Dyskomfort psychiczny zmniejsza wydajność pracy. Rozwiązaniem może być terapia.

Dyskomfort psychiczny nie tylko wpływa na atmosferę w firmie, lecz także negatywnie odbija się na wydajności w pracy. Co zrobić, gdy Twoi koledzy mają trudności z koncentracją, tracą motywację do pracy, zmagają się ze spadkiem produktywności lub przenoszą swoją frustrację na innych?

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja, lęk i inne choroby psychiczne mają znaczący wpływ na gospodarkę, ponieważ znacząco zmniejszają wydajność ludzi. Zauważyły to również duże korporacje, które w ostatnich latach coraz częściej inwestują w ochronę zdrowia psychicznego swoich pracowników. Jednym ze sposobów wspierania współpracowników jest wprowadzenie terapii korporacyjnej.

Jak skupiasz się na pracy z głową pełną myśli?

Kiedy dana osoba cierpi na problemy ze zdrowiem psychicznym lub boryka się z trudnościami osobistymi lub zawodowymi, nie może przestać myśleć o swoim problemie. I choć stara się skoncentrować na pracy, wciąż gubi się we własnych myślach. Poza tym nie wymyśla przy biurku nowych pomysłów i zadań, po prostu odlicza czas do końca dnia pracy. Potwierdza to deweloper Honza, który niedawno musiał w pośpiechu znaleźć nowe miejsce do życia.

přepracovanost soustředění na prácu plná hlava

Właściciel domu powiedział mi, że będę musiał pilnie znaleźć nowe mieszkanie z powodu remontu. Byłem dość zaskoczony – nie lubię zmian i myśl o przeprowadzce w czasie, gdy wszystko drożeje była bardzo stresująca. Przez około miesiąc nie mogłem myśleć o niczym innym w pracy. A moi koledzy zaczęli zauważać, że straciłem formę” – mówi Honza. Dodaje, że przez pół dnia zmagał się z zadaniem, które w innym przypadku ukończyłby w godzinę.

Dzięki terapii Honza oczyścił myśli, lepiej rozplanował pracę i przeznaczył pół godziny każdego dnia na intensywne poszukiwania nowego mieszkania. Co więcej, zdał sobie sprawę, że problem, z którym się zmagał, nie był na tyle poważny, by nie mógł sobie z nim poradzić. W końcu znalazł miejsce do życia, a jego nowe nawyki pomagają mu pracować wydajniej w jego regularnej rutynie.

 

Kiedy technologia nie pomaga?

Wszyscy wiemy jak inteligentna technologia pomaga oszczędzać ludziom czas i pracę. Z drugiej jednak strony, nieustannie domaga się naszej uwagi. Przychodzące maile, powiadomienia telefoniczne i nowe wiadomości w narzędziach komunikacji zaburzają naszą koncentrację i subtelnie kradną czas na intensywną pracę.

Sieci społecznościowe to specjalna kategoria. Być może sam doświadczyłeś tego, że chciałeś tylko sprawdzić co nowego, tylko na moment, a potem przeczytałeś wiadomości, sprawdziłeś ceny akcji lub zamówiłeś karmę dla psa. Właśnie dlatego lepiej w pracy trzymać telefon na dystans, ponieważ kiedy zaczną doganiać Cię długo opóźnione zadania, kończysz pod niepotrzebną presją.

 

Doświadczony terapeuta może doradzić pracownikom, jak efektywnie zarządzać swoim czasem oraz zidentyfikować przyczynę ich problemów z koncentracją. Pomoże im to nie tylko być bardziej produktywnym, ale przede wszystkim bardziej zadowolonymi ze swojej pracy, a to znajdzie odzwierciedlenie w ogólnej atmosferze w firmie.

Stres zabija produktywność

Są osoby, które najlepiej radzą sobie w sytuacjach stresowych. Jednak dla większości ludzi stres jest wyczerpujący psychicznie i fizycznie, a gdy trwa zbyt długo lub często się powtarza, może stać się problemem przewlekłym. Na tym etapie może również objawiać się problemami zdrowotnymi. W rzeczywistości ludzkie ciało może opierać się stresowi w zrywacha, ale nie na dłuższą metę.

stres zabiják produktivity přepracovanost

Zbyt duży stres w pracy dopadł też analityk finansową Teresę: „Zawsze chciałam wyglądać przed moimi współpracownikami i szefem, jak ta, która potrafi wszystko. Nie wiedziałam, jak odmówić, więc coraz więcej zadań było rzucanych na mnie. Pracowałam wieczorami i w weekendy, a kiedy zamykałam komputer, czułam się pusta i bezużyteczna. Dopiero, gdy zaczęłam mieć koszmary o terminach, zdałam sobie sprawę, że muszę zwolnić„- przyznaje. Na terapii nauczyła się pracować ze swoimi priorytetami, co uświadomiło jej, że nie da się zadowolić wszystkich. I na pewno nie kosztem jej życia prywatnego.

 

Zapobiegaj syndromowi wypalenia

Nie jest łatwo określić moment, w którym praca zaczyna niszczyć człowieka. Stres, niezdrowe relacje w miejscu pracy, wymagające kierownictwo i ambitne cele w połączeniu z brakiem odpoczynku mogą stać się przerażającą przepustką do wypalenia. A każdy, kto doświadczył wypalenia, powie Ci, że jest to stan, który może sparaliżować człowieka na tygodnie, a nawet miesiące.


Kierownik projektu Klara, która była o krok od wypalenia, wie o tym wszystko. Była wyczerpana w pracy i nie nadążała z zadaniami, które na nią spadały. Jednocześnie nie chciała przyznać przed sobą ani przed innymi, że to za dużo. Dzięki terapii nauczyła się priorytetyzować zadania, wiedząc, że niektóre z nich mogą poczekać. Ponadto omówiła całą sytuację ze swoim przełożonym, który ją wspierał. Teraz Klara jest nie tylko o wiele szczęśliwsza, ale także bardziej wydajna.

 

Jeśli chcesz, aby Twoi koledzy osiągali najlepsze wyniki, ale nadal utrzymywali zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, daj im możliwość terminowego omówienia swoich uczuć lub trudności z profesjonalistą. Terapia pomoże im radzić sobie ze stresującymi i niewygodnymi sytuacjami, rozwinąć umiejętności komunikacyjne, ale także pomoże im dostrzec, że proszenie o pomoc jest w porządku.

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, a my się do Ciebie odezwiemy.

  1. Przeprowadzimy krótką rozmowę, aby dowiedzieć się, jak najlepiej zorganizować pracę dla Ciebie.

  2. Stworzymy dla Ciebie ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb i z przyjemnością zapewnimy Ci bezpłatny dostęp, abyś mógł wszystko wypróbować.