Moja pierwsza terapia: jak się do niej przygotować i czego mogę się spodziewać?

Moja pierwsza terapia: jak się do niej przygotować i czego mogę się spodziewać?


Udostępnij artykuł

Wszyscy mieliśmy wiele pytań przed pierwszą sesją psychoterapii. Opowiedzenie obcej osobie o naszych osobistych problemach, wyzwaniach i emocjach nie jest łatwe i wymaga odwagi. Sami wiemy o tym najlepiej. Pamiętaj, że w całym procesie najtrudniejsze jest zrobienie pierwszego kroku.

Dlatego zebraliśmy wszystko, co może Cię zainteresować, w związku z pierwszą sesją tak aby maksymalnie ułatwić ci ten pierwszy krok.

To całkowicie normalne, że się denerwujesz i masz wiele wątpliwości

Czy moje problemy są na tyle poważne, że wymagają terapii a może to zwykła błahostka? Od czego zacząć? Jak zacząć opowiadać o całym swoim życiu? Nie będę brzmieć głupio? Co sobie pomyśli ta osoba?

Czy któreś z tych pytań przeszło Ci przez myśl? W takim razie nie jesteś sam. Uczucie zdenerwowania, strachu i niepokoju są całkowicie normalne. Tak samo nie musisz od razu wiedzieć od czego zacząć i jak opisać swój problem. Terapeuta jest tutaj, aby Ci pomóc i Cię poprowadzić przez cały proces. Wybrał swoją pracę, aby pomagać ludziom takim jak ty. On nigdy cię nie osądzi. Możesz zwierzyć się ze wszystkiego.

Jak będzie wyglądała pierwsza sesja?

Terapeuta najpierw zapyta Cię z czym przyszedłeś, co Cię dręczy i nad czym się zastanawiasz?  Ale nie martw się, nie będziesz “przesłuchiwany”. To, ile powiesz, zależy od ciebie. Ważne jest, abyś czuł się bezpiecznie i komfortowo w całym procesie. Nie ma w tym nic złego, jeśli nie znasz dokładnej odpowiedzi. Przychodzimy na terapię właśnie po to, aby lepiej zrozumieć nasze uczucia i myśli. Terapeuta stopniowo poprowadzi Cię do uzyskania odpowiedzi. Najważniejsze w terapii jest to, że jesteś uczciwy i chcesz pracować nad sobą.

Czasami temat jest oczywisty od samego początku i zaczynasz go rozwijać już na pierwszej sesji. Wówczas na kolejnych będziecie szukać  źródła i skutecznego sposobu rozwiązania tego problemu. Dalszy przebieg terapii będzie zależał od tego, co będziesz chciał poruszać lub jakie inne wątki się pojawią w trakcie terapii.

Wspólnie z terapeutą uzgodnisz, jak często warto chodzić na terapię aby rozwiązać swoje problemy i osiągnąć wyznaczony sobie cel.

Jak przygotować się do pierwszej sesji?

Aby w pełni skorzystać z terapii, warto przeznaczyć chwilę przed spotkaniem i po nim, aby maksymalnie wykorzystać tę pomoc.

Oto nasze wskazówki, jak się przygotować:

  • Wybierz ciche i wygodne miejsce, w którym czujesz się bezpiecznie i masz stabilne łącze internetowe. Przygotuj coś dobrego do picia i ewentualnie chusteczki.
  • Zarezerwuj pół godziny przed terapią na zapisanie głównych powodów, dla których decydujesz się na terapię. Pomyśl o tematach, które chcesz omówić.
  • Ustal realistyczne oczekiwania. Niektórzy czują ogromną ulgę już po pierwszej sesji, przy skomplikowanych i głębszych problemach podróż zwykle się wydłuża.
  • Znajdź czas dla siebie nawet po terapii. Na pewno będziesz mieć mnóstwo myśli przelatujących przez głowę, a niektóre z nich pozostaną w Twojej pamięci po zakończeniu terapii.
Przywiązuję dużą wagę do pierwszego spotkania z klientem. Pytam, ile czasu zajęło mu podjęcie decyzji o pójściu na terapię i co go przekonało, że teraz jest właściwy moment. Klienci często na pierwszej sesji są zdenerwowani i pełni wątpliwości. Dlatego zaczynam bardzo powoli i szanuję granice klienta. Oferuję możliwość rozmowy przy wyłączonej kamerze lub po prostu pisania. Zapewniam, że na terapii nie ma złych odpowiedzi i mają prawo powiedzieć to, co w danej chwili przyjdzie im do głowy. Zanim zaczniemy rozmawiać o tym, co ich dręczy, staram się rozluźnić atmosferę pozytywnymi „small talkami” o kliencie i jego życiu. Następnie komunikuję, czego może oczekiwać od terapii ze mną, a także interesują mnie preferencje klienta – czy potrzebuje mojej struktury jako terapeuty, czy raczej słuchacza? Czy szukają zadań do pracy, czy też chcą ograniczyć współpracę tylko do naszych sesji? Kiedy już wszystko omówiliśmy, przychodzi czas na rozmowę o tym, co niepokoi Klienta.
Mgr. Tomáš Fulop
Zdaję sobie sprawę, że pierwsze sesje są dla klientów bardzo trudne. Uważam je za duży krok na drodze do lepszej jakości życia. Pomimo początkowego strachu, dzięki profesjonalnej atmosferze, Klient może się zrelaksować i dać upust często tłumionym emocjom. Już po pierwszych sesjach klienci zwykle odczuwają dużą ulgę i wzrost motywacji do kontynuowania terapii.
Mgr. Ivana Chrtová

Jak długo trwa sesja psychoterapii?

Terapia indywidualna trwa 50 minut. Dzieje się tak, aby nie musiał ci przerywać kiedy omawiasz coś ważnego i aby pozostawić bufor do rozmowy.  Jednocześnie także terapeuci muszą odpocząć między sesjami i mieć możliwość przygotowania się do kolejnych spotkań.

Terapia par trwa nieco dłużej. Wystarczy 90 minut, aby zapewnić Tobie i Twojemu partnerowi wystarczająco dużo miejsca na powiedzenie wszystkiego, co myślisz.

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować

© Hedepy sp. z o.o.

Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal