Psychoterapia skutecznie rozwiązuje problemy z motywacją i jest przydatna w sytuacjach, gdy utrata motywacji znacząco wpływa na funkcjonowanie w pracy, w domu czy w szkole. Psychoterapia także pomaga odkryć nasze wewnętrzne potrzeby, zrozumieć, co tak naprawdę nas motywuje i czy jest to dla nas nadal aktualne. Spróbujemy zrozumieć, dlaczego tracimy motywację, jak i gdzie inwestujemy naszą energię w zamian oraz czy nasze działania wynikają z wpływu innych ludzi czy czynników, czy też są próbą rekompensaty niskiej samooceny czy odwdzięczenia się rodzicom. Psychoterapia pomoże również odbudować nasze wewnętrzne zasoby w trudnych sytuacjach, dzięki którym będziemy w stanie sobie z nimi poradzić.

Czym jest motywacja?

Motywacja to złożony proces psychiczny, który wspiera lub osłabia nasze działania w odniesieniu do celu. Motywację dzielimy na wewnętrzną, wynikającą z naszych własnych potrzeb (np. rozwoju, poznania, samorealizacji), oraz zewnętrzną, pochodzącą z zewnątrz (obowiązki w pracy). Może być pozytywna (otrzymujemy nagrodę) lub negatywna (unikamy czegoś negatywnego)

Jak wzmocnić motywację do nauki?

Ważne jest, aby uświadomić sobie cel, przypomnieć sobie, po co się uczymy. Możesz sobie wyobrazić, jak to będzie, kiedy skończysz szkołę lub kiedy opanujesz to, czego się uczysz – to doda Ci energii. Trzeba też stawiać sobie cząstkowe, osiągalne cele i planować małą nagrodę (kawa, spacer) po ich osiągnięciu. Pomocne będzie również ustalenie regularnych godzin nauki i wpisanie ich do kalendarza.

Jak zdobyć motywację do pracy?

Zastanów się najpierw nad swoją pracą. Czy nadal sprawia Ci ona przyjemność? Czy ma ona dla Ciebie sens? Czy uczysz się czegoś nowego? Czy jesteś za nią rozsądnie wynagradzany? Czy dobrze się w niej czujesz? Czy możesz się z tym uporać w rozsądnym czasie? Czy masz wystarczająco dużo odpoczynku? Spróbuj zmienić lub zmodyfikować to, co Ci nie odpowiada. Jeśli to nie zadziała, prawdopodobnie nadszedł czas na zmianę pracy. Dobrze jest skonsultować swoją sytuację z ekspertem.

Jak wspierać motywację do pracy i nauki?

Bywa, że tracimy motywację do pracy lub nauki, nie chce nam się kontynuować i nasze myśli uciekają gdzieś indziej, zadania wydają się trudne, czujemy się zmęczeni i odkładamy obowiązki na później. Wtedy warto uświadomić sobie, po co w ogóle robimy daną rzecz, jaki jest jej cel lub sens. Niektóre prace mogą być nudne, ale są konieczne do ukończenia większego projektu, tak jak wymagający egzamin jest konieczny do ukończenia studiów. Czasami także nieuniknioność pomaga nam sfinalizować dane zadanie, bo wiemy, że prędzej czy później i tak będziemy musieli to zrobić. Warto podzielić pracę lub naukę na mniejsze jednostki i po ich ukończeniu nagrodzić się np. deserem lub drinkiem. Ważne jest, aby zaplanować odpoczynek i przerwy.

W przypadku długotrwałych problemów z motywacją do pracy warto również pomyśleć o pracy jako takiej.

  • Czy sprawia Ci ona choć trochę przyjemności?
  • Czy ma ona dla Ciebie sens?
  • Czy uczysz się czegoś nowego?
  • Czy jesteś za nią rozsądnie wynagradzany?
  • Czy czujesz się w niej dobrze?
  • Czy możesz się z nią uporać w rozsądnym czasie
  • Czy masz wystarczająco dużo odpoczynku?

Spróbuj zmienić to, co Ci nie odpowiada, np. przedyskutuj możliwość zmiany zakresu obowiązków pracy lub dostosowania godzin pracy. Jeśli to się nie uda, rozważ zmianę pracy/stanowiska.

Podobne pytania możesz zadawać sobie studiując. Wiele osób zaczyna studiować jakiś kierunek – zazwyczaj z inicjatywy rodziców – a stopniowo okazuje się, że tak naprawdę nie lubią tego kierunku lub nie mają do niego wystarczających predyspozycji. Warto skorzystać z pomocy eksperta, który pomoże zadać właściwe pytania i pomoże ci odnaleźć dalsza motywacje do działań które sprawiają ci frajdę.

Jak odzyskać motywację?

Często przy długoterminowych projektach i zadaniach tracimy motywację, ponieważ wkładamy w nie ogromny wysiłek, a mimo to cel wciąż nie jest w zasięgu wzroku. Podziel swój projekt, na mniejsze, łatwiejsze do osiągnięcia jednostki i pracuj nad nimi regularnie, niezależnie od tego, czy jest to praca, odchudzanie czy przebiegnięcie maratonu. Przypominaj sobie, dlaczego to robisz, jaki jest Twój cel. Zapytaj też, dlaczego ten cel jest teraz dla Ciebie ważny i czy naprawdę jest to Twój cel. Motywować można się również dzięki psychoterapii, która pomaga ujawnić, co tak naprawdę nas motywuje.

Jak sobie radzić z utratą motywacji życiowej?

Utrata motywacji życiowej jest często spowodowana inną znaczącą stratą w Twoim życiu, taką jak utrata partnera, dziecka, pracy lub zdrowia. Czyli coś, co wpływa nasze codzienne życie. Najpierw trzeba się z tą stratą uporać, czyli ją „odżałować”. Tutaj bardzo przydatna jest psychoterapia, która może pomóc w zaakceptowaniu straty. Może również pokonać poczucie winy, które często pojawia się w takich sytuacjach. Następnie należy poszukać innych źródeł motywacji i energii życiowej, zazwyczaj nowego sensu życia. W takim przypadku psychoterapeuta szuka z Klientem możliwości dalszych zmian, wspiera go w ich stopniowym wprowadzaniu. Utrata motywacji życiowej może być również związana z depresją.

Prawdziwa historia Klienta:

„Szukałam psychoterapeuty, w czasie kiedy pisałam pracę dyplomową. Dwa razy musiałam przesuwać termin, bo nie potrafiłam wyrazić swoich potrzeb i problemów. Istniało realne zagrożenie, że nie uda mi się skończyć studiów. Byłam w ciągłym stresie, że zostanę wyrzucona z uczelni, nie umiałam się zrelaksować, bo miałam wyrzuty sumienia, że nie piszę pracy. Na terapii odkryłam, że muszę nauczyć się strategii, które pomogą mi zapanować nad stresem. Nauczyłam się organizować swój czas pracy i nie zapominać o oczyszczaniu głowy swoim hobby.”

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować
Aby terapia była skuteczna, pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb
Dzięki krótkiemu testowi pomożemy Ci w 5 minut znaleźć kogoś kto cię wysłucha
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Zanim terapeuci dołączą do naszej społeczności, przechodzą wymagający proces selekcji. Weryfikujemy ich wykształcenie i odbyte szkolenia oraz praktykę w pracy z pacjentami.
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Za pomocą krótkiego testu wskażemy Ci trzech psychoterapeutów, najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb.
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Dla subskrybentów oferujemy 60 lekcji w formie video online na tematy o szeroko pojętym zdrowiu psychicznym
Rozpocznij test
Hedepy
Zapisz się do newslettera Hedepy
Porady, rabaty, aktualności
Subskrybując, wyrażasz zgodę na nasze [zasady przetwarzania danych osobowych] (https://hedepy.pl/zasady-przetwarzania-danych-osobowych/)
Śledź nas na @hedepypl
#NieBądźcieSami
Przejdź do Instagrama
https://www.instagram.com/p/CughfDYo0t1/https://www.instagram.com/p/CtdqYCMIW70/
https://www.instagram.com/p/CsBB6CLIXq-/https://www.instagram.com/p/CU2BL9_oazt/
https://www.instagram.com/hedepypl
https://www.instagram.com/p/CvogYhxq46s/https://www.instagram.com/p/Ct_QYYMs0WY/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna