Czym jest konsultacja psychologiczna? A czym psychoterapia? Skąd mam wiedzieć, co wybrać?

Czym jest konsultacja psychologiczna? A czym psychoterapia? Skąd mam wiedzieć, co wybrać?


Udostępnij artykuł

Jeśli zastanawiasz się nad wizytą u psychologa lub psychoterapeuty, jesteś we właściwym miejscu.

Konsultacje psychologiczne i terapia

  • nie muszą być ostatecznością
  • nie oznaczają, że cierpisz na chorobę psychiczną.
  • mogą pomóc każdemu, niezależnie od tego, czy mamy problem ze zdrowiem psychicznym czy po prostu chcemy poprawić swoje samopoczucie
 KONSULTACJA PSYCHOLOGICZNAPSYCHOTERAPIA
Rodzaje problemówProblemy z radzeniem sobie w życiu, problemy z samopoczuciem, samoświadomość, codzienne trudności. Konsultacja ma charakter bardziej poradniczy.Przetwarzanie zdiagnozowanych zaburzeń, zakorzenionych wzorców zachowań, traumy, głębszych, retrospektywnych kwestii samoświadomości.
Koncentracja na czasiePrzeszłość, teraźniejszośćWydarzenia z przeszłości i ich wpływ na teraźniejszość
Kwalifikacje zawodowePsycholog, magister kierunku psychologia z doświadczeniem w prowadzeniu konsultacji z pacjentami.Psychoterapeuta oprócz posiadanego tytułu psychologa odbywa 4-letnie szkolenie psychoterapeutyczne, umożliwiające mu bardziej kompleksową pracę z pogłębionymi problemami pacjenta.
OkresKilkurazowe spotkania, od 5-10 sesjiZazwyczaj zorientowana na procesy długoterminowe, które potrafią trwać kilka miesięcy lub nawet lat.

Czym jest konsultacja psychologiczna?

Celem konsultacji jest zapewnienie pomocy przy użyciu metod i narzędzi doradczych, w celu złagodzenia lub wyeliminowania problemów klienta. Zazwyczaj skutkuje to wzrostem samoświadomości, samoakceptacji, samorealizacji i poczucia własnej wartości.

Konsultacja psychologiczna koncentruje się na obecnych trudnościach w danym obszarze. Jest to krótszy proces, trwający około 5-10 sesji, podczas których psycholog zapewnia wsparcie i wskazówki pomagające zidentyfikować i znaleźć własne rozwiązania problemów. Doradztwo może pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z zarządzaniem życiem, uzyskaniu szerszego spojrzenia na siebie, uświadomieniu sobie swoich wzorców myślenia i zachowania, zbadaniu sensu życia, osiągnięciu wyższej jakości życia i wykorzystaniu swojego potencjału.

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia to dogłębny proces, który może pomóc w uzyskaniu szerszego spojrzenia na siebie, uświadomieniu sobie swoich wzorców myślenia i zachowania, odkryciu sensu życia, osiągnięciu wyższej jakości życia i wykorzystaniu swojego potencjału.

Psychoterapia pracuje również z zakorzenionymi wzorcami i zdiagnozowanymi problemami, więc może trwać dłużej. Koncentruje się na naszych wewnętrznych myślach i uczuciach, aby doprowadzić do trwałej zmiany i rozwoju osobistego. W tym celu stare problemy mogą zostać odkryte, a następnie zamknięte w uporządkowany sposób. Psychoterapeuta może być psychologiem, psychiatrą itp., ale musi ukończyć szkolenie w zakresie psychoterapii. Celem psychoterapii jest długoterminowa pomoc w przypadku bardziej pogłębionych problemów i zaburzeń, takich jak zaburzenia lękowe, depresje, traumy, uzależnienia. Leczenie tych zaburzeń wymaga czasu i może trwać kilka miesięcy, lub lat.

Jak wybrać specjalistę?

Odpowiedni specjalista powinien sprawić, że poczujesz się spokojnie i pewnie. Dlatego też na początku procesu często spotyka się kilku psychologów i terapeutów. Aby pomóc Ci dokonać wyboru, przygotowaliśmy krótkie filmy z terapeutami, które pomogą Ci poznać ich osobowość choć trochę przed sesją. Warto również przeczytać opinie innych użytkowników i wypełnić test dopasowania.

Czuję się naprawdę źle, potrzebuję pomocy, czy Hedepy jest dla mnie?

Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, nie czekaj dłużej! Na Hedepy możesz skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże Ci uzyskać ulgę w ciągu 24 godzin.

Czujesz, że potrzebujesz pomocy już teraz? Wybierz [116 123](tel:116 123), aby natychmiast uzyskać wsparcie psychologiczne. Kryzysowy Telefon Zaufania nie jest obsługiwany przez Hedepy.

Nie musisz mierzyć się z tym sam

Na koniec chcielibyśmy powiedzieć Ci ostatnią i chyba najważniejszą rzecz. To zupełnie naturalne, że w trudnej sytuacji doświadczamy fali emocji, o których do tej pory nie wiedzieliśmy. Każdy, naprawdę każdy kryzys ma swój początek, ale ma też swój koniec. Twój również. Dlatego, jeśli choć trochę się nad tym zastanawiasz, poproś o pomoc psychologa, psychiatrę, psychoterapeutę lub coacha. Nie mierz się z tym sam. Możesz znaleźć pomoc na przykład na Hedepy.pl, gdzie jest ponad 70 specjalistów, spośród których możesz wybrać kogoś, kto najbardziej Ci odpowiada i umówić się na następny dzień. Następnie możesz połączyć się z terapeutą online, na przykład z domu.

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować

© Hedepy sp. z o.o.

Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna