Narcyz, histeryk lub nadwrażliwiec. Czy to brzmi znajomo? Barwne określenia, które weszły do naszego słownika na wypadek, gdybyśmy chcieli komuś zrobić przytyk w związku z jego zachowaniem. W rzeczywistości ich pochodzenie jest o wiele bardziej fundamentalne. Zaburzenia osobowości mają znaczący wpływ na ludzkie życie i dotykają około 10% osób w naszym otoczeniu. Oddziałują nie tylko na samych cierpiących na nie, lecz także na osoby bliskie oraz dzieci w związkach z jednostkami z zaburzeniami osobowości. Bez względu na to, do której grupy należysz, nie musisz być sam ze swoimi trudnościami. Psychoterapia jest szansą na nauczenie się zarządzania swoimi emocjami i uzdrowienie relacji międzyludzkich.
Zaburzenia osobowości to tak naprawdę grupa bardzo różnorodnych typów odchyleń od tzw. „normalnej osobowości”. Zazwyczaj niektóre z ich cech są na tyle wyraźne, że mogą negatywnie wpływać na jakość życia zarówno samej osoby, jak i jej bliskich.
Trudno jest z całą pewnością określić, które typy zaburzeń osobowości są najczęstsze w populacji. Na pierwszym planie widoczne są jednak przede wszystkim typy anankastyczne, paranoidalne, czy chwiejne emocjonalnie zaburzenia osobowości. Są one bardzo różne od siebie. Osobowość anankastyczna myśli o świecie w sposób czarno-biały, przejawia się jako osoba skrupulatna, skupiająca się na szczegółach, ale jednocześnie niezwykle krytyczna wobec siebie i innych. Osobowość paranoidalna jest również nieufna, aż do wrogości. Często zajmuje się w swoich myślach ukrytymi znaczeniami tego, co ktoś powiedział i odbiera to jako osobisty atak. Z kolei osobowość niestabilna emocjonalnie jest bardzo zaangażowana w relacje, ale często przejawia się w konfliktach, jej związki są bardzo intensywne, ale nie trwają zbyt długo. Znany jest typ borderline – niestabilnego emocjonalnie zaburzenia osobowości, któremu towarzyszą również uczucia wewnętrznej pustki i rozdarcia. Jest to doświadczane w związkach jako lęk przed bliskością i jednocześnie jako lęk przed porzuceniem. Podobnie specyficzne są inne typy zaburzeń osobowości, wśród których wyróżnia się osobowości schizoidalne, dyssocjalne, histrioniczne, unikające czy zależne zaburzenia osobowości.
Zaburzenia osobowości najczęściej ujawniają się w związkach. To właśnie tam osoby cierpiące na jakiś rodzaj zaburzeń osobowości zwykle doświadczają największych przeciwności. Ich związki są problematyczne, niesatysfakcjonujące, niektórzy czują się przez nich zagrożeni, inni są od nich uzależnieni, w niektórych przypadkach jest to kombinacja obu tych czynników. Raz uwypuklone cechy osobowości będą się nasilać w trudnych sytuacjach życiowych. Zdolność do radzenia sobie z kryzysem jest wielokrotnie niższa u osoby z zaburzeniami osobowości.
Dostępne testy osobowości online są odpowiednim narzędziem orientacyjnym do poznania swojego problemu. Pomogą nam one określić, do czego jesteśmy emocjonalnie i psychicznie skłonni i jaki ma to wpływ na nasze zachowanie. Jednak pełną diagnozę przeprowadza tylko specjalista, najlepiej psycholog kliniczny. Jest to kompleksowe badanie psychologiczne, które obejmuje wywiad, anamnezę, kwestionariusz lub metody projekcyjne.
W pierwszej kolejności zaleca się psychoterapię. Ważne jest jednak, aby prawidłowo określić cele i oczekiwania. Tylko w ten sposób można zapobiec przedwczesnemu zakończeniu leczenia i rozczarowaniu. Osobowość jest dla nas podstawą, ostoją, która nadaje charakter naszemu postrzeganiu świata i funkcjonowaniu w nim. Jeśli konieczna jest ingerencja w jej strukturę, to zawsze jest to proces długotrwały. Psychoterapia krótko- lub długoterminowa pomaga osobom z zaburzeniami osobowości w pokonywaniu momentów kryzysowych. Jako leki w zaburzeniach zachowania stosuje się stabilizatory nastroju, leki przeciwdepresyjne lub niskie dawki leków przeciwpsychotycznych. Długotrwałe stosowanie nie jest zalecane, celem jest przezwyciężenie chwilowego pogorszenia stanu psychicznego.
Psychoterapia jest ważnym narzędziem pomocniczym w leczeniu zaburzeń osobowości. Kluczem do jej pomyślnego przebiegu jest motywacja. Prawdziwa świadomość (czyli to, że będzie to temat rozmów między klientem a terapeutą) pomoże osobie wytrwać nawet w bardziej wymagających etapach leczenia. Przede wszystkim jednak kluczowa jest relacja oparta na zaufaniu, które często bywa wystawiane na próbę przez klienta, tak jak wystawiane są na próbę inne relacje w jego życiu. I to właśnie relacja terapeutyczna pozwala człowiekowi powoli i bezpiecznie porzucić te strategie, które nie pasują do jego życia i zastąpić je nowymi (kierunki psychodynamiczne).
Psychoterapia online wykorzystuje wszystkie narzędzia i możliwości spotkań twarzą w twarz, ale podstawową wartością dodaną jest to, że łączy Cię z ekspertem wyspecjalizowanym w danym temacie, bez względu na jego miejsce zamieszkania. Szczególnie w przypadku psychoterapii długoterminowej znacznie ułatwia to cały proces. Masz swojego terapeutę na wyciągnięcie ręki, nawet jeśli życie jest dla Ciebie nieprzewidywalne, lub trudno jest go znaleźć w Twojej okolicy.
Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.