Świętuj Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ze zniżką 40 PLN na pierwszą sesję! Skorzystaj z kodu: ZDROWIEPSYCHICZNE

Tematy podczas terapii

Materiały pomocowe, na tematy często poruszane podczas terapii
Nie potrafię dokładnie nazwać tego, co mnie dręczy i mi dolega

Nie potrafię dokładnie nazwać tego, co mnie dręczy i mi dolega

Czujesz się przytłoczony i nie potrafisz tego nazwać? Masz poczucie, że nieustannie przytrafiają ci się jakieś przykrości i zachodzisz w głowę “dlaczego ja?” Nie musisz być z tym sam(a). W procesie odpowiedzi na te pytania może pomóc ci psychoterapia.
Pokaż całość
Zwiazki

Zwiazki

Związki były, są i będą ważną częścią naszego życia. Dobrej jakości relacje mają korzystny wpływ na nasze zdrowie, wzmacniają odporność i redukują negatywne skutki stresu. Mówiąc prościej, mają lwią część naszego życiowego spełnienia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy potrafili dbać o nasze relacje i wiedzieli, kiedy nie jesteśmy już w stanie sami sobie z nimi poradzić. Psychoterapia, czy to indywidualna, czy par, może pomóc nam rozwinąć naszą zdolność do relacji z innymi i wzmocnić nasze umiejętności w partnerstwie, rodzinie czy pracy.
Pokaż całość
Pewność siebie

Pewność siebie

Magia pewności siebie polega na tym, że nie pozwala nam być ofiarą naszego życia, ale zmusza nas do przeżywania go świadomie, z miłością do innych i do siebie.
Pokaż całość
Zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania

Czy ciągle myślisz o jedzeniu? Czy masz poczucie winy kiedy coś jesz? Czy obsesyjnie kontrolujesz swoją wagę? Czy jedzenie kontroluje Cię bardziej niż Ty kontrolujesz jedzenie? Czy udajesz, że jesz przed innymi lub unikasz jedzenia z innymi? Jeśli powyższe sytuacje mają miejsce w Twojej codzienności, powinieneś wiedzieć, że istnieje wiele sposobów, aby przejąć kontrolę nad swoim umysłem i być bardziej wolnym od uporczywych myśli o jedzeniu. Najskuteczniejszym sposobem poradzenia sobie z problemem jest psychoterapia.
Pokaż całość
Przemoc domowa i znęcanie się

Przemoc domowa i znęcanie się

Co wspólnego mają przemoc domowa i znęcanie się? Oba są przestępstwami. Dochodzi do nich w związkach, które z natury rzeczy są zaburzone i nie są to zazwyczaj pojedyncze sytuacje, a wręcz przeciwnie. Trwają one latami i są ukrywane przed otoczeniem. Zazwyczaj przemoc w domu, dzieje się za zamkniętymi drzwiami, gdzie nie ma świadków, niezbitych dowodów a nami targa strach i obawa. Jak więc wydostać się z tego zaklętego kręgu obaw i bólu?
Pokaż całość
Lęk

Lęk

Czy kiedykolwiek czułeś się nieswojo na imprezie, w otoczeniu ludzi? Czy trudno było Ci oddychać i szukałeś powodu, aby jak najszybciej wyjść? Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że poszedłeś na spotkanie kilka godzin wcześniej, bo bałeś się, że w trakcie podróży coś się stanie i nie dotrzesz na czas? Czy kiedykolwiek tak bardzo martwiłeś się przyszłością, że całkowicie zapomniałeś żyć teraźniejszością? Tak właśnie może wyglądać niepokój.
Pokaż całość
Depresja

Depresja

Nie martw się. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz tylko częściowej zmiany stylu życia, rozważenia starego sposobu myślenia, czy też podróży w głąb swojej duszy w celu wyleczenia depresji, jest to uleczalna choroba.
Pokaż całość
Stres

Stres

Stres zawsze był i będzie częścią naszego życia. Choć zwykle odbieramy jest negatywnie, to jego głównym celem jest ochrona nas przed potencjalnym zagrożeniem. Co jednak, gdy staje się on wszechobecny i wyrządza więcej szkody niż pożytku naszemu zdrowiu? Ignorowanie stresu nie popłaca, a walka z nim przynosi jedynie krótkotrwałą ulgę. Najlepszy efekt daje wsłuchanie się w niego i zrozumienie informacji, którą nam przekazuje. Pomaga to nie tylko złagodzić jego wpływ na nasze zdrowie, ale także często zmienić naszą relację z samym sobą.
Pokaż całość
Syndrom wypalenia

Syndrom wypalenia

Zespół wypalenia, podobnie jak inne choroby, nie przychodzi bez zaproszenia. Przyciągają go ludzie, którzy są zdecydowani poświęcić całą swoją energię dla dobra innych, idealiści, którzy mają wysokie wymagania i równie wysokie oczekiwania. Nawet ci, którzy po prostu chcą wykonywać dobrą robotę, ale mają trudności z proszeniem o pomoc. Wcześniej syndrom wypalenia dotyczył głównie dojrzałych menedżerów z dużych firm. Jednak wraz ze wzrostem wymagań dotyczących naszych wyników występuje również u młodych ludzi, na przykład studentów. Według statystyk z badania przeprowadzonego przez firmę Jobbli aż ¼ Polaków wykazuje symptomy wypalenia zawodowego. Co więcej, nasz kraj jest w tym względzie w europejskiej czołówce. Jeśli dotyczy to również Ciebie, odłóż na chwilę na bok swoje obowiązki i postaw siebie jako priorytet.
Pokaż całość
Prokrastynacja

Prokrastynacja

Czy często zwlekasz z podjęciem decyzji do ostatniego momentu? Nie martw się nie jesteś sam. Znaczna część społeczeństwa odkłada swoje zadania w nieskończoność. To uchylanie się od wykonania zadania przynosi natychmiastową ulgę, ale potem jeszcze surowszą karę w postaci stresu, a nawet poczucia winy. W dodatku sami do tego doprowadzamy. Jak więc pracować z dwoma głosami: rozsądku i strachu i prawidłowo oszacować nasze możliwości, jeśli przyjmujemy na swoje barki coraz więcej obowiązków?
Pokaż całość
Rodzicielstwo

Rodzicielstwo

Rodzicielstwo to jedno z najpiękniejszych, a zarazem najtrudniejszych zadań w życiu. Szukając swojego stylu rodzicielstwa, często zaczynamy od porównania i przeanalizowania tego jak wyglądało to w naszym domu. W najlepszym wypadku powtarzamy to, co nam się podobało, w najgorszym wiemy czego nie chcemy powtarzać. Psychoterapia może nam pomóc w znalezieniu optymalnego stylu rodzicielskiego i pomóc z tym, jakże niełatwym wyzwaniem życiowym.
Pokaż całość
ADHD

ADHD

Czy zdarza Ci się robić tak wiele rzeczy naraz, że nie jesteś w stanie niczego dokończyć? Masz tak, że często zapominasz o wcześniej umówionych spotkaniach i zamiast słuchać kolegi, wsłuchujesz się w muzykę w tle, która przenosić Cię wspomnieniami do ostatnich wakacji? Jednym słowem tracisz uwagę oraz zainteresowanie, choć wcale tego nie chcesz. Co więcej, nie jesteś w stanie nad tym zapanować. Jeśli powyższe sytuacje są niepożądaną częścią Twojej codzienności, wiedz, że istnieje wiele sposobów na przejęcie kontroli nad niespokojnym umysłem. Jednym z najskuteczniejszych jest psychoterapia.
Pokaż całość
Leadership - przywództwo

Leadership - przywództwo

Poprawa zdolności przywódczych oraz managerskich bardzo często jest przypisywana jako domena coachingu. Dobry lider to taki, który jest nastawiony na rozwój, pracuje nad sobą i eliminuje szkodliwe zachowania, które często są związane z osobowością i własnymi przyzwyczajeniami. Psychoterapia może pomóc w zrozumieniu wewnętrznych konfliktów, czy obaw, które uniemożliwiają bycie lepszym liderem. Ponadto, zazwyczaj prowadzi do poprawy uważności na własne emocje, większej autentyczności i umiejętności skutecznego stawiania granic z poszanowaniem innych. Wszystko to jest niezbędne w nowoczesnym przywództwie.
Pokaż całość
Bezsenność

Bezsenność

Sen jest bezsprzecznie podstawową potrzebą człowieka. Jego brak staje się powszechnym zjawiskiem i trudnością w dzisiejszych czasach. W celu zwiększenia wydajności, modyfikujemy nasz naturalny cykl życiowy, narażając się jednocześnie na ciągły stres. W efekcie cierpimy – zwłaszcza w późniejszym wieku – na zaburzenia snu, najczęściej na bezsenność. Co zrobić, jeśli od dłuższego czasu nie możesz zasnąć, albo budzisz się w środku nocy i do rana już nie zmrużysz oka?
Pokaż całość
Złość

Złość

Złość, wściekłość lub agresja. Wszyscy je znamy. Nie sposób ich nie znać, bo są częścią naszej natury i normalnego rozwoju psychicznego. Jeszcze większym paradoksem jest to, jak bardzo nie są one akceptowane przez dzisiejsze społeczeństwo. Strach przed potępieniem może zmusić nas do ich tłumienia, co jest tylko krokiem do choroby lub wybuchów wściekłości. Ale jak kontrolować swój gniew i panować nad nim we właściwy sposób?
Pokaż całość
Motywacja

Motywacja

Psychoterapia skutecznie rozwiązuje problemy z motywacją i jest przydatna w sytuacjach, gdy utrata motywacji znacząco wpływa na funkcjonowanie w pracy, w domu czy w szkole. Psychoterapia także pomaga odkryć nasze wewnętrzne potrzeby, zrozumieć, co tak naprawdę nas motywuje i czy jest to dla nas nadal aktualne. Spróbujemy zrozumieć, dlaczego tracimy motywację, jak i gdzie inwestujemy naszą energię w zamian oraz czy nasze działania wynikają z wpływu innych ludzi czy czynników, czy też są próbą rekompensaty niskiej samooceny czy odwdzięczenia się rodzicom. Psychoterapia pomoże również odbudować nasze wewnętrzne zasoby w trudnych sytuacjach, dzięki którym będziemy w stanie sobie z nimi poradzić.
Pokaż całość
Trauma

Trauma

Uraz psychiczny, który zaburza naszą integralność osobistą i znacząco wpływa na to, jak doświadczamy wszystkiego, co nowe. Mówi się, że każdy z nas nosi w sobie traumę. Jest to bardzo prawdopodobne. Nasza ludzka reakcja na nią jest również bardzo naturalna. Często jednak jej kulminacją jest freezing (z ang. zamrożenie). Z jakiegoś powodu nie doświadczamy wrodzonej instynktownej reakcji, która nakazuje nam uciekać lub walczyć. Jest to również ważna informacja, która pomaga osobie po traumie zaakceptować to co się wydarzyło i nauczyć się z tym żyć. Psychoterapia może pójść jeszcze dalej. W jej mocy leży wyprowadzenie człowieka z niewoli przeszłych doświadczeń i ponowne oddanie się radości teraźniejszości.
Pokaż całość
Psychosomatyka

Psychosomatyka

Leczenie nadciśnienia tętniczego lub zapalenia dróg moczowych za pomocą psychoterapii może wydawać się dziwne i niekonwencjonalne. Jeśli jednak spojrzymy na objawy jako na język ciała, które się z nami komunikuje, możemy zacząć dostrzegać to, co nasze ciało tak naprawdę próbuje nam powiedzieć. Terapia jest narzędziem, które da nam odwagę, aby go wysłuchać. Wiele badań potwierdziło zależność stanu psychiki oraz kondycji ciała.
Pokaż całość
Uzależnienie

Uzależnienie

Psychoterapia jest jednym z najważniejszych i najskuteczniejszych narzędzi, które można wykorzystać w pomocy osobom uzależnionym od substancji uzależniających lub uzależnionym od konkretnych zachowań (hazard, zakłady bukmacherskie). Skuteczna jest zarówno psychoterapia ukierunkowana na zmianę osobowości i relacji, wspierająca wzrost i dojrzewanie osobowości (psychoanaliza, psychoterapia psychodynamiczna i interpersonalna, psychoterapia egzystencjalna i humanistyczna), jak i psychoterapia skoncentrowana na zmianie (objawowej) zachowania – zalicza się do niej terapię behawioralną i poznawczo-behawioralną, ale także terapie systemowe, strukturalne i komunikacyjne, znane głównie z pracy z jednostkami rodzinnymi.
Pokaż całość
Żałoba

Żałoba

Żałobą reagujemy na utratę i śmierć bliskiej osoby, która jest dla nas niewątpliwie najbardziej bolesną stratą. Nasi przodkowie byli w tym względzie mądrzy, ponieważ nie wypychali śmierci poza mury domu, a jej akceptacja była częścią codziennego życia. Ale my też możemy stracić dom, ukochane zwierzę, zdrowie czy status społeczny i sobie z tym poradzić. To wszystko są ogromne kryzysy i naturalna, choć przykra, część naszego życia. Jeśli nauczymy akceptacji straty, będziemy w stanie cieszyć się ze wszystkiego, co pojawi się w naszym życiu później.
Pokaż całość
Samotność

Samotność

Można być samemu i nie czuć się samotnym i odwrotnie. Utrzymywanie kontaktu z bliskimi nigdy nie było łatwiejsze. Postęp technologiczny, dostępność podróżowania i lepsze warunki życia zwiększyły naszą elastyczność i mobilność. A mimo tego ludzie bardziej niż kiedykolwiek są samotni, żyją samotnie, choć otoczeni są ludźmi. Pomóc w poradzeniu sobie z tymi emocjami może psychoterapia.
Pokaż całość
Zaburzenia osobowości

Zaburzenia osobowości

Narcyz, histeryk lub nadwrażliwiec. Czy to brzmi znajomo? Barwne określenia, które weszły do naszego słownika na wypadek, gdybyśmy chcieli komuś zrobić przytyk w związku z jego zachowaniem. W rzeczywistości ich pochodzenie jest o wiele bardziej fundamentalne. Zaburzenia osobowości mają znaczący wpływ na ludzkie życie i dotykają około 10% osób w naszym otoczeniu. Oddziałują nie tylko na samych cierpiących na nie, lecz także na osoby bliskie oraz dzieci w związkach z jednostkami z zaburzeniami osobowości. Bez względu na to, do której grupy należysz, nie musisz być sam ze swoimi trudnościami. Psychoterapia jest szansą na nauczenie się zarządzania swoimi emocjami i uzdrowienie relacji międzyludzkich.
Pokaż całość
Work-life balance

Work-life balance

Psychoterapia może pomóc nam zrozumieć, co jest dla nas naprawdę ważne. Możemy odpowiednio dostosować nasze obowiązki zawodowe, osobiste i rodzinne, aby osiągnąć najlepszą dla nas równowagę.
Pokaż całość
Intymność i seksualność

Intymność i seksualność

Seksualność jest w nas zakorzeniona biologicznie. Badania naukowe potwierdzają, że dzieci w okresie prenatalnym (jeszcze w ciele matki) uśmiechają podczas fizycznej autostymulacji narządów płciowych. To samo widzimy u małych dzieci, które zupełnie zwyczajnie dotykają swoich narządów płciowych i przeżywają podniecenie. Mimo to, tematyka seksualności często sprawia nam trudności, czasem wywołuje uczucie zawstydzenia, a także bywa nam trudno otwarcie rozmawiać na jej temat. Psychoterapia jest jednym ze sposobów, by pomóc poczuć się usatysfakcjonowanym z swojego życia seksualnego.
Pokaż całość
Mobbing

Mobbing

Przemoc fizyczna i psychiczna są tak samo szkodliwe i bolesne. Znęcanie się psychiczne może mieć także miejsce w pracy, gdzie pozornie wydaje nam się, że nie jesteśmy sami i jest to profesjonalne środowisko, wyzbyte tak szkodliwych zachowań. Nic bardziej mylnego. Jeśli doświadczyłeś lub nadal doświadczasz ośmieszania, poniżania w miejscu pracy, psychoterapia jest właśnie dla ciebie. Jest to bezpieczne miejsce, w jakim możesz podzielić się swoim cierpieniem i dodać sobie sił do walki.
Pokaż całość
Smutek

Smutek

Aby doświadczyć radości, musimy poznać smutek. Taka jest zasada świata, w którym żyjemy i do którego należą nasze emocje i doświadczenia. Jeśli smutek równoważy się z radością, wzbogaca nasze życie psychiczne i przynosi nam informacje, bez których nasza osobowość i jej rozwój w przeciwnym razie uległyby stagnacji. Ale jak poradzić sobie ze smutkiem, który staje się cierpieniem i wydaje się nie mieć ani początku ani końca?
Pokaż całość

© Hedepy sp. z o.o.

Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal