Jeśli zastanawiasz się nad psychoterapią, zdecydowanie warto z niej skorzystać. Psychoterapia nie musi być ostatecznością w sytuacjach kryzysowych i nie służy jedynie osobom borykającym się z poważniejszymi problemami emocjonalnymi lub psychicznymi. Jest odpowiednia dla każdego, kto chce pracować nad sobą, rozwijać się i lepiej zrozumieć siebie.

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia to proces terapeutyczny wykorzystujący środki psychologiczne i jego techniki, którego celem jest złagodzenie lub usunięcie problemów klienta. Prowadzi to również zwykle do wzrostu poziomu samoświadomości, samoakceptacji, samorealizacji i poczucia własnej wartości. Psychoterapia może pomóc nam osiągnąć szerszą perspektywę, uświadomić sobie utrwalone wzorce myślenia i zachowania, odkryć nasze znaczenie, osiągnąć wyższą jakość życia i realizację naszego potencjału.

Kiedy powinienem rozważyć psychoterapię?

Niektórzy ludzie zgłaszają się na psychoterapię, ponieważ od dłuższego czasu odczuwają symptomy depresji, lęk lub złość. Inni zaś mogą potrzebować pomocy ze względu na przewlekłą chorobę, która zakłóca ich dobre samopoczucie emocjonalne lub fizyczne. Jeszcze inni mogą mieć krótkotrwałe problemy, z którymi potrzebują pomocy. Mogą przeżywać rozwód, czuć się przytłoczeni nową pracą lub opłakiwać śmierć członka rodziny.

Sygnały, które mogą wskazywać, że psychoterapia jest dla Ciebie:

 • Odczuwasz długotrwałe uczucie bezradności i smutku
 • Twoje problemy nie ustępują pomimo Twoich wysiłków oraz pomocy rodziny i przyjaciół
 • Masz trudności z koncentracją w pracy lub przy wykonywaniu innych codziennych czynności
 • Martwisz się nieproporcjonalnie, spodziewasz się najgorszego lub jesteś ciągle spięty
 • Twoje zachowanie, takie jak nadmierne spożycie alkoholu, zażywanie narkotyków lub agresja, jest szkodliwe dla Ciebie lub innych
 • Chcesz lepiej zrozumieć siebie, zrozumieć swoje relacje i rozwijać swój potencjał, aby Twoje życie było nakierowane na większą satysfakcję, poczucie spełnienia i zdrowie
   

Ulga może przyjść nawet po pierwszej sesji 

Każdy jest trochę inny i niektórzy potrzebują więcej czasu, ale często już pierwsza sesja może bardzo pomóc. To od Ciebie zależy, czym chcesz się podzielić,  najważniejsze, żebyś czuł się dobrze. Ponieważ terapia „kręci się wokół ludzi”, bardzo ważne jest, aby zarówno klient, jak i terapeuta, zanim zasiądą do terapii, mieli pewność, że mogą i chcą współpracować. Pierwsza sesja zwykle obejmuje ustalenie, nad czym będziesz pracować, jak często będziecie się spotykać i być może, jak długo będzie trwał cały proces. A jeśli nie jesteś przekonany, że terapeuta jest dla Ciebie odpowiedni, alternatywnie możesz spróbować kogoś innego.

Prawdziwą moc terapii poczujesz podczas regularnych sesji

Z doświadczeń tysięcy z Was wiemy, że prawdziwy potencjał terapii zaczniecie czuć już po piątej sesji. Metodycznie śledzimy wpływ terapii w oparciu o 8 parametrów (stres, lęk, depresja, dobre samopoczucie, ilość leków, odporność, sen i koncentracja). Na podstawie tych parametrów obliczamy tzw. wskaźnik dobrego samopoczucia.
Im wyższy wynik, tym bardziej pozytywny wpływ ma terapia.

graf_PL.png

Jak najlepiej wykorzystać psychoterapię?

 • Bądź szczery ze swoim terapeutą. Trzeba szczerze dzielić się swoimi przemyśleniami, uczuciami i doświadczeniami.
 • Bądź aktywnym uczestnikiem terapii. Terapia działa najlepiej w trybie partnerstwa: musisz chcieć pracować nad sobą.
 • Poświęć temu czas. To, co w nią włożysz, wróci do Ciebie. Nie pozwól, aby terapia prześlizgnęła się między Twoimi palcami. Na początku może to być trudne, ale zwróć uwagę, czy naprawdę skupiasz się na rzeczach, które są dla Ciebie ważne.
 • Jeśli to nie zadziała, rozważ inne podejście lub innego terapeutę. Porozmawiaj ze swoim terapeutą, czy inne podejście psychoterapeutyczne nie jest dla Ciebie bardziej korzystne. Poza tym bardzo ważna jest dobra „chemia” z terapeutą, dlatego szukaj kogoś, przy kim będziesz się dobrze czuł i kto wzbudzi Twoje zaufanie.

Czy mój problem nadaje się na terapię?

Na terapię można przyjść z dowolną i bardzo szeroką tematyką – od aktualnego niezadowolenia, przez problemy w związku, depresję, stany lękowe, aż po głęboką traumę. Pomoże Ci we wszystkim, co wpływa na Twoje samopoczucie psychiczne. Na początku ustalisz z psychoterapeutą cele i będziesz do nich dążyć przez całą terapię.

Zobacz z jakimi problemami najczęściej przychodzą Klienci na psychoterapię.

Nie mam poważnego problemu- czy psychoterapia ma wtedy sens?

Psychoterapia nie musi ograniczać się do leczenia poważnych problemów psychicznych. Nie musisz mieć depresji ani być całkowicie wypalony zawodowo. Nie musisz nawet umieć dokładnie nazwać swojego problemu. Wystarczy, że w jakimś obszarze swojego życia nie czujesz się do końca dobrze i chciałbyś to zmienić lub chcesz poznać siebie głębiej, aby lepiej wykorzystać swój potencjał i poczuć się spełniony w życiu.

Psychoterapia to świetny sposób na profilaktykę i dbanie o zdrowie psychiczne, nie musi tylko gasić pożarów.

Czuję się naprawdę źle. Czy Hedepy może mi pomóc?

Jeśli czujesz się bardzo przygnębiony, nie powinieneś zwlekać. Jak najszybciej porozmawiaj z psychoterapeutą. Dzięki formie terapii online masz dostęp do psychoterapeutów z całej Polski a pierwszą sesję możesz odbyć już w ciągu kilku dni.

Czy czujesz, że właśnie teraz potrzebujesz pomocy? Jeżeli znajdujesz się w stanie, w którym możesz zrobić krzywdę sobie lub innym, nie czekaj i skontaktuj się z darmowym Telefonem Zaufania pod numerem 116 123.

Jak właściwie wybrać psychoterapeutę?

W obecności terapeuty powinieneś czuć się swobodnie i pewnie. Tylko wtedy będziesz w terapii naprawdę szczery i otwarty – a to jest podstawa jej sukcesu.

Dlatego dobrze jest po prostu „wypróbować” na początku kilku terapeutów, aby znaleźć tego właściwego. Przeczytaj nasz bardziej szczegółowy artykuł o tym, jak wybrać odpowiedniego terapeutę i jak poznać, że jest on właściwy. Nakręciliśmy krótkie materiały video z naszymi psychoterapeutami, tak aby móc choć trochę ich poznać przed sesją. Po wejściu na profil każdego z terapeuty można znaleźć także recenzje od innych Klientów. Nie martw się, nie musisz sam odwiedzać wszystkich, ponad 50 specjalistów, ponieważ w Hedepy jest dostępny 5 minutowy test dopasowania, na podstawie którego zarekomendujemy ci najbardziej odpowiednich psychoterapeutów, zgodnych z Twoimi preferencjami.

Aby terapia była skuteczna, pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb
Dzięki krótkiemu testowi pomożemy Ci w 5 minut znaleźć kogoś kto cię wysłucha
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Zanim terapeuci dołączą do naszej społeczności, przechodzą wymagający proces selekcji. Weryfikujemy ich wykształcenie i odbyte szkolenia oraz praktykę w pracy z pacjentami.
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Za pomocą krótkiego testu wskażemy Ci trzech psychoterapeutów, najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb.
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Dla subskrybentów oferujemy 60 lekcji w formie video online na tematy o szeroko pojętym zdrowiu psychicznym
Rozpocznij test
Hedepy
Zapisz się do newslettera Hedepy
Porady, rabaty, aktualności
Subskrybując, wyrażasz zgodę na nasze zasady przetwarzania danych osobowych
Śledź nas na @hedepypl
#NieBądźcieSami
Przejdź do Instagrama
https://www.instagram.com/p/CughfDYo0t1/https://www.instagram.com/p/CtdqYCMIW70/
https://www.instagram.com/p/CsBB6CLIXq-/https://www.instagram.com/p/CU2BL9_oazt/
https://www.instagram.com/hedepypl
https://www.instagram.com/p/CvogYhxq46s/https://www.instagram.com/p/Ct_QYYMs0WY/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna