Rodzicielstwo to jedno z najpiękniejszych, a zarazem najtrudniejszych zadań w życiu. Szukając swojego stylu rodzicielstwa, często zaczynamy od porównania i przeanalizowania tego jak wyglądało to w naszym domu. W najlepszym wypadku powtarzamy to, co nam się podobało, w najgorszym wiemy czego nie chcemy powtarzać. Psychoterapia może nam pomóc w znalezieniu optymalnego stylu rodzicielskiego i pomóc z tym, jakże niełatwym wyzwaniem życiowym.

Aha, rodzicielstwo. Jak to zrobić?

„Aha, rodzicielstwo” to tytuł książki Laury Markham, która w odróżnieniu od innych autorów pisze o tym, jak zmienić własne zachowania jako rodziców i rozwijać nasze dzieci w pożądanym przez nas kierunku. Czytanie takiej książki to dobry początek na drodze do odpowiedzialnego rodzicielstwa, jednak nie zawsze nam wystarcza. Dobrze jest udać się do psychoterapeuty i skonsultować z nim wyzwania jakie identyfikujemy w byciu rodzicem i emocje temu towarzyszące.

Jak budować dobrą relację z dziećmi?

Każde dziecko potrzebuje miłości, czułości i opieki. Im więcej okazujemy miłości naszemu dziecku, tym bardziej wzmacniamy zaufanie między nami i pogłębiamy naszą relację. Więcej troski, zainteresowania i uwagi to mniej kar i konfliktów,  także w późniejszym okresie.  Szukaj i odkrywaj sytuacje, w których Ty i Twoi bliscy czujecie się dobrze, kiedy świetnie się bawicie i świadomie stwarzaj więcej takich okazji.

rodina_problemy.webp

Jakie problemy najczęściej występują w rodzinie?

W każdej rodzinie mogą pojawić się problemy, które zaburzają relacje między poszczególnymi członkami rodziny. Do najczęstszych problemów w rodzinie należą: kłótnie między rodzicami, potencjalnie kończące się ich rozstaniem lub rozwodem, przemoc domowa, zaniedbanie, problemy z rodzeństwem, problemy finansowe, trudna relacja z nowym partnerem rodzica i inne. Ważne jest, aby zająć się tymi problemami w odpowiednim czasie, tak aby, zminimalizować negatywne konsekwencje długotrwałego tkwienia w sytuacji konfliktowej i jej eskalacji. Wszystkie problematyczne sytuacje powinny być komunikowane dzieciom w przystępny dla nich sposób.

Jak rozwiązywać problemy w rodzinie?

Każdy problem jest możliwy do rozwiązania. Dlatego ważne jest, aby nie przeoczyć problemu, ale jak najszybciej go nazwać i wspólnie go rozwiązać. Pomocna w tym może być psychoterapia rodzinna, podczas której członkowie rodziny (których dotyczy problem) lub cała rodzina pracują ze specjalistą nad poprawą sytuacji. Ale nawet jako jednostka możesz szukać profesjonalnej pomocy, co pomoże Ci w zdolnościach komunikacyjnych.  Choć nie mogę zmienić innych członków rodziny, mogę wpłynąć na siebie, na to, jak przeżywam to, co dzieje się w rodzinie, jak na to reaguję, i ustalić zdrowszy i szczęśliwszy sposób funkcjonowania w rodzinie.

Jak rozwiązywać problemy z dziećmi?

Prędzej czy później może się zdarzyć, że przestaniemy rozumieć nasze dzieci i pojawią się trudności komunikacyjne między nami. Naturalne jest, że najpierw myślimy, że coś poszło nie tak, że nasze dziecko nie jest takie, jak oczekiwaliśmy. Obwiniamy się i zastanawiamy, czy nie zaniedbaliśmy rodzicielstwa.  Łatwo jest złościć się na dziecko i chcieć je skorygować. Należy jednak spojrzeć na problemy z dziećmi jak na problem całego systemu rodzinnego. Dzieci nie robią ich celowo, a często po prostu nie potrafią lepiej zareagować na daną sytuację. Kluczem do skutecznego poradzenia sobie z problemem jest zaufanie między dzieckiem a rodzicem oraz więź łącząca ich relacje.

Jak psychoterapia online może pomóc w relacjach rodzinnych?

Psychoterapia online może być szczególnie przydatna na początku, kiedy zauważamy, że relacje rodzinne w jakiś sposób komplikują się lub ochładzają. Spotkanie z ekspertem może dać nam nowe spojrzenie na sytuację, zaproponować możliwe rozwiązania i zainspirować nas do komunikowania naszych emocji  z innymi członkami rodziny.

Prawdziwa historia Klientki:

„Byłam kompletnie wykończona. Nie w taki sposób wyobrażałam sobie macierzyństwo – nie jako spanie podporządkowane pod nocne karmienie, załamanie nerwowe związane z ciągłym płaczem mojego syna, sprzątanie ogromnych ilości pieluszek i naczyń, całkowity brak czasu dla siebie. Terapeutka pomogła mi zrozumieć, że mam w stosunku do siebie bardzo wysokie wymagania i nie pozwalam sobie na odpoczynek. Musiałam nauczyć się znajdować czas na relaks – nawet gdy w domu panował bałagan – i nie zmuszać się do bycia idealną matką. Teraz już wiem, że wystarczającym jest być „po prostu” dobrą matką.”

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować
Aby terapia była skuteczna, pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb
Dzięki krótkiemu testowi pomożemy Ci w 5 minut znaleźć kogoś kto cię wysłucha
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Zanim terapeuci dołączą do naszej społeczności, przechodzą wymagający proces selekcji. Weryfikujemy ich wykształcenie i odbyte szkolenia oraz praktykę w pracy z pacjentami.
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Za pomocą krótkiego testu wskażemy Ci trzech psychoterapeutów, najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb.
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Dla subskrybentów oferujemy 60 lekcji w formie video online na tematy o szeroko pojętym zdrowiu psychicznym
Rozpocznij test
Hedepy
Zapisz się do newslettera Hedepy
Porady, rabaty, aktualności
Subskrybując, wyrażasz zgodę na nasze zasady przetwarzania danych osobowych
Śledź nas na @hedepypl
#NieBądźcieSami
Przejdź do Instagrama
https://www.instagram.com/p/CughfDYo0t1/https://www.instagram.com/p/CtdqYCMIW70/
https://www.instagram.com/p/CsBB6CLIXq-/https://www.instagram.com/p/CU2BL9_oazt/
https://www.instagram.com/hedepypl
https://www.instagram.com/p/CvogYhxq46s/https://www.instagram.com/p/Ct_QYYMs0WY/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna