Co wspólnego mają tortury, przemoc domowa i znęcanie się? Wszystkie powyższe pojęcia są przestępstwami. Dochodzi do nich w związkach, które z natury rzeczy są zaburzone i nie są to zazwyczaj pojedyncze akty, lecz wręcz przeciwnie, trwające latami prześladowania. Ponieważ taka przemoc w zdecydowanej większości przypadków jest popełniana za zamkniętymi drzwiami, nie ma świadków, a często nawet niezbitych dowodów. Jak więc wydostać się z tego zaklętego kręgu strachu i bólu?
Główną cechą przemocy domowej jest to, że ma ona miejsce pomiędzy członkami wspólnego mieszkania, niezależnie od tego, czy są to partnerzy, dzieci czy osoby starsze. Najbardziej zagrożone są kobiety. Podaje się, że nawet ponad jedna trzecia kobiet doświadczyła w swoim życiu jakiejś formy przemocy domowej. Do grup szczególnie narażonych na przemoc należą także osoby starsze, niepełnosprawne, dzieci, a znaczny odsetek przemocy domowej dotyczy także mężczyzn. Przemoc domowa może przybierać różne formy. Zdarza się również, że sam zagrożony przez długi czas nie wie, że zachowanie jego partnera lub bliskiej osoby powoli przekracza granice jego praw. Na ogół występuje przemoc fizyczna (bicie, kopanie, wyrywanie włosów), psychiczna (poniżanie, ignorowanie), słowna (przeklinanie, wyzwiska), ekonomiczna (niszczenie rzeczy osobistych, zasiłek pieniężny), społeczna (uniemożliwianie kontaktu ze światem zewnętrznym, areszt domowy) i seksualna (wymuszanie seksu, molestowanie).
Przemoc psychiczna wobec dzieci jest najmniej zauważalna, ponieważ nie rzuca się w oczy na pierwszy rzut oka. Zazwyczaj jednak towarzyszą jej inne formy znęcania się. Przemoc psychiczna wobec dzieci polega na egzekwowaniu wyższości i władzy, jaką krzywdziciel ma nad dzieckiem i nie boi się z niej korzystać. Może to być częste strofowanie, stawianie dziecku wysokich wymagań, ciągłe porównywanie z innymi dziećmi. Może to być również wstrzymywanie uwagi, które prowadzi do całkowitej ignorancji. Inną formą znęcania się psychicznego jest sytuacja, gdy dziecko jest świadkiem przemocy wobec innego członka rodziny. Takie dzieci mogą wtedy zachowywać się w sposób zamknięty, unikać kontaktów społecznych, nie są skupione, nerwowe, przestraszone. Może być zauważalne jąkanie lub tiki, mogą oddawać mocz w nocy lub skarżyć się na częste bóle brzucha lub głowy.
Sama wiesz, że sposób, w jaki traktuje Cię Twój partner, od dawna jest niewłaściwy. Nikt nic nie wie, ale Ty wiesz, że kończy Ci się energia i zanim się wyczerpiesz, musisz spróbować coś zmienić. Zanim dojdzie do dalszej przemocy, możesz skontaktować się z jednym z ośrodków interwencyjnych dla osób zagrożonych przemocą domową. Placówki te udzielają wsparcia socjalnego i prawnego oraz pomocy psychologicznej. Oprócz praktycznych informacji, które zapoznają Cię z Twoimi możliwościami, eksperci pomogą Ci sporządzić tzw. plan bezpieczeństwa. Z jego pomocą można lepiej ocenić krytyczną sytuację i uciec, chroniąc siebie i ewentualnie innych domowników.
Na poziomie przeżyć psychicznych bezpośrednią konsekwencją przemocy jest szok, a długotrwałą trauma, czyli zespół stresu pourazowego. Często pojawia się zwątpienie we własną wartość, która była systematycznie umniejszana przez osobę stosującą przemoc, poczucie winy i wstydu.
Być może żyjesz w związku, co do którego nie masz już żadnych złudzeń. Nie jesteś pewna, czy bardziej kochasz swojego partnera, czy bardziej go nienawidzisz, w każdym razie kieruje tobą strach. Boisz się odejść. I masz wątpliwości. Czy w ogóle dasz radę zrobić to sama? Dezorientacja i strach to coś, z czym nie musisz zostawać sama. Celem psychoterapii, oprócz zrozumienia i wsparcia, jest także uruchomienie wewnętrznych zasobów i wiary w siebie. Pojawia się w nas wtedy ukryta odwaga i świadomość, że mogę żyć w inny sposób, szczęśliwie. Jednak partner manipulator zazwyczaj dość wrażliwie wyczuwa, kiedy trzeba zmienić sposób odnoszenia się do nas. Szuka zbliżenia za pomocą przeprosin, obietnic i wyimaginowanych planów na wspólną przyszłość. Trudno w to nie wierzyć, mimo że to wszystko już wielokrotnie się wydarzyło. Proces psychoterapeutyczny pomoże ci zrozumieć, jak działa dynamika w twoim związku. Być może spędziłeś już swoje dzieciństwo w cieniu dominującego rodzica. Spostrzeżenia, które psychoterapeuta pomoże Ci uzyskać, oraz konteksty, które nadadzą Twojej sytuacji głębsze znaczenie, pomogą Ci stworzyć dobre podstawy dla innych Twoich związków.
Być może martwi Cię fakt, że w Twojej okolicy nie ma eksperta, który pomógłby Ci w Twojej sytuacji. Psychoterapia online oferuje możliwość połączenia się z ekspertem doświadczonym w temacie przemocy domowej z dowolnego miejsca w sieci. Dyskrecja psychoterapii online, która oczywiście nie wymaga podróży do miejsca pracy terapeuty, może być szczególnie ważna dla klienta, zwłaszcza podczas pierwszych spotkań. Psychoterapeuta online może być Twoim wsparciem na wszystkich etapach procesu. Niezależnie od tego, czy będzie pierwszą osobą, której zaufasz, czy też kimś, z kim będziesz przeżywać konsekwencje swojego poprzedniego związku.
„Odwiedziłam terapeutę po raz pierwszy po odejściu od męża, który przez dwanaście lat znęcał się nade mną fizycznie i psychicznie. Potrzebowałam zwierzyć się ze wszystkiego, a przede wszystkim pogodzić się z tym, że pozwalałam mu na takie traktowanie mnie. Mój terapeuta i ja stwierdziliśmy, że moje przekonanie, iż zasługuję na takie traktowanie przez męża, było tym co trzymało mnie w moim małżeństwie. Odkryłam, że nosiłam to w sobie od dzieciństwa. Dlatego zaczęłam pracować nad tym, aby wyeliminować ten wzorzec myślenia i podnieść swoją pewność siebie.”