Nowy Rok z terapią. Zacznij już teraz

Nowy Rok z terapią. Zacznij już teraz


Udostępnij artykuł

Nowy Rok symbolizuje nowe początki. Dlatego wiele osób widzi w nim szansę na zmiany, które poprawią ich życie. Nie musi chodzić tylko o działania związane ze zdrowiem fizycznym, ważne jest również samopoczucie psychiczne. Można to osiągnąć poprzez terapię.

Do niedawna ludzie woleli ukrywać fakt, że uczestniczą w terapii. Jednak czasy się zmieniają i o zdrowiu psychicznym mówi się teraz bardziej otwarcie. Szukanie pomocy terapeuty, nie oznacza szaleństwa lub poważnej choroby psychicznej. Może po prostu oznaczać chęć uporządkowania myśli i omówienia swoich uczuć z bezstronną osobą, która nie będzie nas w żaden sposób oceniać.

Terapia może być bardzo pomocna w radzeniu sobie z takimi problemami jak lęki, depresja, syndrom wypalenia zawodowego czy kryzysy życiowe i relacyjne. Równie dobrze sprawdza się jako element rozwoju osobistego, kiedy chcemy pracować nad sobą, ale nie jesteśmy pewni od czego zacząć. Terapeuta może stać się naszym wsparciem podczas poważnych zmian życiowych, ale równie dobrze może nas poprowadzić przez codzienne i z pozoru błahe problemy.

Nie bój się zrobić pierwszego kroku

Jeśli zdecydowałeś, że z jakiegokolwiek powodu chciałbyś skorzystać z terapii, możesz przystąpić do poszukiwania informacji o różnych podejściach terapeutycznych. Każdy nurt specjalizuje się innym podejściem, więc informacja ta pozwoli Ci zdecydować, który kierunek sprawdzi się u Ciebie najlepiej.

Można zastosować również inne podejście i zacząć od wyboru terapeuty. Zapytaj rodzinę i przyjaciół, którzy chodzą na terapią o rekomendacje. Ułatwi Ci to podjęcie decyzji. Poszukaj informacji również w internecie, gdzie zamieszczonych jest wiele referencji i doświadczeń z konkretnymi fachowcami.

Warto przygotować się również na to, że wybór terapeuty jest kwestią mocno osobistą i może nie wypalić przy pierwszej próbie. Dzieje się tak dlatego, że dzielimy się z terapeutą bardzo wrażliwymi informacjami i intymnymi uczuciami, dlatego istotne jest, aby pasował on do Ciebie nie tylko jako profesjonalista, ale także jako człowiek. Jeśli nie uda się przy pierwszej próbie, nie poddawaj się i szukaj dalej.

první krok

Terapia online ma takie same efekty jak terapia twarzą w twarz

Dzięki nowoczesnej technologii nie trzeba spotykać się z terapeutą fizycznie. Sesje online działają tak samo jak tradycyjne spotkania i nie wymagają podróży czy długiego oczekiwania. Po prostu wybierasz terapeutę, który Ci odpowiada na podstawie jego profilu, a następnie umawiasz się na spotkanie online. Cała komunikacja między Tobą a terapeutą pozostaje całkowicie poufna dzięki starannym zabezpieczeniom platformy internetowej.

Na pierwszej sesji terapeuta krótko się przedstawi i zapyta co Cię aktualnie trapi lub czego oczekujesz od jego pomocy. To od Ciebie zależy ile informacji przekażesz mu na początku, ważne, abyś czuł się bezpiecznie. Spodziewaj się, że prawdopodobnie będziesz mówił dużo więcej niż terapeuta i jest to całkowicie w porządku.

Czasem temat, na którym się wspólnie skupicie, jest oczywisty od początku i zaczyna się rozwijać już podczas pierwszego spotkania. Innym razem klient przychodzi z dość złożonym zagadnieniem, którego nie potrafi precyzyjnie nazwać, a terapeuta stara się go ukierunkować. W zależności od kierunku terapeutycznego, terapeuci mogą pytać o historię trudności, pochodzenie rodzinne, lub zadawać inne pytania.

Ponieważ w terapii wchodzisz głęboko w siebie, niektóre sesje mogą być emocjonalnie trudne. Jednak doświadczony terapeuta wie, co robi i zna granicę, dlatego postrzegaj terapeutę jako przewodnika, a nie jako kogoś, kto lubi zadawać niewygodne pytania. Tylko w ten sposób możesz odkryć źródło swoich problemów i poczuć się lepiej 🙂

Nie musisz mierzyć się z tym sam

Na koniec chcielibyśmy powiedzieć Ci ostatnią i chyba najważniejszą rzecz. To zupełnie naturalne, że w trudnej sytuacji doświadczamy fali różnorodnych emocji, o których do tej pory nie wiedzieliśmy. Każdy, naprawdę każdy kryzys ma swój początek, ale ma też swój koniec. Twój również. Dlatego, jeśli choć trochę się nad tym zastanawiasz, poproś o pomoc psychologa, psychiatrę, psychoterapeutę lub coacha. Nie mierz się z tym sam. Możesz znaleźć pomoc na przykład na Hedepy.pl  gdzie znajdziesz dziesiątki psychoterapeutów,  spośród których możesz wybrać tego, który Ci najbardziej odpowiada i umówić się na następny dzień. Spotkanie odbywa się online, w zaciszu Twojego własnego domu.

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować
Aby terapia była skuteczna, pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb
Dzięki krótkiemu testowi pomożemy Ci w 5 minut znaleźć kogoś kto cię wysłucha
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Zanim terapeuci dołączą do naszej społeczności, przechodzą wymagający proces selekcji. Weryfikujemy ich wykształcenie i odbyte szkolenia oraz praktykę w pracy z pacjentami.
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Za pomocą krótkiego testu wskażemy Ci trzech psychoterapeutów, najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb.
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Dla subskrybentów oferujemy 60 lekcji w formie video online na tematy o szeroko pojętym zdrowiu psychicznym
Rozpocznij test
Hedepy
Zapisz się do newslettera Hedepy
Porady, rabaty, aktualności
Subskrybując, wyrażasz zgodę na nasze zasady przetwarzania danych osobowych
Śledź nas na @hedepypl
#NieBądźcieSami
Przejdź do Instagrama
https://www.instagram.com/p/CughfDYo0t1/https://www.instagram.com/p/CtdqYCMIW70/
https://www.instagram.com/p/CsBB6CLIXq-/https://www.instagram.com/p/CU2BL9_oazt/
https://www.instagram.com/hedepypl
https://www.instagram.com/p/CvogYhxq46s/https://www.instagram.com/p/Ct_QYYMs0WY/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna