Czym jest konsultacja psychologiczna? A czym psychoterapia? Skąd mam wiedzieć, co wybrać?

Jeśli zastanawiasz się nad wizytą u psychologa lub psychoterapeuty, jesteś we właściwym miejscu.

Konsultacje psychologiczne i terapia
nie muszą być ostatecznością
nie oznaczają, że cierpisz na chorobę psychiczną.
Mogą pomóc każdemu, niezależnie od tego, czy mamy problem ze zdrowiem psychicznym czy po prostu chcemy poprawić swoje samopoczucie.

KONSULTACJA PSYCHOLOGICZNA PSYCHOTERAPIA
Rodzaje problemów Problemy z radzeniem sobie w życiu, problemy z samopoczuciem, samoświadomość, codzienne trudności. Konsultacja ma charakter bardziej poradniczy. Przetwarzanie zdiagnozowanych zaburzeń, zakorzenionych wzorców zachowań, traumy, głębszych, retrospektywnych kwestii samoświadomości.
Koncentracja na czasie Przeszłość, teraźniejszość Wydarzenia z przeszłości i ich wpływ na teraźniejszość
Kwalifikacje zawodowe Psycholog, magister kierunku psychologia z doświadczeniem w prowadzeniu konsultacji z pacjentami. Psychoterapeuta oprócz posiadanego tytułu psychologa odbywa 4-letnie szkolenie psychoterapeutyczne, umożliwiające mu bardziej kompleksową pracę z pogłębionymi problemami pacjenta.
Okres Kilkurazowe spotkania, od 5-10 sesji Zazwyczaj zorientowana na procesy długoterminowe, które potrafią trwać kilka miesięcy lub nawet lat.

Czym jest konsultacja psychologiczna?

Celem konsultacji jest zapewnienie pomocy przy użyciu metod i narzędzi doradczych, w celu złagodzenia lub wyeliminowania problemów klienta. Zazwyczaj skutkuje to wzrostem samoświadomości, samoakceptacji, samorealizacji i poczucia własnej wartości. 

 

Konsultacja psychologiczna koncentruje się na obecnych trudnościach w danym obszarze. Jest to krótszy proces, trwający około 5-10 sesji, podczas których psycholog zapewnia wsparcie i wskazówki pomagające zidentyfikować i znaleźć własne rozwiązania problemów. Doradztwo może pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z zarządzaniem życiem, uzyskaniu szerszego spojrzenia na siebie, uświadomieniu sobie swoich wzorców myślenia i zachowania, zbadaniu sensu życia, osiągnięciu wyższej jakości życia i wykorzystaniu swojego potencjału.

 

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia to dogłębny proces, który może pomóc w uzyskaniu szerszego spojrzenia na siebie, uświadomieniu sobie swoich wzorców myślenia i zachowania, odkryciu sensu życia, osiągnięciu wyższej jakości życia i wykorzystaniu swojego potencjału.

 

Psychoterapia pracuje również z zakorzenionymi wzorcami i zdiagnozowanymi problemami, więc może trwać dłużej. Koncentruje się na naszych wewnętrznych myślach i uczuciach, aby doprowadzić do trwałej zmiany i rozwoju osobistego. W tym celu stare problemy mogą zostać odkryte, a następnie zamknięte w uporządkowany sposób. Psychoterapeuta może być psychologiem, psychiatrą itp., ale musi ukończyć szkolenie w zakresie psychoterapii. Celem psychoterapii jest długoterminowa pomoc w przypadku bardziej pogłębionych problemów i zaburzeń, takich jak zaburzenia lękowe, depresje, traumy, uzależnienia. Leczenie tych zaburzeń wymaga czasu i może trwać kilka miesięcy, lub lat. 

 

Jak wybrać specjalistę?

Odpowiedni specjalista powinien sprawić, że poczujesz się spokojnie i pewnie. Dlatego też na początku procesu często spotyka się kilku psychologów i terapeutów. Aby pomóc Ci dokonać wyboru, przygotowaliśmy krótkie filmy z terapeutami, które pomogą Ci poznać ich osobowość choć trochę przed sesją. Warto również przeczytać opinie innych użytkowników i wypełnić test dopasowania.

 

Czuję się naprawdę źle, potrzebuję pomocy, czy Hedepy jest dla mnie?

Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, nie czekaj dłużej! Na Hedepy możesz skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże Ci uzyskać ulgę w ciągu 24 godzin.

 

Czujesz, że potrzebujesz pomocy już teraz? Wybierz 116 123, aby natychmiast uzyskać wsparcie psychologiczne. Kryzysowy Telefon Zaufania nie jest obsługiwany przez Hedepy.

Nie musisz mierzyć się z tym sam

Na koniec chcielibyśmy powiedzieć Ci ostatnią i chyba najważniejszą rzecz. To zupełnie naturalne, że w trudnej sytuacji doświadczamy fali emocji, o których do tej pory nie wiedzieliśmy. Każdy, naprawdę każdy kryzys ma swój początek, ale ma też swój koniec. Twój również. Dlatego, jeśli choć trochę się nad tym zastanawiasz, poproś o pomoc psychologa, psychiatrę, psychoterapeutę lub coacha. Nie mierz się z tym sam. Możesz znaleźć pomoc na przykład na Hedepy.pl, gdzie jest ponad 70 specjalistów, spośród których możesz wybrać kogoś, kto najbardziej Ci odpowiada i umówić się na następny dzień. Następnie możesz połączyć się z terapeutą online, na przykład z domu.

Žaneta Krčilová, Współzałożycielka Hedepy