu i niepokoju są całkowicie normalne. Tak samo nie musisz od razu wiedzieć od czego zacząć i jak opisać swój problem. Terapeuta jest tutaj, aby Ci pomóc i Cię poprowadzić przez cały proces. Wybrał swoją pracę, aby pomagać ludziom takim jak ty. On nigdy cię nie osądzi. Możesz zwierzyć się ze wszystkiego.
Terapeuta najpierw zapyta Cię z czym przyszedłeś, co Cię dręczy i nad czym się zastanawiasz? Ale nie martw się, nie będziesz “przesłuchiwany”. To, ile powiesz, zależy od ciebie. Ważne jest, abyś czuł się bezpiecznie i komfortowo w całym procesie. Nie ma w tym nic złego, jeśli nie znasz dokładnej odpowiedzi. Przychodzimy na terapię właśnie po to, aby lepiej zrozumieć nasze uczucia i myśli. Terapeuta stopniowo poprowadzi Cię do uzyskania odpowiedzi. Najważniejsze w terapii jest to, że jesteś uczciwy i chcesz pracować nad sobą.
Czasami temat jest oczywisty od samego początku i zaczynasz go rozwijać już na pierwszej sesji. Wówczas na kolejnych będziecie szukać źródła i skutecznego sposobu rozwiązania tego problemu. Dalszy przebieg terapii będzie zależał od tego, co będziesz chciał poruszać lub jakie inne wątki się pojawią w trakcie terapii.
Wspólnie z terapeutą uzgodnisz, jak często warto chodzić na terapię aby rozwiązać swoje problemy i osiągnąć wyznaczony sobie cel.
Aby w pełni skorzystać z terapii, warto przeznaczyć chwilę przed spotkaniem i po nim, aby maksymalnie wykorzystać tę pomoc.
Oto nasze wskazówki, jak się przygotować:
Terapia indywidualna trwa 50 minut. Dzieje się tak, aby nie musiał ci przerywać kiedy omawiasz coś ważnego i aby pozostawić bufor do rozmowy. Jednocześnie także terapeuci muszą odpocząć między sesjami i mieć możliwość przygotowania się do kolejnych spotkań.
Terapia par trwa nieco dłużej. Wystarczy 90 minut, aby zapewnić Tobie i Twojemu partnerowi wystarczająco dużo miejsca na powiedzenie wszystkiego, co myślisz.
Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.