5 języków miłości

Miłość jest pokarmem dla naszej duszy. Od chwili narodzin otrzymujemy i ofiarowujemy miłość, najpierw rodzicom i rodzinie, przyjaciołom, a potem partnerom. Ale czy zastanowiłeś się nad tym, w jaki sposób dajesz i jak wolisz otrzymywać miłość? Jaką formę ona przybiera? Istnieje 5 języków miłości:

Rozrożniamy 5 języków miłości:

 

Prezenty: osoby preferujące ten język czują się najbardziej kochane, gdy partnerzy poświęcają im uwagę w formie prezentów. Może to być bukiet kwiatów, kartka, własnoręcznie zrobiony prezent lub coś bardziej znaczącego. Ważne jest, aby przekazać wiadomość „myślę o Tobie”.

 

Przysługi: w tej kategorii znajdują się osoby, które lubią, gdy partnerzy wykonują dla nich jakieś czynności. Sprzątają ich szafki, gotują im jedzenie, sprzątają dom, nakrywają do stołu na kolację, wykonują każdą czynność z optymizmem i ciepłem, by uczynić ich otoczenie przyjemniejszym. Wszystkie te czynności wiążą się ze zużyciem energii, organizacją i wydajnością, co partner uważa za formę miłości.

 

Deklaracje: czy to zachęty, pochwały, słowa wypowiadane łagodnym, uprzejmym tonem, komplementy. Wszystkie one namaszczają serce osoby, która posługuje się tym językiem miłości. Dla nich deklaracje są ważniejsze niż wszystko inne. Przekładają się one na empatię, uznanie, szacunek, walidację, czyli atuty, które musisz rozwijać, jeśli Twój partner preferuje słowa jako swój główny język miłości. 

 

Czas spędzony razem: jest to czas poświęcony wyłącznie partnerowi, bez rozpraszania uwagi. Może to być wieczór spędzony na kanapie, wyjście na koncert lub spacer po parku. Każda wspólna aktywność, która przynosi radość i jest wykonywana z entuzjazmem i emocjonalną obecnością. 

 

Kontakt fizyczny: obejmuje przytulanie, dotykanie, całowanie, kontakt seksualny i wszelkie inne zachowania związane z dotykaniem. Bez nich, stale obecnych w związku, partner będzie czuł się zaniedbany, opuszczony i niekochany. Warto więc poświęcić czas na zbadanie fizycznej strony związku.

Jest tak wiele sposobów i metod, za pomocą których komunikujemy nasze uczucia, ale czasami partnerzy są odporni na miłość, którą im oferujemy – ponieważ nie znają naszego języka miłości.

Dlatego proponujemy kilka pomysłów na prezenty, które możesz podarować zgodnie z językami miłości Twojego partnera.

Jeśli Twój partner woli deklaracje, możesz zaskoczyć go listem miłosnym, nagraniem wideo z ważnych momentów w Waszym związku, listą wszystkiego, co w nim kochasz, a może nawet kartką przypominającą mu, jak ważny i cenny jest w związku. Możesz wykazać się kreatywnością i zorganizować „poszukiwanie skarbów” we własnym domu, a każdy skarb może być liścikiem wyrażającym Twoją wdzięczność, potwierdzenie, uznanie lub szacunek. 

Jeśli językiem miłości Twojego partnera są przysługi, możesz sprawić mu niespodziankę, porządkując dom lub jego rzeczy, organizując romantyczną kolację, kąpiel z dodatkiem olejków aromatycznych, a może nawet myjąc samochód lub wykonując inne czynności, które odciążą go od obowiązków domowych. Romantycznej atmosfery z pewnością nie zepsuje kilka świec i może playlista ulubionych utworów Twojego partnera. 

Wspólny czas może przybierać różne formy: bilet do teatru, na koncert, spontaniczne wyjścia lub po prostu romantyczny wieczór na balkonie, gdzie jesteście tylko Wy, bez telefonu, telewizora czy laptopa. Wystarczy sama obecność i okazywanie zainteresowania partnerem. Oczywiście, niebo nie ma limitu, więc lot balonem na ogrzane powietrze to równie świetna inicjatywa. Ważne jest, aby partnerowi podobało się to zajęcie, a Ty ofiarujesz mu swoją nieprzerwaną uwagę i obecność.

Każdy dowód miłości jest prezentem, więc budżet może być skromny, a mimo to sprawić partnerowi niezapomnianą niespodziankę. Klasyczne pudełko cukierków i bukiet kwiatów, album ze zdjęciami zawierającymi miłe wspomnienia z Waszego związku, para butów, na którą od dawna czekał, perfumy, a może kartka zrobiona przez Ciebie. Najważniejsze, aby wszystko to było zrobione z miłością i entuzjazmem.

Jeśli dla Twojego partnera kontakt fizyczny jest głównym językiem miłości, może wystarczyć romantyczny spacer po parku, podczas którego trzymacie się za ręce. Ale nie ograniczajcie się do tego – romantyczny wieczór ze świecami i płatkami róż może być w sam raz dla Twojego partnera, masaż w zaciszu własnego domu. A dla osób kreatywnych – miejsca, które oferują wrażenia dotykowe, na przykład kolacja bez światła. Najważniejsze jest to, aby Twój partner był dosłownie płótnem, na którym tworzysz swoje dzieło. 

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki jest język miłości Twój lub Twojego partnera, najczęściej znajduje on odzwierciedlenie w rodzinie. Dlatego Ty i Twoja matka możecie mieć ten sam język, podobnie jak Twój partner i jego ojciec. Miłość jest jednak dynamiczna, więc spróbuj określić, w jakich momentach związku druga osoba czuła się najbardziej kochana. W jaki sposób to przekazywaliście? Możecie też wspólnie przejrzeć ten artykuł – na pewno znajdą się w nim zajęcia, które przypadną Wam do gustu bardziej niż inne, oraz język, z którym czujecie się najmocniej związani. Nie martw się, jeśli nie możesz wybrać tylko jednego, ludzie mają najczęściej jeden podstawowy i dwa dodatkowe języki miłości. Dlatego naturalnym jest, że doceniają miłość w więcej niż jednej formie. 

Najważniejsze jest, aby komunikować to swojemu partnerowi, wyrażać swoją miłość tak, jak potrzebuje jej druga osoba i otrzymywać ją tak, jak Ty jej potrzebujesz. W ten sposób Wasz związek będzie pełny. 

Rozpocznij terapię poprzez wideorozmowy

Terapeuci, którzy specjalizują się w terapii online:
mgr Renata Dobrowolska (1500+ godzin praktyki)
DEPRESJA LĘKI STRACH ZŁOŚĆ
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Chcę wysłuchać Twojej historii i pomóc znaleźć Ci rozwiązanie. Zyskać umiejętności radzenia sobie, tak byś w pełni był(a) sobą.“
159 ZŁ / sesja
dr Szymon Jarosławski (1500+ godzin praktyki)
LĘKI ZWIĄZKI ZMIANY ŻYCIOWE SAMOTNOŚĆ
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Stawiam na współpracę, całkowitą szczerość i podejście zorientowane na teraźniejszość oraz przyszłość, w którym to Ty decydujesz jak długo i nad czym pragniesz pracować.“
189 ZŁ / sesja
mgr Milena Czepiel (1500+ godzin praktyki)
LĘKI COACHING I PRZYWÓDZTWO UZALEŻNIENIA ZABURZENIA ODŻYWIANIA
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Jesteśmy tym, co o sobie myślimy. Wszystko, czym jesteśmy, wynika z naszych myśli. Naszymi myślami tworzymy świat – Budda Siakjamuni“
159 ZŁ / sesja