Jak psychoterapia może pomóc w chorobach spowodowanych problemami psychicznymi?

Może to brzmieć dziwnie, leczyć psychoterapią wysokie ciśnienie czy zapalenie dróg moczowych. Ale jeśli spojrzymy na objawy takie jak język ciała, który się z nami komunikuje, możemy zacząć pytać, co tak naprawdę chce nam powiedzieć nasze ciało. Psychoterapia jest pomocnikiem, który daje nam odwagę, by go posłuchać.

Czym jest psychosomatyka?

Psychosomatyka to dziedzina, która odkrywa powiązania między naszą psychiką a ciałem. Jednocześnie możemy sobie wyobrazić psychikę jako ogromną przestrzeń, która zawiera wszystko, o czym myślimy lub co przeżywamy, nasze doświadczenia. Wszystko to mamy w sobie zapisane, nawet jeśli o tym nie myślimy lub nawet nie pamiętamy. Dodatkowo, jeśli takie doświadczenia są zagrażające, to znaczy, że mogłyby spowodować ekstremalny stres dla naszego ciała, nasze pragnienie utrzymania harmonii może stłumić te doświadczenia. W tym momencie do akcji wkracza ciało, które reaguje tym silniej, im bardziej opieramy się naturalnej reakcji.

 

Jakie są najczęstsze choroby psychosomatyczne?

Powstanie, rozwój i przebieg każdej choroby jest zawsze w różnym stopniu związany z naszą psychiką. Jednocześnie każda choroba wpływa retroaktywnie na nasze życie na wszystkich jego poziomach (fizycznym, psychicznym, społecznym i duchowym). Przykładowo, powszechne są bóle w różnych częściach ciała (migreny, bóle kończyn, stawów, bóle przy poruszaniu się, bóle zębów itp.). Do przewlekłych chorób psychosomatycznych należą: astma, reumatoidalne zapalenie stawów, egzema atopowa, alergie lub np. choroba Leśniowskiego-Crohna. Dotknięte są również poszczególne układy narządów (choroby serca, przewodu pokarmowego lub psychosomatyczne problemy seksualne). To, która część ciała wykazuje dany objaw, może być związane z jej funkcją, ale także z symbolicznym podobieństwem, które może być związane z konkretnym wspomnieniem lub wcześniejszym doświadczeniem.

Co jest przyczyną chorób psychosomatycznych?

Być może zdarzyło Ci się, że zachorowałeś w najbardziej nieodpowiednim momencie. Wystarczy banalny wirus, który na tydzień przerywa pracę. W języku psychosomatyki uciekłeś od nieznośnej presji, którą sam na siebie nałożyłeś lub pozwoliłeś, aby ona na ciebie wpłynęła. Podobnie jak inne narządy i układy narządów, odporność działa pod wpływem naszych emocji. Stres może być odpowiedzialny za jej osłabienie. Przyczyną chorób psychosomatycznych jest często konflikt wewnętrzny. Wynika on z tego, czego pragniemy i oczekujemy od siebie (jacy powinniśmy być). W tym przykładzie może to być chęć bycia znowu dzieckiem i nie musieć nic robić przez jakiś czas, co kłóci się z lękiem przed tym, co się stanie, jeśli nie będę w stanie zrobić wszystkiego, co mam na talerzu.

internetinė terapija

Skąd mam wiedzieć, że moja choroba jest pochodzenia psychosomatycznego?

Być może od lat cierpisz na bóle głowy. Czasami dolegliwości się nasilają, innym razem pozornie ustępują. Z biegiem lat przeszedłeś wiele badań, zawsze z negatywnym wynikiem. Może nawet wątpisz w siebie. Musisz być całkowicie zdrowy. Skąd więc bierze się ten uporczywy ból? Typową cechą choroby psychosomatycznej jest to, że trwa ona przez dłuższy czas (jest przewlekła), jej objawy czasami ustępują, aby następnie się nasilić, a profesjonalne badania lekarskie często nie dają pozytywnych wyników. Ale żeby nie było tak jednoznacznie, choroba psychosomatyczna może być również zupełnie odwrotna. Pierwszą rzeczą, która się ujawnia, może być objaw bez świadomego odczuwania go przez nas samych. Przykładem może być osoba chora na raka lub para borykająca się z niepłodnością.

 

Jak leczy się choroby psychosomatyczne?

Psychosomatyka jest dziedziną złożoną. W wyspecjalizowanych zakładach pracy do dyspozycji pacjenta jest zespół specjalistów, w skład którego wchodzą lekarz, psycholog i fizjoterapeuta. Ich celem jest zapewnienie człowiekowi kompleksowej opieki, która pozwoli mu uchwycić chorobę w całym jej kontekście i kontynuować pracę z nią tak, aby zrozumieć jej pochodzenie i rozwój.

Jest to proces długotrwały, którego istotną częścią jest dokonanie właśnie takich zmian w swoim życiu, które pomogą człowiekowi żyć świadomie, zgodnie z własnymi potrzebami w kierunku zdrowienia.

 

Jak psychoterapia może mi pomóc w leczeniu chorób psychosomatycznych?

Psychoterapia pomaga połączyć historię klienta z jego fizyczną istotą. Jeśli emocjonalne urazy przenikają Twoje życie i czujesz, że musisz być stale czujny w relacjach z innymi, to Twoje ciało wykorzysta okazję do zmagazynowania tłuszczu i stworzenia ochronnego pancerza, który tworzy bezpieczny dystans pomiędzy Tobą a otoczeniem. Znalezienie połączeń poprzez historię życia otwiera właściwe możliwości zmiany. W tym przypadku klient prawdopodobnie miałby do czynienia z formułami związków i poczuciem własnej wartości. Relacje, w których żyje klient, znajdują również odzwierciedlenie w relacji z terapeutą, a jednym z jego zadań jest pomoc klientowi w przyjrzeniu się im. Do innych narzędzi psychoterapii należą techniki zorientowane na ciało, takie jak trening autogenny, terapia percepcji ciała, czy koncentracja uwagi. Psychoterapia online daje podobne możliwości pracy z chorobą psychosomatyczną.

Prawdziwa historia klienta i tego, jak pomogła mu terapia:

„Zaczęło się od moich problemów z kręgosłupem. Lekarze omijali mnie przez lata, nikt nie był w stanie znaleźć przyczyny mojego powtarzającego się bólu. Lekarz zalecił mi skorzystanie z pomocy psychologa. Broniłem się, bo przecież nie jestem wariatem, ale nie miałem wyboru. Podczas terapii zrozumiałem, że bardzo dużo na siebie nakładam i moje plecy mi to pokazały. Kiedy pojawia się ból, już wiem, że powinnienem zwolnić. Terapeuta pokazał mi techniki relaksacyjne, które mogę stosować, aby dać ujście stresowi i zapobiec bólowi.”

Rozpocznij terapię poprzez wideorozmowy

Terapeuci, którzy specjalizują się w terapii online:
mgr Renata Dobrowolska (1500+ godzin praktyki)
DEPRESJA LĘKI STRACH ZŁOŚĆ
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Chcę wysłuchać Twojej historii i pomóc znaleźć Ci rozwiązanie. Zyskać umiejętności radzenia sobie, tak byś w pełni był(a) sobą.“
159 ZŁ / sesja
mgr Milena Czepiel (1500+ godzin praktyki)
LĘKI COACHING I PRZYWÓDZTWO UZALEŻNIENIA ZABURZENIA ODŻYWIANIA
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Jesteśmy tym, co o sobie myślimy. Wszystko, czym jesteśmy, wynika z naszych myśli. Naszymi myślami tworzymy świat – Budda Siakjamuni“
159 ZŁ / sesja
dr Szymon Jarosławski (1500+ godzin praktyki)
LĘKI ZWIĄZKI ZMIANY ŻYCIOWE SAMOTNOŚĆ
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Stawiam na współpracę, całkowitą szczerość i podejście zorientowane na teraźniejszość oraz przyszłość, w którym to Ty decydujesz jak długo i nad czym pragniesz pracować.“
189 ZŁ / sesja