Jak wygląda pierwsza sesja?

Pierwsza sesja może odbyć się na różne sposoby. Jeśli chodzi o sesje online, to poza tym, że odbywają się za pośrednictwem komputera, nie różnią się one zbytnio od sesji twarzą w twarz.

Ustalenie oczekiwań

Zazwyczaj na początku terapeuta pyta, z czym przychodzisz, co Cię trapi, czego oczekujesz od Waszych spotkań. To od Ciebie zależy ile mu powiesz, ważne jest, abyś czuł się bezpiecznie. Zgodnie z tym rozwija się dalszy tok rozmowy. Czasem temat jest jasny od początku i zaczyna się rozwijać w pierwszej godzinie, czasem klient przychodzi ze stosunkowo skomplikowanym zagadnieniem i terapeuta na początku bardziej próbuje zorientować się w sytuacji. Niektórzy terapeuci pytają o historię problemu, tło rodzinne i inne uwarunkowania. Zależy to również od kierunku terapeutycznego, na który się zdecydujesz.

pirmoji sesija

Już po pierwszej sesji możesz poczuć się lepiej

Każdy odczuwa to trochę inaczej i ktoś potrzebuje więcej czasu, ale często już sama pierwsza sesja bardzo pomaga. To od Ciebie zależy ile powiesz, ważne, żebyś czuł się dobrze. Terapia jest „o ludziach”, ważne jest, aby klient i terapeuta byli pewni, że mogą i chcą ze sobą pracować oraz, że będą do siebie pasować. Częścią pierwszej sesji jest porozumienie co do tego, nad czym będziecie pracować, jak często i jak długo. A jeśli nie jesteś przekonany, że terapeuta jest dla Ciebie odpowiedni, poświęć mu czas i nie zmuszaj się do współpracy. W zamian za to możesz spróbować z kimś innym.

internetinė psichoterapija
Nie musisz mierzyć się z tym sam

Czasami najtrudniej jest zacząć