Związki były, są i będą ważną częścią naszego życia. Dobrej jakości relacje mają korzystny wpływ na nasze zdrowie, wzmacniają odporność i redukują negatywne skutki stresu. Mówiąc prościej, mają lwią część naszego życiowego spełnienia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy potrafili dbać o nasze relacje i wiedzieli, kiedy nie jesteśmy już w stanie sami sobie z nimi poradzić. Psychoterapia, czy to indywidualna, czy par, może pomóc nam rozwinąć naszą zdolność do relacji z innymi i wzmocnić nasze umiejętności w partnerstwie, rodzinie czy pracy.

Jak w dzisiejszych czasach nawiązać znajomość i rozpocząć związek?

Każdy z nas chciałby poznać drugą osobę  w sposób naturalny i niewymuszony. Jednak po szkole i studiach, kiedy zaczynamy pracę, nasze możliwości poznania kogoś w sposób naturalny maleją. Dodatkowy wpływ ma na to fakt, że wiele osób pracuje teraz z domów i w trybie digitalowym.  Z drugiej strony, randki poprzez aplikację są już normą a dla młodego pokolenia są całkowicie naturalną sprawą. Spójrzmy na benefity takiego rozwiązania. Dzięki temu można nie tylko poznać osoby, które w świecie offline nie miałyby szans się gdziekolwiek spotkać, ale także odkryć nowe miejsca i co ważne, poprawić swoje umiejętności randkowania. Istotne jest, aby pozostać otwartym, nie polegać zbyt sztywno na pierwszym wrażeniu i dać szansę potencjalnym partnerom. Nawet w przypadku tradycyjnych randek, potrzeba trochę czasu, aby emocje zaczęły się rozpalać. Postaraj się o odpowiednie nastawienie: bądź  naturalny, optymistyczny i komunikuj jasno swoje oczekiwania. Nie zniechęcaj się także, kiedy pierwsza randka z aplikacji będzie niewypałem. Daj sobie czas.

Co zrobić, jeśli on lub ona jest daleko? Jak utrzymać związek na odległość?

Nie ukrywajmy, że obecnie dzięki technologii i globalizacji świata, związek na odległość jest o wiele łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak trzeba także liczyć się z trudnościami jakie może przynieść taka relacja.  W związku na odległość, ważne jest, aby komunikować swoje potrzeby i wypracować wspólne zasady dotyczące częstotliwości komunikowania się oraz spotykania. Bardzo ważne jest aby w takich relacjach myśleć w przód i ułożyć potencjalny harmonogram, kiedy i jak możecie się zobaczyć. Należy także zadbać o to aby oboje partnerzy tego chcieli i się starali. Nie może to być jednostronne zaangażowanie.  Istotne jest by ustalić wzajemne oczekiwania i wizję przyszłości. To pomaga obojgu partnerom pokonywać przeszkody i walczyć o związek nawet wtedy, gdy są już zmęczeni ciągłą nieobecnością, a tym samym zmierzać w kierunku przyszłego życia.

partneří nemluví

Jak sobie radzić z niewiernością? Czy możliwe jest wybaczenie niewierności?

Niewierność jest często sygnałem dla obojga partnerów, że coś nie działa w związku. Jeśli partnerom na sobie zależy i chcą zawalczyć o związek, powinni skupić się na rozwiązaniu problemów i podłoża zdrady, zamiast szukać winowajcy.  Tu pojawiają się fundamentalne pytania: Jak do tego doszło? Jak się czujemy w naszym związku? Co przeżywamy? Co spowodowało u nas niewierność? Psychoterapia dla par oferuje bezpieczną przestrzeń, w której oboje partnerzy mogą mówić o swoich potrzebach, zmartwieniach i emocjach towarzyszących ich związkowi, a także mogą szukać odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Podczas świadomej pracy nad poprawą związku, ranienie i grożenie niewiernością może być postrzegane jako symptom relacji, w której związek wymaga naprawy, może także dostarczyć cennych impulsów do korekty i przywrócenia partnerskiej intymności i satysfakcji.

Mamy problemy w związku. Jak mogę utrzymać nasz związek?

W każdym związku (niezależnie od jego formy) pojawiają się problemy w relacji. W końcu jestesmy dwojgiem różnych ludzi. Wynikają one ze zróżnicowania i wyjątkowości partnerów oraz z ich odrębnych wyobrażeń, oczekiwań i potrzeb. Najczęstsze problemy w związku to różne potrzeby w kwestiach seksu, finansów, spędzania wolnego czasu itp. Zaakceptowanie faktu, że problemy w związku mogą być częścią relacji i potraktowanie ich jako szansy na rozwój naszej relacji jest pierwszym krokiem do utrzymania zdrowego i funkcjonalnego partnerstwa.

Kiedy zgłosić się do psychoterapeuty z problemami w związku?

Kontakt z ekspertem jest przydatny zawsze wtedy, gdy czujecie, że nie radzicie sobie sami z problemami i nie jesteście w stanie się komunikować tak aby rozwiązać konflikt. Tendencje do wzniecania, pogłębiania lub eskalowania konfliktów, to wołanie o pomoc.  Psychoterapeuta może zapewnić partnerom bezpieczny  i – co najważniejsze – neutralny grunt, zaoferować nowe perspektywy i alternatywy rozwiązania konfliktu. Wreszcie, co nie mniej ważne, specjalista pomaga partnerom rozwijać umiejętności komunikacyjne, tak aby w przyszłości mogli samodzielnie radzić sobie z problemami w związku. To całkowicie normalne, że macie takie trudności. Jesteśmy z różnych środowisk i domów, w różny sposób rozumiemy świat.

Jak rozpoznać, że ostatecznie lepiej się rozstać? I jak zakończyć związek?

Jeśli nie jesteś w stanie określić, czy twoje problemy lub towarzyszące związkowi trudności sprawiają, że nie chcesz już dłużej być z partnerem, pomocna może być psychoterapia. Psychoterapeuta nie powie ci co masz zrobić a jedynie pomoże ci samodzielnie dojść do tego, czego właściwie chcesz i potrzebujesz. Strach przed pozostaniem samemu, jest normalny i to właśnie on często powstrzymuje nas przed tak drastyczną decyzją a nie sam związek i jego wartość. Psychoterapeuta może dać Ci wyobrażenie o tym, jak może wyglądać Twoje życie po rozstaniu, nie tylko z osobistego, ale także z ekonomicznego, społecznego i logistycznego punktu widzenia. Jeśli zdecydujecie się na rozstanie, wskazane jest, aby jasno zakomunikować swoją decyzję, ale jednocześnie z szacunkiem dla drugiej osoby. Jeżeli macie dzieci lub wspólny majątek, ważne jest, aby wyjaśnić dalsze postępowanie przy wychowaniu dzieci lub ponownym podziale majątku. Również w tym przypadku wizyta u psychoterapeuty może być przydatna, ponieważ zapewni neutralny grunt, na którym można znaleźć rozwiązanie korzystne dla obu stron.

muž se ženou se hádají

Jak psychoterapia może pomóc w zakończeniu związku?

Jeśli trudno Ci podjąć decyzję, wizyta u psychoterapeuty może być w tym pomocna. Psychoterapeuta może dać Ci wyobrażenie o tym, jak może wyglądać Twoje życie po rozstaniu, nie tylko z osobistego, ale także z ekonomicznego, społecznego i logistycznego punktu widzenia, oraz przemyśleć z Tobą wszystkie możliwe skutki. Jeśli zdecydujecie się na rozstanie, wskazane jest, aby jasno zakomunikować swoją decyzję, a jednocześnie z szacunkiem dla drugiej osoby. Jeżeli mają Państwo dzieci lub wspólny majątek, ważne jest, aby wyjaśnić dalsze postępowanie przy wychowaniu dzieci lub ponownym podziale majątku. Również w tym przypadku wizyta u psychoterapeuty może być przydatna, ponieważ zapewni Państwu neutralny grunt, na którym można znaleźć rozwiązanie korzystne dla obu stron.

„Zacząłem chodzić na terapię po siódmym rozstaniu. Nigdy nie potrafiłem dobrze radzić sobie w relacjach z ludźmi. Dzięki terapii dowiedziałem się, że moje trudności w utrzymywaniu relacji są związane z tym, że nie ufam zbytnio ludziom, ponieważ od dzieciństwa miałem skomplikowane relacje z matką. Ponieważ wybaczyłam mojej matce i teraz rozumiem, skąd wziął się mój problem – nie przenoszę już swojej nieufności na innych.„

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować

© Hedepy sp. z o.o.

Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal