Rodzicielstwo to jedno z najpiękniejszych, a zarazem najtrudniejszych zadań w życiu. Szukając swojego stylu rodzicielstwa, często zaczynamy od tego, jak było u nas w domu, gdy byliśmy mali. W najlepszym wypadku powtarzamy to, co nam się podobało, w najgorszym wiemy czego nie chcemy tego robić. Psychoterapia może nam pomóc nie tylko w znalezieniu optymalnego stylu rodzicielskiego.
„Ach, rodzicielstwo” to tytuł książki Laury Markham, która w odróżnieniu od innych autorów pisze o tym, jak zmienić własne zachowania jako rodziców i rozwijać nasze dzieci w pożądanym przez nas kierunku. Czytanie takiej książki to dobry początek na drodze do odpowiedzialnego rodzicielstwa, jednak nie zawsze wystarcza. Dobrze jest udać się do psychologa i skonsultować z nim, jak postępować w konkretnych sytuacjach wychowawczych.
Każde dziecko potrzebuje miłości. Im więcej okazujemy miłości naszemu dziecku, tym bardziej wzmacniamy zaufanie między nami i pogłębiamy naszą relację. Więcej troski, zainteresowania i uwagi to mniej kar i konfliktów w dzieciństwie, a później w okresie dojrzewania. Szukaj i odkrywaj sytuacje, w których Ty i Twoi bliscy czujecie się dobrze, kiedy świetnie się bawicie jako rodzina i świadomie stwarzaj więcej takich okazji.
W każdej rodzinie mogą pojawić się problemy, które zaburzają relacje między poszczególnymi członkami rodziny. Do najczęstszych problemów w rodzinie należą: kłótnie między rodzicami, potencjalnie kończące się ich rozstaniem lub rozwodem, przemoc domowa, zaniedbanie, problemy z rodzeństwem, problemy finansowe, trudna relacja z nowym partnerem rodzica i inne. Ważne jest, aby zająć się tymi problemami i zająć się nimi w odpowiednim czasie, aby zminimalizować negatywne konsekwencje, które mogą powodować długoterminowe problemy.
Każdy problem jest do rozwiązania. Dlatego ważne jest, aby nie przeoczyć problemu, ale jak najszybciej go nazwać i rozwiązać go wspólnie jako rodzina. Pomocna w tym może być psychoterapia rodzinna, podczas której członkowie rodziny (których dotyczy problem) lub cała rodzina pracują ze specjalistą nad poprawą sytuacji. Ale nawet jako jednostka możesz szukać profesjonalnej pomocy. Choć nie mogę zmienić innych członków rodziny, mogę wpłynąć na siebie, na to, jak przeżywam to, co dzieje się w rodzinie, jak na to reaguję, i ustalić zdrowszy i szczęśliwszy sposób funkcjonowania w rodzinie.
Prędzej czy później może się zdarzyć, że przestaniemy rozumieć nasze dzieci i pojawią się problemy. Naturalne jest, że najpierw myślimy, że coś poszło nie tak, że nasze dziecko nie jest takie, jak myśleliśmy, że jest, albo że coś zaniedbaliśmy. Łatwo jest złościć się na dziecko i chcieć je skorygować. Należy jednak spojrzeć na problemy z dziećmi jak na problem całego systemu rodzinnego. Dzieci nie robią ich celowo, a często po prostu nie potrafią lepiej zareagować na daną sytuację. Kluczem do skutecznego poradzenia sobie z problemem jest zaufanie między dzieckiem a rodzicem oraz więź łącząca ich relacje.
Psychoterapia online może być szczególnie przydatna na początku, kiedy zauważamy, że relacje rodzinne w jakiś sposób komplikują się lub ochładzają. Spotkanie z ekspertem może dać nam nowe spojrzenie na sytuację, zaproponować możliwe rozwiązania i zainspirować nas do komunikowania naszych relacji z innymi członkami rodziny.
„Byłam kompletnie wykończona. Nie w taki sposób wyobrażałam sobie macierzyństwo – nie jako spanie podporządkowane pod nocne karmienie, załamanie nerwowe związane z ciągłym płaczem mojego syna, sprzątanie ogromnych ilości pieluszek i naczyń, całkowity brak czasu dla siebie. Terapeutka pomogła mi zrozumieć, że mam w stosunku do siebie bardzo wysokie wymagania i nie pozwalam sobie na odpoczynek. Musiałam nauczyć się znajdować czas na relaks – nawet gdy w domu panował bałagan – i nie zmuszać się do bycia idealną matką. Teraz już wiem, że jest wystarczającym by być „po prostu” dobrą matką.”