Jak pozbyć się prokrastynacji z pomocą psychoterapii?

Zwlekasz z podjęciem decyzji? Prawdopodobnie nie jesteś sam. Znaczna część społeczeństwa odkłada swoje zadania w nieskończoność. To uchylanie się od wykonania zadania przynosi natychmiastową ulgę, ale potem surowszą karę w postaci stresu, a nawet poczucia winy. Sami oddajemy się obu tym czynnościom. Naszemu wewnętrznemu dziecku i naszemu wewnętrznemu rodzicowi. Jak więc pracować z tymi dwoma głosami w naszych głowach i prawidłowo oszacować nasze możliwości, jeśli przyjmujemy na swoje barki coraz więcej obowiązków?

Czym jest prokrastynacja?

Prokrastynacja oznacza odkładanie na później wykonania zadań i obowiązków. Może Ty również znasz to uczucie, ponieważ jest to dość powszechne zjawisko. Okazuje się, że nawet połowa społeczeństwa zetknęła się z nią w swoim życiu. I nie jest to nic przyjemnego. Odkładaniu na później często towarzyszy poczucie winy, stres i niepokój.

 

Jaka jest różnica między lenistwem, a prokrastynacją?

Lenistwo to stan, w którym człowiekowi jest w zasadzie dobrze. Nie ma woli, aby to zmienić, więc nie towarzyszy mu niepokój, że robi coś inaczej niż powinien. W przeciwieństwie do tego, prokrastynacja objawia się u osób, które są normalnie produktywne, ale często też przytłoczone liczbą zadań. Prokrastynacja jest więc stanem nieprzyjemnym.

 

Jakie są przyczyny prokrastynacji?

Prokrastynacja jest zjawiskiem naszej ery, czasów, które z jednej strony produkują ogromną ilość informacji, a z drugiej stawiają przed ludźmi ogromne wymagania dotyczące ich wydajności. Zwiększa to zapotrzebowanie na ludzką dyscyplinę i umiejętności, takie jak ustalanie priorytetów, czy planowanie czasu. To właśnie brak tych umiejętności przyczynia się do prokrastynacji. Jeśli chodzi o wymagania osobowościowe, możemy mówić np. o obniżonej zdolności do radzenia sobie z krytycznym stopniem frustracji. Taka osoba woli unikać pewnych zachowań, jeśli ją one przerastają.

Jak walczyć z prokrastynacją?

Sprawdzonym sposobem na walkę z prokrastynacją jest skupienie się na zarządzaniu czasem i ustaleniu właściwych priorytetów. Co muszę zrobić teraz, a co może poczekać do następnego tygodnia? Dobrym pomysłem jest również dzielenie dużych projektów na mniejsze części. Nagle pozbędziemy się strachu, że nie wiemy od czego zacząć. Pomocne będzie również przypisanie terminów do podcelów. Harmonogram może nie będzie ścisły, ale będzie nas napędzał do przodu.

Ale nie musisz być osamotniony w prokrastynacji. Możesz połączyć siły z osobistym trenerem lub terapeutą, który rozwiąże Twój system z Tobą online.

internetinė terapija

Czy prokrastynacja jest chorobą?

Prokrastynacja nie jest zaliczana do chorób. W łagodniejszej formie, przy odrobinie dobrej woli, sobie z nią poradzić samemu. Jeśli jednak trwa długo, wraz z nią wzrasta również poziom stresu. W efekcie mogą pojawić się stany lękowe lub inne dolegliwości somatyczne. Jednocześnie można narazić się na takie konsekwencje, jak kary za spóźnione płacenie mandatów lub inne sankcje.

Jeśli błędne koło prokrastynacji i strachu przed konsekwencjami już rozwija się w Twoim życiu, nie stawiaj mu czoła sam. Ponadto, jeśli obawiasz się zwierzyć bliskiej osobie, psychoterapeuta może być dla Ciebie idealnym partnerem w takiej sytuacji. W takich przypadkach wystarczy krótkoterminowa terapia lub pojedyncza sesja, aby pomóc Ci w ostrej fazie.

 

Jak psychoterapia pomoże mi w walce z prokrastynacją?

Psychoterapeuta pomoże Ci dotrzeć do Twojego „wewnętrznego dziecka”, które lubi unikać obowiązków. Dzięki psychoterapii dowiesz się, czego ono potrzebuje, aby nie drżało przed zadaniami,  lub jeśli ma to już miejsce, to abyś wiedział jakie są tego przyczyny. Jeśli wolisz strukturę od szukania przyczyn, psychoterapia oferuje również narzędzia do efektywnego planowania czasu. Pomoże Ci również uaktywnić swoje umiejętności, które wykorzystasz do radzenia sobie z innymi obowiązkami, jakie napotkasz w życiu.

I ostatnia uwaga: pozbycie się prokrastynacji nie oznacza pozbycia się wychodzenia ze znajomymi i bycia jeszcze bardziej produktywnym. Wręcz przeciwnie, jest to kwestia ustanowienia równowagi, która prawdopodobnie zniknęła z naszego życia, a prokrastynacja jest tego niefortunnym dowodem.

Prawdziwa historia klientki i tego, jak pomogła jej terapia:

„Na moją pierwszą psychoterapię umówiła mnie mama. Powiedziała, że nie może patrzeć, jak siedzę cały czas w domu, nigdzie nie wychodzę, albo nie śpię po nocach, nadrabiając zaległości w szkole i pracy, wszystko na ostatnią chwilę. Zawsze sobie ze wszystkim radziłam, nie lubiłam za bardzo szkoły, ale dawałam radę, a w pracy nawet bardzo się mną zachwycali. Jednak coraz bardziej czułam, że życie ucieka mi przez palce. Zazdrościłam znajomym ich hobby, podróży i nowych partnerów. Przyjechałam na spotkanie z psychoterapeutą, nie miałam nic do stracenia, wystarczyło usiąść na kanapę i dołączyć do rozmowy. Już wtedy, po pierwszej godzinie, poczułam nieopisaną ulgę. Możliwość powierzenia się drugiemu człowiekowi, bycia zrozumianym i nie osądzanym jest terapią samą w sobie. Z terapeutką skupiłyśmy się na tym, jak organizuję swój czas i jak wiem, że coś zabiera mi energię, a coś mnie doładowuje. Ku mojemu zaskoczeniu, najbardziej pomogła mi nauka planowania czasu wolnego. Jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki odeszła we mnie chęć odkładania tego na później. Wręcz przeciwnie, cieszyłam się na to, co mnie czeka.”

Rozpocznij terapię poprzez wideorozmowy

Terapeuci, którzy specjalizują się w terapii online:
dr Szymon Jarosławski (1500+ godzin praktyki)
LĘKI ZWIĄZKI ZMIANY ŻYCIOWE SAMOTNOŚĆ
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Stawiam na współpracę, całkowitą szczerość i podejście zorientowane na teraźniejszość oraz przyszłość, w którym to Ty decydujesz jak długo i nad czym pragniesz pracować.“
189 ZŁ / sesja
mgr Renata Dobrowolska (1500+ godzin praktyki)
DEPRESJA LĘKI STRACH ZŁOŚĆ
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Chcę wysłuchać Twojej historii i pomóc znaleźć Ci rozwiązanie. Zyskać umiejętności radzenia sobie, tak byś w pełni był(a) sobą.“
159 ZŁ / sesja
mgr Milena Czepiel (1500+ godzin praktyki)
LĘKI COACHING I PRZYWÓDZTWO UZALEŻNIENIA ZABURZENIA ODŻYWIANIA
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Jesteśmy tym, co o sobie myślimy. Wszystko, czym jesteśmy, wynika z naszych myśli. Naszymi myślami tworzymy świat – Budda Siakjamuni“
159 ZŁ / sesja