Czy zdarza Ci się robić tak wiele rzeczy naraz, że nie jesteś w stanie niczego dokończyć? Masz tak, że często zapominasz o wcześniej umówionych spotkaniach i zamiast słuchać kolegi, wsłuchujesz się w muzykę w tle, która przenosić Cię wspomnieniami do ostatnich wakacji? Jednym słowem tracisz uwagę oraz zainteresowanie, choć wcale tego nie chcesz. Co więcej, nie jesteś w stanie nad tym zapanować. Jeśli powyższe sytuacje są niepożądaną częścią Twojej codzienności, wiedz, że istnieje wiele sposobów na przejęcie kontroli nad niespokojnym umysłem. Jednym z najskuteczniejszych jest psychoterapia.

Co to jest ADHD?

ADHD jest skrótem od angielskiej nazwy- Attention Deficit Hyperactivity Disorder. Jest to zespół neurorozwojowy, który jest spowodowany zaburzeniem tych części mózgu, które są współodpowiedzialne za utrzymanie lub skupienie uwagi, planowanie, przewidywanie i samokontrolę. ADHD jest kwestią wrodzoną i dlatego jego przejawy są widoczne już od dzieciństwa. Wraz ze stopniowym dojrzewaniem mózgu, ADHD może zniknąć samoistnie- nawet połowa zdiagnozowanych dzieci nie wykazuje żadnych objawów w wieku dorosłym.

Jakie są objawy ADHD u dzieci? I jak objawia się ono w dorosłym życiu?

Deficyty uwagi z nadpobudliwością objawiają się u dzieci tendencją do ciągłych zmian aktywności, niemożnością usiedzenia w miejscu, przerywaniem w rozmowie czy wydawaniem dźwięków zupełnie nie panując nad tym. Te hiperaktywne objawy ADHD mają tendencję do stopniowego zmniejszania się wraz z wiekiem. U dorosłych objawiają się one bardziej jako niepokój, np. podczas oczekiwania w kolejce, ciągły pośpiech, gorsza kontrola nad emocjami czy obniżony poziom tolerancji na frustrację. Deficyty uwagi skutkują następnie częstymi niepowodzeniami w planowaniu i organizacji czasu, takimi jak problemy z wykonaniem zadań czy dotarciem na czas. Może to również prowadzić do zbyt częstego zapominania lub utrudnionej  zdolności do odbierania tego, co mówi druga osoba, co często jest błędnie interpretowane przez otoczenie jako bezczelność- u dzieci, lub arogancja- u dorosłych.

adhd.webp

Jak możemy rozpoznać ADHD u dziecka i u dorosłego?

Niestety, nie ma prostego i całkowicie wiarygodnego testu na ADHD. Ostateczne rozpoznanie jest związane z szeregiem badań, do których najczęściej zalicza się wywiad diagnostyczny, samoocenę, kwestionariusze lub testy neuropsychologiczne. Konieczne jest również wykluczenie innych chorób, głównie po to, aby w razie potrzeby móc dopasować optymalne leki. Diagnoza stawiana jest przez psychiatrę lub psychiatrę dziecięcego.

Jak leczy się ADHD?

Leczenie ADHD oznacza w zasadzie złagodzenie jego objawów. Nie istnieje jeszcze uniwersalny lek, który w sposób niezawodny i skuteczny zniweluje chorobę. Możliwy postęp w leczeniu ma w swoich rękach sam człowiek oraz rodzic, jeśli dotyczy to jego dziecka. 
Pierwszym krokiem ku złagodzeniu objawów  jest dostosowanie wychowania i edukacji dziecka. Rodzic powinien w jeszcze większym stopniu wspomóc dziecko w organizacji działań i planów a dodatkowo motywować je poprzez pochwały i komplementy. Dzieci z ADHD są bardzo wrażliwe, także w kwestii swojej samooceny. Bardzo często poprzez swoją chorobę i nietypowe zachowanie są znacznie bardziej narażone na krytykę. Jest im bardzo ciężko dostosować się do panujących norm społecznych, stąd mają poczucie odmienności w stosunku do rówieśników.

W przypadku dorosłych, łagodzenie symptomów, może odbywać się poprzez dostosowywanie środowiska pracy, tak aby było bardziej zorganizowane i harmonijne. Bardzo ważne w przypadku takich osób jest wyznaczenie rutyny i regularności, które pomagają zachować rytm, z jakiego w konsekwencji jest się trudniej  “wybić”.  Ważnym wsparciem jest również psychoterapia, szczególnie ta poznawczo-behawioralna lub coaching. W niektórych i uzasadnionych przez lekarza przypadkach przepisuje się także leki wspomagające proces leczenia.

Jak psychoterapia może mi pomóc w leczeniu ADHD?

Terapia poznawczo-behawioralna jest jednym ze sprawdzonych i skutecznych środków pomocniczych w leczeniu ADHD. Mogą one pomóc klientowi przyjrzeć się własnym procesom myślowym. Stopniowo zastępuje się dysfunkcyjne przekonania nowymi i w ten sposób zmienia się zachowanie pacjenta. Wówczas stosując poznane techniki, w sytuacjach stresowych, zamiast czuć się zagubionym i zdezorientowanym, taka osoba jest w stanie zwolnić natłok myśli i skupić się na jednym rozwiązaniu danej sytuacji. Oszczędza on w ten sposób napięcie emocjonalne i zwiększa poczucie własnej sprawczości. Oprócz CBT istnieją inne kierunki terapeutyczne, które pozytywnie wpływają na jakość życia osoby z ADHD. Oferują one wówczas np. trening umiejętności komunikacyjnych i społecznych, pracę nad samoakceptacją, wiarą w siebie czy uświadomienie sobie pozytywów, które ADHD również wnosi do życia – kreatywności, zdolności do głębokiej koncentracji czy szybkiego myślenia.

Jak psychoterapia online może pomóc z ADHD?

Psychoterapeuta online może być również Twoim osobistym treningiem i pomóc Ci w ustaleniu i przestrzeganiu rutyny. To właśnie dzięki regularności i porządkowi będziemy stopniowo łagodzić objawy choroby.  Może jesteś rodzicem dziecka z ADHD i szukasz wsparcia, zrozumienia lub informacji, które ułatwią Ci codzienną, wymagającą opiekę. Możesz połączyć się online z ekspertem, aby porozmawiać na dany temat bez czasochłonnych dojazdów i długich kolejek w oczekiwaniu na wizytę.

Sprawdź, czy masz symptomy ADHD

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała test pomocny w diagnozowaniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, czyli ADHD.

Wystarczy, że odpowiesz na sześć prostych pytań, aby otrzymać rezultat testu, który możesz omówić na spotkaniu z psychoterapeutą. Wspólnie podejmiecie decyzję o dalszych krokach, jakie będą dla Ciebie wskazane.

Prawdziwa historia klientki i tego, jak pomogła jej terapia:

„Na terapię sprowadziła mnie frustracja faktem, że cokolwiek próbowałam zrobić w życiu, kończyło się gdzieś w połowie drogi. Zawsze jestem w tyle, choć mam wrażenie, że prawie się nie zatrzymuję. Po tych wszystkich latach zwątpiłam w siebie. Co robię źle? Kiedy byłam jeszcze singielką, można to było usprawiedliwić młodzieńczym polotem, ale kiedy zostałam matką dwóch synów, moje życie zamieniło się w prawdziwy chaos. Kiedy dowiedziałam się o psychoterapii online, nie wahałam się ani chwili. Dzięki mojemu terapeucie szybko odkryłam, że tak wiele rzeczy przychodzi mi do głowy w jednym momencie, że tracę orientację, co robić najpierw. Nieważne, czy jest to organizacja domu, czy długoterminowe plany. Pierwszą rzeczą, która mi pomogła, było świadome wyciszenie się poprzez prowadzoną relaksację. Później nauczyłem się postrzegać moje myśli jako ich obserwator. Czasem to działa lepiej, innym razem gorzej. W obu przypadkach wiem, że nie jestem sama.”

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować

© Hedepy sp. z o.o.

Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal