Czujesz się przytłoczony i nie potrafisz tego nazwać? Masz poczucie, że nieustannie przytrafiają ci się jakieś przykrości i zachodzisz w głowę “czemu mi?” Nie musisz być z tym sam. W procesie odpowiedzi na te pytania może pomóc ci psychoterapia.

Psychoterapia jest dla Ciebie, niezależnie od tego, czy chodzi o konkretny problem, czy o ogólne samopoczucie i kondycję emocjonalną. Nie musisz wiedzieć co Ci dolega- od tego są wyspecjalizowani psychoterapeuci, którzy dadzą ci jasną odpowiedź i dalsze wskazówki.

Jak mam właściwie dobrać psychoterapeutę jeśli nie potrafię nazwać tego co mnie martwi?

Aby terapia była skuteczna i miała pozytywny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie, niezbędna jest właściwa relacja z psychoterapeutą i zaufanie do niego. Od właściwej relacji zależy przede wszystkim to, jak się czujesz w trakcie i po sesji, czy czujesz zaufanie do osoby siedzącej naprzeciwko Ciebie i czy potrafisz w jej obecności się otworzyć. Nie bój się podjąć decyzji w zgodzie ze swoją intuicją, mogą się na nią składać: sympatia, pierwsze wrażenie, opis lub motto psychoterapeuty. Aby ułatwić Ci proces wyboru w Hedepy na profilu każdego ze specjalisty masz dostępny materiał video, w jakim psychoterapeuta opowiada o sobie i swojej pracy. Na jego podstawie jesteś w stanie skuteczniej podjąć decyzję.

Co jeszcze mogę wziąć pod uwagę przy wyborze psychoterapeuty?

Bardzo ważne jest zadanie sobie prozaicznego i prostego pytania: czego tak naprawdę oczekuję od psychoterapii? Może chcesz się czuć ogólnie zdrowszy, znowu dobrze spać albo wyeliminować powtarzające się negatywne zachowania. Być może łatwiej będzie ci zapisać odpowiedzi na te pytania. Cokolwiek by to nie było, możesz porównać to co zapisałeś z dostępnymi tematami, które precyzyjnie wymieniliśmy pod profilem każdego z naszych terapeutów. Jednak potraktuj to jedynie jako wskazówkę. Wymogiem przy wyborze psychoterapeuty nie jest umiejętność odpowiedzi na to pytanie, lub umiejętność dokładnego opisania siebie, jest to tylko pomocna wskazówka, która może pomóc Ci podjąć właściwą decyzję przy wyborze specjalisty.

Jak ważna jest metoda pracy psychoterapeuty przy wyborze specjalisty?

Przyjętym zwyczajem każdego psychoterapeuty jest udzielanie informacji o nurcie psychoterapeutycznym, w którym się szkolił. W Hedepy przestrzegamy tego standardu. Na profilach naszych terapeutów możesz spotkać się z podejściem psychodynamicznym, psychoterapeutami Gestalt, podejściem systemowym i wieloma innymi kierunkami terapeutycznymi. Jeśli dokładnie wiesz w jakim nurcie chciałbyś pracować, masz możliwość dokonania wyboru zgodnie ze swoimi preferencjami. Każdy kierunek terapeutyczny ma swoją specyfikę i zasady. Jeśli jednak nie wiesz, czego szukasz i nie chcesz zagłębiać się w studiowanie każdego z nurtów, zaufaj swojej intuicji lub wybierz psychoterapeutę według innych kryteriów. Z doświadczenia wiemy, że relacja z psychoterapeutą i pozytywne odczucia są ważniejsze niż sam nurt.  W Hedepy jest także dostępny 5-minutowy test dopasowania, który na podstawie Twoich odpowiedzi sam podpowie trzech najbardziej odpowiednich specjalistów, zgodnych z Twoimi preferencjami. Z pewnością takie narzędzie ułatwi Ci znalezienie właściwej osoby.

Czy psychoterapia jest przydatna, nawet jeśli nic obecnie mnie nie dręczy?

Tak, zdecydowanie. Psychoterapia nie musi być doraźnym lekarstwem w chwilach kryzysu. Działa prewencyjnie i pomaga zapobiegać eskalacji problemów. To także doskonały sposób na samorozwój oraz rozwój swojego potencjału. Nie bój się spróbować terapii.

Co mogę zrobić, jeśli nadal nie wiem jak wybrać odpowiedniego terapeutę?

W pełni rozumiemy Twoje obawy i chcielibyśmy wyjaśnić, że wybór odpowiedniego terapeuty nie oznacza, że istnieje jeden właściwy dla Ciebie specjalista. Bardzo prawdopodobne, że znajdziesz kilku, którzy odpowiedzą na Twoje potrzeby i będa potencjalnie dobrym wyborem, ale może się także zdarzyć, że ten do którego już się udałeś nie sprosta Twoim oczekiwaniom. W takim przypadku nie poddawaj się. To zupełnie normalne i jest wpisane w proces terapii. Dlatego w Hedepy jeśli nie będziesz zadowolony po pierwszej sesji zwrócimy Ci pieniądze.

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować
Aby terapia była skuteczna, pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb
Dzięki krótkiemu testowi pomożemy Ci w 5 minut znaleźć kogoś kto cię wysłucha
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Zanim terapeuci dołączą do naszej społeczności, przechodzą wymagający proces selekcji. Weryfikujemy ich wykształcenie i odbyte szkolenia oraz praktykę w pracy z pacjentami.
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Za pomocą krótkiego testu wskażemy Ci trzech psychoterapeutów, najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb.
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Dla subskrybentów oferujemy 60 lekcji w formie video online na tematy o szeroko pojętym zdrowiu psychicznym
Rozpocznij test
Hedepy
Zapisz się do newslettera Hedepy
Porady, rabaty, aktualności
Subskrybując, wyrażasz zgodę na nasze [zasady przetwarzania danych osobowych] (https://hedepy.pl/zasady-przetwarzania-danych-osobowych/)
Śledź nas na @hedepypl
#NieBądźcieSami
Przejdź do Instagrama
https://www.instagram.com/p/CughfDYo0t1/https://www.instagram.com/p/CtdqYCMIW70/
https://www.instagram.com/p/CsBB6CLIXq-/https://www.instagram.com/p/CU2BL9_oazt/
https://www.instagram.com/hedepypl
https://www.instagram.com/p/CvogYhxq46s/https://www.instagram.com/p/Ct_QYYMs0WY/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna