Czy ciągle myślisz o jedzeniu? Czy masz poczucie winy kiedy coś jesz? Czy obsesyjnie kontrolujesz swoją wagę? Czy jedzenie kontroluje Cię bardziej niż Ty kontrolujesz jedzenie? Czy udajesz, że jesz przed innymi lub unikasz jedzenia z innymi? Jeśli powyższe sytuacje mają miejsce w Twojej codzienności, powinieneś wiedzieć, że istnieje wiele sposobów, aby przejąć kontrolę nad swoim umysłem i być bardziej wolnym od uporczywych myśli o jedzeniu. Najskuteczniejszym sposobem poradzenia sobie z problemem jest psychoterapia.
Zaburzenia odżywiania (Eating Disorders – ED) stanowią stosunkowo szerokie spektrum diagnostyczne. Charakteryzują się szkodliwymi zachowaniami związanymi z jedzeniem i postrzeganiem własnego ciała. Zalicza się do nich anoreksja (celowa utrata masy ciała, która może prowadzić do całkowitej odmowy przyjmowania pokarmów), bulimia (objadanie się i późniejsze wymioty pokarmem) i binge eating (wilczy głód), czy też atypowa anoreksja psychiczna, atypowa bulimia psychiczna. Często zdarza się, że pacjenci ci znajdują się w błędnym kole: objadanie się, wymioty, głodzenie się, objadanie się.
Często zaburzenia odżywiania nie są przyczyną, a jedynie skutkiem innego lęku, niepokoju lub niezadowolenia. Zaburzenia odżywiania mogą być związane z problemami psychicznymi:
itp. ED nie tylko wpływają na psychikę, ale niestety często wiążą się z konsekwencjami w postaci problemów fizycznych:
I wreszcie problemy społeczne: izolacja społeczna – stopniowa utrata zainteresowania naszymi hobby, przyjaciółmi lub wręcz przeciwnie: nieumiejętność bycia samemu (bulimia).
Tak! Pamiętajmy, że zaburzenia odżywiania zwykle zaczynają się dość niewinnie, kreujemy postawy i poglądy, które uważamy za słuszne i stopniowo zmieniamy swoje podejście do jedzenia, tak aby się do nich dostosować. Pozbycie się ED oznacza zmianę wcześniej utrwalonych zachowań i przekonań. Potrzebna jest wola, cierpliwość i miłość, a przede wszystkim ktoś, kto nam w tym pomoże.
Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że zaburzenia odżywiania są przejawem trudności emocjonalnych z jakimi boryka się dana osoba. Jeśli cierpisz na którąkolwiek z form zaburzeń odżywiania, zalecamy poszukać profesjonalnej pomocy i wsparcia. Psychoterapeuta pomoże ci przejść przez te trudności i wskaże drogę do osiągnięcia większej satysfakcji.
Jeśli ktoś z Twoich bliskich cierpi na jakąkolwiek formę zaburzeń odżywiania oto kilka wskazówek, co możesz zrobić:
Psychoterapia jest uważana za jedną z najlepszych metod leczenia ED. Pomaga ona dowiedzieć się, dlaczego u danej osoby rozwinęła się choroba, zrozumieć, co kontroluje daną osobą, zmienić jej nastawienie i znaleźć strategię prowadzącą do większej satysfakcji. Osoby z zaburzeniami odżywiania często wstydzą się swojej choroby, dlatego psychoterapia online może być dodatkowo korzystna. Dzięki niej Klienci często szybciej się otwierają i wyzbywają się obawy przed oceną wyglądu fizycznego. W Hedepy są specjaliści ukierunkowani na ten temat a można się z nimi połączyć z dowolnego miejsca oraz bez dojazdów.
Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.