Przemoc fizyczna i psychiczna są tak samo szkodliwe i bolesne. Znęcanie się psychiczne może mieć także miejsce w pracy, gdzie pozornie wydaje nam się, że nie jesteśmy sami i jest to profesjonalne środowisko, wyzbyte tak szkodliwych zachowań. Nic bardziej mylnego. Jeśli doświadczyłeś lub nadal doświadczasz ośmieszania, poniżania w miejscu pracy, psychoterapia jest właśnie dla ciebie. Jest to bezpieczne miejsce, w jakim możesz podzielić się swoim cierpieniem i dodać sobie sił do walki.
Mobbing jest fizycznym lub najczęściej psychicznym znęcaniem, które powoduje cierpienie drugiej osoby i stawia ją w podrzędnej pozycji. Agresor wychodzi z pozycji władzy, a ofiara boi się konsekwencji swojego ewentualnego sprzeciwu wobec jego zachowania. Z mobbingiem spotykamy się w szkole i na zajęciach pozalekcyjnych, w pracy i we wszelkiego rodzaju zespołach. Przejawy są różne, od przekleństw i celowych złośliwości, po kradzieże, poniżanie i ośmieszanie.
W zespole pracowniczym, zarówno koledzy (mobbing), jak i przełożeni (bossing) mogą uprzykrzać nam życie. Mobbing może mieć różne motywy, np. seksualne, rasowe, zawodowe itp. Może także nie mieć konkretnego podłoża i być związane z poczuciem władzy. Głównym celem jest obniżenie naszej pozycji.
Mobbing w każdym wieku i w każdej formie jest niedopuszczalny, ponieważ ma ogromne konsekwencje dla ofiary. Co więcej jest usankcjonowany prawnie. Dlatego najrozsądniej jest jak najszybciej powiedzieć o tym komuś, zwierzyć się i zaplanować kolejne kroki. Próba „przeżycia” mobbingu z pewnością nie jest rozwiązaniem. Spędzamy dużą część naszego życia w pracy i powinniśmy czuć się w niej dobrze.
Kilka praktycznych wskazówek, jak zareagować w przypadku kiedy jesteś ofiarą mobbingu:
Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i portali społecznościowych pojawia się również tzw. cyberprzemoc. Są to wrogie działania w Internecie, zwłaszcza o podłożu psychologicznym, mające ogromne konsekwencje dla ofiary. Mogą to być szkodliwe komentarze lub telefony, albo rozprzestrzenianie bez zgody zdjęć lub filmów. Jednym słowem jest to uprzykrzanie życia innej osobie, w świecie digitalowym.
Psychoterapia może być odpowiednią, bezstronną pomocą, jeśli doświadczyłeś mobbingu lub doświadczasz go obecnie. Może ona pomóc w złagodzeniu jego skutków w życiu codziennym lub w znalezieniu sposobu obrony przed nim. Mobbing jest również często związany z obawą przed konsekwencjami „powiedzenia czegoś”. Terapia online może być więc odpowiednim anonimowym środowiskiem, do którego możesz się zwrócić.
Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.