7 oznak toksycznej relacji oraz jak ją zakończyć

7 oznak toksycznej relacji oraz jak ją zakończyć


Udostępnij artykuł

Rozpoznanie toksycznej przyjaźni może wcale nie być proste. Często taka relacja zaczyna się bardzo obiecująco, czujemy, że rozumiemy się nawzajem i trafiliśmy na wyjątkową osobę. Być może nawet dorastaliśmy razem z taką osobą. Z czasem jednak nasza znajomość zaczyna rozwijać się w złym kierunku i sprawia, że nie czujemy się komfortowo i dobrze z drugą osobą.

Taka toksyczna przyjaźń zdecydowania nie jest dobra dla naszej psychiki. Może naprawdę zniszczyć nasze poczucie własnej wartości, wyczerpać naszą energię i sprawiać, że będziemy robić rzeczy, na jakie sami zupełnie nie mamy ochoty. Często dzieje się to w tak subtelny sposób, że szukamy przyczyny zupełnie gdzie indziej.

Jak więc wiedzieć, że przyjaciel jest toksyczny, że jego przyjaźń jest fałszywa i co najważniejsze, jak zakończyć taką przyjaźń pokojowo, gdy nie może już dłużej trwać?

7 oznak toksycznej relacji

Sprawdź, czy twoja przyjaźń jest rzeczywiście toksyczna. Czy rozpoznajesz którykolwiek z poniższych symptomów w waszej relacji?

1. Nie szanuje twojej opinii i/lub granic

Toksyczna osoba zazwyczaj postrzega swoją opinię jako jedyną słuszną. Próbuje narzucić swoje zdanie i uzasadniać swoje przekonania, nie akceptując innych punktów widzenia. Co więcej nie pozwala ci niejednokrotnie nawet dokończyć zdania, abyś miał choćby szansę uargumentować swoją opinię. Taka osoba chętnie daje ci życiową poradę, o którą nie prosiłeś oraz często kwestionuje to, co robisz, jeśli nie zgadza się to z jej własnymi przekonaniami.

ženy se hádají

2. Często Cię krytykuje

W zdrowej przyjaźni nie krytykuje się drugiej osoby, ale stara się jej pomóc i wesprzeć. Na przykład zamiast powiedzieć: „Nie wyszło ci znowu na rozmowie kwalifikacyjnej? Powiedziałem ci, że powinieneś zmienić swoje CV i założyć coś innego”, powie: „Na pewno uda ci się następnym razem. Czy mogę ci pomóc się przygotować? Może kupisz coś dla siebie, co sprawi, że poczujesz się bardziej pewnie i razem popatrzymy na twoje CV, żebyśmy mogli je dopracować?” Zawsze przyjaciel powinien rozmawiać z tobą w sposób, który cię nie rani i nie będzie cię próbował w żaden sposób zdołować.

3. Szantażuje Cię emocjonalnie

Być może zdarzają Ci się takie sytuacje, kiedy nie masz czasu odpisać na wiadomość od razu po jej otrzymaniu  i po jakimś czasie dostajesz wiadomość pełną wyrzutu, w stylu: “Czy ty mnie ignorujesz?” lub “Aha, dzięki za odpowiedź”. Jeśli ktokolwiek wywołuje w Tobie poczucie winy lub strachu, jest to objaw szantażu emocjonalnego.

4. Rywalizuje z Tobą

To sytuacja, kiedy osiągniesz coś lub coś sobie kupisz a ta osoba nie może znieść myśli, że zostaje w tyle. Musi to prędko naprawić i nadrobić.  W najgorszym przypadku rywalizacja przechodzi także na ludzi wokół Ciebie. Gdy ktoś Ci  się podoba, zaczyna z nim flirtować lub żartować z tej osoby. Tak, brzmi to jak coś z filmu o szkole średniej, ale zdarza się to również wśród dorosłych.

5. Nie ma jej kiedy akurat tego potrzebujesz

Kiedy toksyczny przyjaciel ma problem potrafi natychmiast do Ciebie zadzwonić, żeby przedyskutować sprawę. Jednak kiedy ty potrzebujesz wsparcia bagatelizuje Twoje problemy i próbuje się od nich odciąć. Zazwyczaj nie pozwala Ci nawet się wygadać, tylko prędko, znajduje wymówkę, że nie ma akurat czasu lub inną, która będzie równie wiarygodna.

vyrušena u spaní

6. Nie życzy Ci sukcesu

Odrobina zdrowej zazdrości jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale prawdziwi przyjaciele zawsze życzą sobie wzajemnie sukcesów i cieszą się z nich.. Czasem na pierwszy rzut oka tak to może wyglądać także w przypadku toksycznych przyjaciół, ale zwróć uwagę, czy po pewnym czasie nie słyszysz takiego zdania jak: „Ja nawet nie chce awansu. W biurze jest mi wygodnie, ale tobie pewnie jest przykro.”

7. Nieustannie prosi o przysługi choć sam nic od siebie nie daje

Ciągle od siebie dajesz a w zamian nic nie dostajesz. Balans jest ważny w przyjaźni.  Raz to ty pomożesz jemu/ jej z przeprowadzką, innym zaś on/ona tobie. Prawdziwi przyjaciele nie robią planów na dzień, gdy wiedzą, że ich potrzebujesz.

Kiedy przyjaźń jest warta aby o nią zawalczyć?

Toksyczne zachowanie niekoniecznie oznacza, że dana osoba chce cię celowo skrzywdzić. Może po prostu traktuje cię w taki sposób, w jaki sama była traktowana w domu. Dla niej jest to normalne zachowanie.

Czasami odczuwamy, że dana osoba jest toksyczna, ponieważ jest negatywna w sposobie bycia. Widzi świat w czarnych barwach, ciągle narzeka lub plotkuje. Przychodzi moment, że nie mamy prawa dobrze czuć się w jej towarzystwie. To jednak nie oznacza, że jest zła lub nie dba o nas. Być może utknęła ona  w kręgu starych przekonań i stereotypów, z których nie może się wydostać.

Jeśli zależy ci na tej przyjaźni, nie przejmuj tego negatywnego nastawienia i staraj się inspirować sobą i swoją pozytywną postawą. Zapytaj swojego przyjaciela, dlaczego ma takie myśli, co skłania go/ją do takiego zachowania i co go/ją niepokoi. Spróbuj na przykład zasugerować profesjonalną pomoc, jeśli czujesz, że ta relacja jest warta uwagi i dalszej pracy. Coaching świetnie sprawdza się w przypadku zmiany myślenia, a terapia  głębszej pracy z traumą.

friends talking.jpg

Jak zakończyć taką toksyczną przyjaźń

Spróbowałeś pomóc,  jednak oferowana pomoc nie zadziałała? Nie możesz zmusić nikogo do zmiany. Jeśli zdecydowałeś się zakończyć przyjaźń, najlepszym rozwiązaniem zawsze jest szczerość. Może nie wszystko jest stracone, a jeśli wprost wyjaśnisz tej osobie, co dokładnie cię boli,  zrozumie i spróbuje się zmienić. Czasami nawet sami nie wiemy, gdzie są nasze granice, więc pozwalamy sobie zbyt długo trwać w toksycznej relacji.

Ale nie obwiniaj się za zakończenie przyjaźni. Długotrwałe toksyczne relacje mogą rzeczywiście odbić się na naszym zdrowiu psychicznym, a później fizycznym. Musisz się przed nimi chronić. Te cztery kroki pomogą ci zakończyć przyjaźń z czystym sumieniem:

  • Zidentyfikuj wszystkie toksyczne zachowania – weź krok w tył i pomyśl jakie dokładnie zachowania w stosunku do ciebie były toksyczne i krzywdzące. Pomoże ci to zrozumieć, dlaczego musisz zakończyć tą przyjaźń i będziesz mógł to też wytłumaczyć drugiej osobie.
  • Porozmawiaj – bądź szczery/a i porozmawiaj z tą osobą, powiedz jej jakie zachowania cię raniły w tej relacji i jakich dłużej nie chcesz tolerować i znosić.  Nie obwiniaj, tylko staraj się mówić o swoich uczuciach i odczuciach. Ustal i określ swoje jasne granice, które chcesz aby były respektowane, jeśli nadal macie kontynuować tą przyjaźń.
  • Zdystansuj się na chwilę – daj wam obojgu czas na przeprocesowanie tej sytuacji oraz związanych z nią emocji, tak abyście mieli czas na przemyślenie tej rozmowy.
  • Daj drugą szansę lub zakończ tą relację ostatecznie – jeśli taka rozmowa nie poszła najlepiej, oczywistym będzie aby ostatecznie zakończyć taką toksyczną przyjaźń. Jeśli jednak poczujesz, że twój przyjaciel chce się zmienić i nie zdawał sobie sprawy, z tego że jego/jej zachowanie sprawiało ci przykrość, daj temu drugą szansę.

Radzenie sobie z toksyczną przyjaźnią wcale nie jest łatwe. Jeśli boisz się zerwać z tą osobą,  próbowałeś bez skutku, lub ciężko ci sobie poradzić z utratą przyjaźni, nie musisz być sam.

Terapia może pomóc ci przezwyciężyć trudne chwile, odkryć dlaczego przyciągasz podobnych sobie ludzi i ustanowić zdrowe granice, tak aby uczynić twoje relacje z innymi zdrowszymi.

W Hedepy możesz rozpocząć terapię online. W naszym zespole mamy ponad 100 certyfikowanych terapeutów. Wystarczy, że wykonasz krótki test, a my polecamy ci trzech najbardziej odpowiednich dla ciebie.

Nie musisz mierzyć się z tym sam

Na koniec chcielibyśmy powiedzieć Ci ostatnią i chyba najważniejszą rzecz. To zupełnie naturalne, że w trudnej sytuacji doświadczamy fali różnorodnych emocji, o których do tej pory nie wiedzieliśmy. Każdy, naprawdę każdy kryzys ma swój początek, ale ma też swój koniec. Twój również. Dlatego, jeśli choć trochę się nad tym zastanawiasz, poproś o pomoc psychologa, psychiatrę, psychoterapeutę lub coacha. Nie mierz się z tym sam. Możesz znaleźć pomoc na przykład na Hedepy.pl gdzie znajdziesz dziesiątki psychoterapeutów,  spośród których możesz wybrać tego, który Ci najbardziej odpowiada i umówić się na następny dzień. Spotkanie odbywa się online, w zaciszu Twojego własnego domu.

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować

© Hedepy sp. z o.o.

Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna