Można być samemu i nie czuć się samotnym i odwrotnie. Utrzymywanie kontaktu z bliskimi nigdy nie było łatwiejsze. Postęp technologiczny, dostępność podróżowania i lepsze warunki życia zwiększyły naszą elastyczność i mobilność. A mimo tego ludzie bardziej niż kiedykolwiek są samotni, żyją samotnie, choć otoczeni są ludźmi. Pomóc w poradzeniu sobie z tymi emocjami może psychoterapia.
Choć bycie samemu i doświadczanie samotności brzmi podobnie, to zupełnie dwie różne sprawy oraz sytuacje. Bycie samemu to stan, kiedy nie jest się z nikim związanym, jednak wewnętrznie czujesz się zaopiekowany przez otoczenie. Samotność, to sytuacja kiedy mamy wewnętrzne poczucie braku przynależności, niezaopiekowania i czujemy się “skazani na siebie”. W przeciwieństwie do pierwszego nie jest wyborem, jest negatywnym stanem emocjonalnym. Długotrwałe poczucie samotności, może doprowadzać do pogłębiającej się samoizolacji oraz innych problemów emocjonalnych, w tym: depresji.
Jeśli odczuwamy niepokój, ponieważ czujemy się samotni, warto mieć pod ręką kilka wskazówek, które pomogą nam poczuć się lepiej. Możesz sporządzić listę rzeczy, kontaktów i czynności, które sprawiają Ci ogólną radość, i mieć ją przy sobie w nagłych przypadkach. Uważaj na portale społecznościowe, które dają złudzenie, że nie jesteśmy sami, ale często pogarszają nasz stan. Pomyśl o przeciwieństwach social mediów, wtedy z pomocą może nam przyjść spacer na świeżym powietrzu, rozmowa telefoniczna z przyjacielem czy przyjemna muzyka. Jeśli jednak czujesz się samotny przez długi czas, przyczyna może być bardziej złożona i pomocne może być zwrócenie się po profesjonalną pomoc
Są dni, kiedy nie mamy ochoty się z nikim spotykać i potrzebujemy samotności. Jeśli przez kilka dni lub tygodni nie rozmawiasz z innymi, nie masz nawet siły, aby podnieść słuchawkę i do kogoś zadzwonić, czas przyznać, że coś może być nie tak. Psychoterapia online może być pomocnym krokiem w kierunku poprawy Twojego samopoczucia.
Na pierwszy rzut oka wszystko może wydawać się w porządku. Jesteś w związku, dobrze się dogadujecie. Jednak czasami możemy znaleźć się w stanie, w którym pomimo naszego szczęśliwego życia czujemy się smutni i samotni. Izolujemy się od innych i zamykamy w sobie. Jeśli czujemy, że nasz partner nas nie rozumie i nie wie, co się z nami dzieje, dobrze jest z nim szczerze porozmawiać na ten temat. Psychoterapia może być bezpiecznym miejscem rozmowy z partnerem, zwłaszcza gdy poprzednie próby kończyły się niepotrzebnym konfliktem.
Rozwód, czy rozstanie to bardzo stresujące wydarzenie życiowe, które niesie ze sobą różne problemy, w tym poczucie samotności. Nic dziwnego, ty i twój partner przeżyliście razem część swojego życia, robiliście razem wiele rzeczy, a nagle musicie się przyzwyczaić, że nie ma tej drugiej osoby “na wyciągnięcie ręki”. Ukojenie przynosi świadomość, że jest to tylko stan przejściowy. Aby zminimalizować możliwe sytuacje, w których popadasz w rozpacz, ważne jest, aby zaplanować swój dzień, uwzględnić w nim swoje hobby i spotkać się z innymi ludźmi. Pomoże Ci to przetrwać pierwsze tygodnie i wznowić szczęśliwe życie.
Psychoterapia tworzy bezpieczną przestrzeń, w której możemy znaleźć zrozumienie i wsparcie, aby poradzić sobie z sytuacją lub stanem, w którym się znaleźliśmy. Nie tylko sam kontakt z ekspertem może przynieść natychmiastową ulgę, ale długoterminowa współpraca może pomóc w wypracowaniu strategii i nawyków, które zapobiegną podobnym sytuacjom w przyszłości.
Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.