Czy kiedykolwiek czułeś się nieswojo na imprezie, w otoczeniu ludzi? Czy trudno było Ci oddychać i szukałeś powodu, aby jak najszybciej wyjść? Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że poszedłeś na spotkanie kilka godzin wcześniej, bo bałeś się, że w trakcie podróży coś się stanie i nie dotrzesz na czas? Czy kiedykolwiek tak bardzo martwiłeś się przyszłością, że całkowicie zapomniałeś żyć teraźniejszością? Tak właśnie może wyglądać niepokój.

Przejawy lęku nie są przyjemne –  powiedzmy sobie szczerze: komu jest miło kiedy odczuwa ciągły strach, martwi się co się wydarzy lub może się wydarzyć? Jednak lęk jest statystycznie najczęstszym zaburzeniem psychicznym, dlatego dotyczy tak wielu z nas i musimy pamiętać, że nie jesteśmy w tym sami. Dobra wiadomość jest taka, że terapia może bardzo szybko złagodzić zaburzenia lękowe.

na czarnobiałej fotografii widać dziewczynę która odczuwa lęk, obgryza paznokcie i jest otoczona ciemnością

Objawy lęku

Objawy lęku zaczynają pojawiać się, gdy znajdziemy się w stresującej i niekomfortowej sytuacji, ale mogą też wystąpić bez oczywistej przyczyny.

Do objawów somatycznych mogą należeć:

  • Nadmierna potliwość
  • Przyspieszony oddech i tętno
  • Zaburzenia odżywiania
  • Trudności z połykaniem
  • Uczucie omdlenia
  • Napięcie w mięśniach

Objawy te mogą być tak nieprzyjemne, że możemy próbować przed nimi uciec. Dlatego z biegiem czasu zaczynamy unikać sytuacji, które mogą wywołać lęk.
Zdarzenia, które mogą jeszcze bardziej pogłębiać nasze uczucie lęku i niepokoju:

Fizyczne:

  • Lęk szczególnie mocno dotyczy osób cierpiących na różne fobie społeczne – oznacza to, że unikamy wydarzeń towarzyskich, szkoły czy pracy, jeśli mamy np. ważną prezentację.
  • Samoizolacja, gdyż nie pomaga nam w poradzeniu sobie z lękiem a wręcz może go pogłębiać

Emocjonalne:

  • Próba uwolnienia się od nieprzyjemnych uczuć, poprzez zagłuszanie ich: alkoholem, czy innymi używkami.

Czasami możesz odczuwać lęk; to naturalna reakcja na różne wydarzenia życiowe, takie jak ważny test, przemówienie przed tłumem, czy rozmowa kwalifikacyjna. Jeśli jednak doświadczasz tego wielokrotnie i zaczyna to mieć negatywny wpływ na twoje życie, warto skonsultować się ze specjalistą, aby sprawdzić, czy nie przerodzi się to formę zaburzenia.

Kiedy lęk zamienia się w zaburzenie?

  • Jeśli lęk trwa zbyt długo
  • Jeśli lęk jest zbyt intensywny
  • Jeśli odczuwamy lęk w sytuacjach, które normalnie nie byłyby dla nas stresujące
  • Jeśli niespokojne myśli uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie, na przykład w pracy.

Jakie są najczęstsze rodzaje zaburzeń lękowych?

Uogólnione zaburzenie lękowe (GAD)

Człowiekowi towarzyszy ciągłe poczucie, że coś jest nie tak i że nie wszystko pójdzie po jego myśli. Może być wywołany m.in. długotrwałym stresem czy trudnymi wydarzeniami życiowymi (odejście z pracy, rozstanie, wypadek i związane z nim ograniczenia).
Jest to szczególnie trudne, ponieważ pojawia się stopniowo i stopniowo kreuje błędne koło lęków, zmartwień i niepokojów, którym później ulega nawet krytyczny rozum. W krytycznym momencie osoba cierpiąca na to zaburzenie nie ocenia, że prawdopodobieństwo spełnienia się najgorszego scenariusza, jest nikłe. Zamiast tego poświęca swoją uwagę stresorom i zastanawia się nad pytaniem „A co jeśli?”.

Zaburzenie depresyjno-lękowe

Podczas gdy GAD częściej objawia się myślami w stylu: „Martwię się, bo to na pewno się źle skończy”, zaburzenie lękowo-depresyjne brzmi mniej więcej w stylu: „To nic nie da, i tak na pewno mi się to nie uda”. Słusznie przypuszczasz, że zmartwienie powoli przechodzi do poziomu smutnego nastroju, który doprowadza do ogólnego pogorszenia stanu emocjonalnego.

Ponieważ zaburzenie to jest połączeniem lęku i depresji, osoba tutaj zmaga się ze smutkiem, demotywacją, beznadziejnością i wahaniami nastroju. Powszechne jest poczucie winy, złe radzenie sobie z krytyką i niska samoocena.

Jak sobie (po)radzić z lękiem?

Istnieją techniki skupiające się na ciele i fizycznym aspekcie ukojenia lęku. Mogą one jednak pomóc tylko w przypadku łagodnych objawów lęku, ale zawsze działają wspomagająco. Różne techniki relaksacyjne mogą przywrócić spokój rozstrojonemu ciału, łagodząc napięty umysł i emocje.

Medytuj

Medytacja pomaga nam skupić się na chwili obecnej i zauważyć swoje ciało. Pomoże nam pozbyć się obaw o przyszłość i uspokoić zapracowany umysł.
Następnym krokiem jest podzielenie się naszymi obawami z kimś innym. Specjalista, najlepiej psychoterapeuta, który pomoże Ci zrozumieć mechanizmy lęku, zapewniając jednocześnie wsparcie. Bez wychodzenia z domu możesz skontaktować się z ekspertem specjalizującym się w Twoich problemach.

Kontroluj oddech

wypróbuj różne techniki oddychania. Koncentracja na oddechu odrywa nas od niepokojących myśli i pomaga uspokoić umysł. Ta metoda jest jednym z najszybszych sposobów złagodzenia nagłego ataku lęku. Ćwiczenia oddechowe można wprowadzać stopniowo i je wydłużać w miarę, jak czujesz, że jest to dla ciebie naturalniejsze.

Zaangażuj swoją wyobraźnię

Wyobraź sobie bezpieczne miejsce i przedstaw swoim myślom obrazy, w których wysyłasz swoje zmartwienia daleko jak łódź na rzece. Ponieważ lęk jest strachem w przebraniu, a ten strach często jest z kolei strachem przed utratą kontroli. I to właśnie sztukę porzucania zmartwień możesz ćwiczyć w ten prosty sposób. Dodatkowo kiedy masz napady lęku pomyśl o nich jak o chmurze. Teraz jest nad tobą i sytuacja wygląda beznadziejnie, ale jak każda chmura, ona zniknie. Pozwoli ci to poczuć, że jest to sytuacja tymczasowa, wręcz chwilowa i zaraz będzie dobrze. Brzmi momentami śmiesznie? Spróbuj. Raz, drugi i zobaczysz, że to działa.

Kolejnym krokiem jest podzielenie się swoimi obawami z drugą osobą. Najlepiej z profesjonalistą, psychoterapeutą, który może pomóc zrozumieć dynamikę lęku, a także zapewnić wsparcie. Bez wychodzenia z domu, możesz połączyć się online z profesjonalistą, który specjalizuje się w Twoich trudnościach.

Jak leczy się zaburzenie lękowe?

Najczęściej zaburzenia lękowe leczy się psychoterapią, którą w zależności od ciężkości zaburzenia można wspomagać lekami (najczęściej lekami przeciwdepresyjnymi). Regularne ćwiczenia, które pomagają złagodzić stres, odpowiednia ilość snu i zdrowa dieta również wspomagają leczenie.
Wskazane jest także wykluczenie w pierwszej kolejności chorób somatycznych, które mogą objawiać się podobnie jak zaburzenia lękowe.

Przetestuj się pod kątem lęku

Jeśli doświadczysz objawów, skonsultuj się z lekarzem lub skontaktuj się z psychologiem lub psychoterapeutą. Możesz także sprawdzić się za pomocą szybkiego i niezawodnego testu online na stany lękowe.

„Studiowanie medycyny było moim marzeniem. Kiedy po kilku latach wreszcie dostałam się na pierwsze samodzielne badanie pacjenta, byłam zdenerwowana i popełniłam zupełnie błahy błąd. Oczywiście dostałam reprymendę od ordynatora i musiałam wysłuchać komentarza kolegi stojącego obok mnie. Jasne, mogłam się z tym pogodzić i uczyć się na błędach, przecież nikogo nie skrzywdziłam i jeszcze wtedy studiowałam, ale nie mogłam przestać o tym myśleć. Uległam przeczuciu, że takie błędy na pewno się powtórzą, a ja w końcu narażę czyjeś życie. Zmartwieniom towarzyszył ucisk w klatce piersiowej i stopniowo nie byłam w stanie nawet dokończyć obowiązkowych ćwiczeń. To właśnie doprowadziło mnie do psychoterapii. Teraz już wiem, że karanie się w nieskończoność za błędy, które się naturalnie popełnia, nie jest niczym, co chciałabym dalej robić. Uczę się być dla siebie miła. A czasem po prostu śmiać się z tego wszystkiego.”

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować

© Hedepy sp. z o.o.

Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal