Jak psychoterapia może pomóc w walce z mobbingiem?

Zarówno tortury psychiczne, jak i fizyczne bolą. Czy doświadczyłeś tego w przeszłości, czy nadal doświadczasz ośmieszenia lub krzywdy w zespole? Nie znajdujesz wsparcia lub boisz się powierzyć swoje doświadczenia? Dlatego właśnie psychoterapia jest tutaj. Aby zaoferować Ci bezpieczne miejsce, w którym możesz opowiedzieć o swoim cierpieniu.

Co to jest mobbing? Jak rozpoznać mobbing?

Mobbing jest fizycznym lub psychicznym ograniczeniem, które powoduje cierpienie drugiej osoby i stawia ją w podrzędnej pozycji. Agresor wychodzi z pozycji władzy, a ofiara boi się konsekwencji ewentualnego oporu. Z mobbingiem spotykamy się w szkole i na zajęciach pozalekcyjnych, w pracy, w rodzinie i we wszelkiego rodzaju zespołach. Przejawy są różne, od przekleństw i celowych złośliwości, po kradzież rzeczy, czy nawet pobicia.

 

Jakie mogą być formy mobbingu w miejscu pracy?

W zespole pracowniczym, zarówno koledzy (mobbing), jak i przełożeni (bossing) mogą uprzykrzać nam życie. Mobbing może mieć różne motywy, np. seksualne, rasowe, zawodowe itp. Tym, o czym mówi się znacznie mniej, jest mobbing podwładnych wobec przełożonego, tzw. kadrowy, który jest równie groźny.

Jak się bronić przed mobbingiem?

Mobbing w każdym wieku i w każdej formie jest niedopuszczalny, ponieważ ma ogromne konsekwencje dla ofiary. Dlatego najrozsądniej jest jak najszybciej powiedzieć o tym komuś, zwierzyć się i zaplanować kolejne kroki. Próba „przeżycia” mobbingu z pewnością nie jest rozwiązaniem. Spędzamy dużą część naszego życia w zespołach i powinniśmy czuć się w nich dobrze.

hedepy-david-3-w

Co to znaczy cyberprzemoc?

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i portali społecznościowych pojawia się również tzw. cyberprzemoc. Są to wrogie działania w Internecie, zwłaszcza o podłożu psychologicznym, mające ogromne konsekwencje dla ofiary, ale także dla agresora. Mogą to być rozmowy, telefony, zdjęcia, filmy itp. Wyjścia elektroniczne pozostają w czeluściach Internetu i mogą być dalej rozprzestrzeniane.

 

Jak terapia może mi pomóc w przypadku mobbingu?

Psychoterapia może być odpowiednią, bezstronną pomocą, jeśli doświadczyłeś mobbingu lub doświadczasz go obecnie. Może ona pomóc w złagodzeniu jego skutków w życiu codziennym lub w znalezieniu sposobu obrony przed nim. Mobbing jest również często związany z obawą przed konsekwencjami „powiedzenia czegoś”. Terapia online może być więc odpowiednim anonimowym środowiskiem, do którego można się zwrócić.

Prawdziwa historia jednej z klientek i tego, jak pomogła jej terapia:

„Trzykrotnie doświadczyłam mobbingu w miejscu pracy. Pech? Z perspektywy czasu widzę, że od terapii oczekiwałem przede wszystkim zrozumienia i zapewnienia, że to nie była moja wina. Krótko mówiąc, wątpliwości, które miałam na swój temat, były zbyt duże. Nie mówiłam o tym ani przyjaciołom, ani rodzinie – wstydziłam się. Mój terapeuta był jedyną osobą, której mogłam się zwierzyć. Pomógł mi znieść uczucie rozpaczy, a przede wszystkim konstruktywnie podejść do całej sytuacji. W końcu zrezygnowałam z pracy i tymczasowo pracowałam w domu. Ale co ważniejsze, uwolniłam się od roli ofiary, w której żyłam, nie zdając sobie z tego sprawy. Dziś lubię chodzić do pracy. I wierzę, że tak będzie już zawsze.”

Rozpocznij terapię poprzez wideorozmowy

Terapeuci, którzy specjalizują się w terapii online:
mgr Milena Czepiel (1500+ godzin praktyki)
LĘKI COACHING I PRZYWÓDZTWO UZALEŻNIENIA ZABURZENIA ODŻYWIANIA
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Jesteśmy tym, co o sobie myślimy. Wszystko, czym jesteśmy, wynika z naszych myśli. Naszymi myślami tworzymy świat – Budda Siakjamuni“
159 ZŁ / sesja
mgr Renata Dobrowolska (1500+ godzin praktyki)
DEPRESJA LĘKI STRACH ZŁOŚĆ
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Chcę wysłuchać Twojej historii i pomóc znaleźć Ci rozwiązanie. Zyskać umiejętności radzenia sobie, tak byś w pełni był(a) sobą.“
159 ZŁ / sesja
dr Szymon Jarosławski (1500+ godzin praktyki)
LĘKI ZWIĄZKI ZMIANY ŻYCIOWE SAMOTNOŚĆ
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Stawiam na współpracę, całkowitą szczerość i podejście zorientowane na teraźniejszość oraz przyszłość, w którym to Ty decydujesz jak długo i nad czym pragniesz pracować.“
189 ZŁ / sesja