Świętuj Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ze zniżką 40 PLN na pierwszą sesję! Skorzystaj z kodu: ZDROWIEPSYCHICZNE

Można być samemu i nie czuć się samotnym i odwrotnie. Utrzymywanie kontaktu z bliskimi nigdy nie było łatwiejsze. Postęp technologiczny, dostępność podróżowania i lepsze warunki życia zwiększyły naszą elastyczność i mobilność. A mimo tego ludzie bardziej niż kiedykolwiek są samotni, żyją samotnie, choć otoczeni są ludźmi. Pomóc w poradzeniu sobie z tymi emocjami może psychoterapia.

Jaka jest różnica między byciem samemu a samotnością?

Choć bycie samemu i doświadczanie samotności brzmi podobnie, to zupełnie dwie różne sprawy oraz sytuacje. Bycie samemu to stan, kiedy nie jest się z nikim związanym, jednak wewnętrznie czujesz się zaopiekowany przez otoczenie. Samotność, to sytuacja kiedy mamy wewnętrzne poczucie braku przynależności, niezaopiekowania i czujemy się “skazani na siebie”. W przeciwieństwie do pierwszego nie jest wyborem, jest negatywnym stanem emocjonalnym. Długotrwałe poczucie samotności, może doprowadzać do pogłębiającej się samoizolacji oraz innych problemów emocjonalnych, w tym: depresji.

Jak pokonać samotność?

Jeśli odczuwamy niepokój, ponieważ czujemy się samotni, warto mieć pod ręką kilka wskazówek, które pomogą nam poczuć się lepiej. Możesz sporządzić listę rzeczy, kontaktów i czynności, które sprawiają Ci ogólną radość, i mieć ją przy sobie w nagłych przypadkach. Uważaj na portale społecznościowe, które dają złudzenie, że nie jesteśmy sami, ale często pogarszają nasz stan. Pomyśl o przeciwieństwach social mediów, wtedy z  pomocą może nam przyjść spacer na świeżym powietrzu, rozmowa telefoniczna z przyjacielem czy przyjemna muzyka. Jeśli jednak czujesz się samotny przez długi czas, przyczyna może być bardziej złożona  i pomocne może być zwrócenie się po profesjonalną pomoc

illustration image

Samotność i depresja: jak powstrzymać je na czas?

Są dni, kiedy nie mamy ochoty się z nikim spotykać i potrzebujemy samotności. Jeśli przez kilka dni lub tygodni nie rozmawiasz z innymi, nie masz nawet siły, aby podnieść słuchawkę i do kogoś zadzwonić, czas przyznać, że coś może być nie tak. Psychoterapia online może być pomocnym  krokiem w kierunku poprawy Twojego samopoczucia.

Jak poradzić sobie z samotnością będąc w związku?

Na pierwszy rzut oka wszystko może wydawać się w porządku. Jesteś w związku, dobrze się dogadujecie. Jednak czasami możemy znaleźć się w stanie, w którym pomimo naszego szczęśliwego życia czujemy się smutni i samotni. Izolujemy się od innych i zamykamy w sobie. Jeśli czujemy, że nasz partner nas nie rozumie i nie wie, co się z nami dzieje, dobrze jest z nim szczerze porozmawiać na ten temat. Psychoterapia może być bezpiecznym miejscem rozmowy z partnerem, zwłaszcza gdy poprzednie próby kończyły się niepotrzebnym konfliktem.

Samotność po rozwodzie lub rozstaniu – jak sobie z nią poradzić?

Rozwód, czy rozstanie to bardzo stresujące wydarzenie życiowe, które niesie ze sobą różne problemy, w tym poczucie samotności. Nic dziwnego, ty i twój partner przeżyliście razem część swojego życia, robiliście razem wiele rzeczy, a nagle musicie się przyzwyczaić, że nie ma tej drugiej osoby “na wyciągnięcie ręki”.  Ukojenie przynosi świadomość, że jest to tylko stan przejściowy. Aby zminimalizować możliwe sytuacje, w których popadasz w rozpacz, ważne jest, aby zaplanować swój dzień, uwzględnić w nim swoje hobby i spotkać się z innymi ludźmi. Pomoże Ci to przetrwać pierwsze tygodnie i wznowić szczęśliwe życie.

Jak psychoterapia może pomóc mi w walce z samotnością?

Psychoterapia tworzy bezpieczną przestrzeń, w której możemy znaleźć zrozumienie i wsparcie, aby poradzić sobie z sytuacją lub stanem, w którym się znaleźliśmy. Nie tylko sam kontakt z ekspertem może przynieść natychmiastową ulgę, ale długoterminowa współpraca może pomóc w wypracowaniu strategii i nawyków, które zapobiegną podobnym sytuacjom w przyszłości.

Prawdziwa historia Klienta:

„Zawsze lubiłem się bawić. Razem z przyjaciółmi regularnie chodziliśmy na siatkówkę, a w piątkowe wieczory chodziłem na koncerty ze znajomymi z pracy. Uwielbiałem moje małe mieszkanie, w pewnym momencie jednak stało się jednocześnie moim biurem i miejscem na wszystko. Dzięki przerzuceniu się na  home office, oprócz etyki pracy, straciłam całą rutynę, do której byłem przyzwyczajony. To był pierwszy raz, kiedy zdałam sobie sprawę, że jestem całkowicie sam. Wszyscy w czasie pandemii mieli  rodziny, dzieci i wieczorami wspólnie oglądali filmy. Nie miałem nawet psa. Od pierwszej terapii online oczekiwałam głównie porad, jak sobie z tym wszystkim poradzić. W końcu odkryłem, że chociaż mieszkałem sam, tak naprawdę nigdy nie spędzałem czasu ze sobą. Wszystko, co do tej pory robiłem, było na zewnątrz, z kimś. Największym paradoksem jest to, że przestanie bać się samotności i nauczenie się bycia ze sobą w efekcie najbardziej wzbogaciło moje relacje z innymi.”

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować

© Hedepy sp. z o.o.

Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal