Jak psychoterapia może pomóc Ci w lepszych relacjach?

Związki były, są i będą ważną częścią naszego życia. Dobrej jakości relacje mają korzystny wpływ na nasze zdrowie, wzmacniają odporność i redukują negatywne skutki stresu. Mówiąc prościej, mają lwią część naszego życiowego spełnienia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy potrafili dbać o nasze relacje i wiedzieli, kiedy nie jesteśmy już w stanie sami sobie z nimi poradzić. Psychoterapia, czy to indywidualna, czy par, może pomóc nam rozwinąć naszą zdolność do relacji z innymi i wzmocnić nasze umiejętności w partnerstwie, rodzinie czy pracy.

Jak w dzisiejszych czasach nawiązać znajomość i rozpocząć związek?

Każdy z nas chciałby poznać się w sposób naturalny. Jednak po opuszczeniu środowiska szkolnego i osiedleniu się w jednej pracy, nasze możliwości naturalnego poznawania się maleją. Z drugiej strony, randki online są dziś powszechną – i dla młodego pokolenia zupełnie naturalną – alternatywą. Można nie tylko poznać osoby, które w świecie offline nie miałyby szans na spotkanie, ale także odkryć nowe miejsca i co nie mniej ważne, poprawić swoje umiejętności randkowe. Ważne jest, aby pozostać otwartym, nie polegać zbyt sztywno na pierwszym wrażeniu i dać szansę potencjalnym partnerom. Nawet w przypadku tradycyjnych randek, potrzeba trochę czasu, aby emocje zaczęły się rozpalać. Dla siebie samego, postaraj się być naturalny, optymistyczny i jasno komunikować oczekiwania, jakie masz od pierwszego spotkania.

Co zrobić, jeśli on lub ona jest daleko? Jak utrzymać związek na odległość?

Dzięki dzisiejszej technologii i globalizacji świata, związek na odległość jest o wiele łatwiejszy i bardziej zrównoważony niż kiedykolwiek wcześniej, jednak wiąże się z nim wiele trudności. W związku na odległość, ważne jest, aby komunikować swoje potrzeby i pracować razem, aby znaleźć sposoby, jak i w jakiej częstotliwości zachodzić będzie komunikacja i interakcja między partnerami. Wskazane jest zaplanowanie przyszłości i ustalenie, kiedy i gdzie partnerzy mogą spędzać razem czas, a kiedy będą zależni tylko od technologii internetowych. Ważne jest również, aby rozmawiać o przyszłości razem i stworzyć wspólną wizję, najlepiej z ramami czasowymi. To pomaga obojgu partnerom pokonywać przeszkody i walczyć o związek nawet wtedy, gdy są już zmęczeni ciągłą nieobecnością, a tym samym zmierzać w kierunku przyszłego życia.

Jak sobie radzić z niewiernością? Czy możliwe jest wybaczenie niewierności w związku?

Niewierność jest często sygnałem, że coś nie działa w związku. Zamiast zajmować się tym, kto jest winowajcą, a kto ofiarą, pomocna jest praca z obojgiem partnerów i z samym związkiem. Jak do tego doszło? Jak się czujemy w naszym związku? Co przeżywamy? Co spowodowała u nas niewierność? Psychoterapia dla par oferuje bezpieczną przestrzeń, w której oboje partnerzy mogą mówić o swoich potrzebach, zmartwieniach i emocjach towarzyszących ich związkowi, a także mogą szukać odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Podczas świadomej pracy nad poprawą związku, ranienie i grożenie niewiernością może być postrzegane jako symptom relacji, w której związek wymaga naprawy, i może dostarczyć cennych impulsów do korekty i przywrócenia partnerskiej intymności i satysfakcji.

Jaké jsou příznaky deprese

Mamy problemy w związku. Jak utrzymać nasz związek?

W każdym związku (niezależnie od jego formy) prędzej czy później napotyka na problemy w relacjach. Wynikają one ze zróżnicowania i wyjątkowości partnerów oraz z ich odrębnych wyobrażeń, oczekiwań, potrzeb i możliwości we wspólnym zamieszkaniu. Najczęstsze problemy w związku to różne potrzeby w kwestiach seksu, finansów, spędzania wolnego czasu itp. Zaakceptowanie faktu, że problemy w związku mogą być częścią relacji i potraktowanie ich jako szansy na rozwój naszej satysfakcji partnerskiej jest pierwszym krokiem do utrzymania zdrowego i funkcjonalnego partnerstwa. 

Kiedy zgłosić się do psychoterapeuty z problemami w związku?

Kontakt z ekspertem jest przydatny zawsze wtedy, gdy partnerzy czują się niezadowoleni z tego, jak rozwiązują swoje problemy i konflikty w związku. Jeśli mają tendencję do wzniecania, pogłębiania lub eskalowania konfliktów, a tym samym jeszcze bardziej ranią siebie nawzajem, jest to wołanie o pomoc. Psychoterapeuta może zapewnić partnerom bezpieczny  i – co najważniejsze – neutralny grunt, zaoferować nowe perspektywy i alternatywy rozwiązania konfliktu. Wreszcie, co nie mniej ważne, specjalista pomaga partnerom rozwijać umiejętności komunikacyjne, tak aby w przyszłości mogli samodzielnie radzić sobie z problemami w związku.

Jak rozpoznać, że lepiej się rozstać? Jak zakończyć związek?

To naturalne, że napotykamy na problemy w naszym związku, ale to nie znaczy, że musimy od razu się rozstawać. Niemniej jednak, mogą pojawić się przeszkody, przy których rozstanie może być właściwym wyborem. Jednoznacznym powodem do rozstania może być obecność przemocy (zarówno fizycznej, jak i psychicznej) lub uzależnienia, zarówno ze strony jednego, jak i obu partnerów. W innych sytuacjach zależy to od osobistych doświadczeń. Z reguły jednak można powiedzieć, że jeśli nie spełniasz się w związku przez dłuższy czas, co powoduje problemy psychiczne lub zdrowotne i ogólne przekonanie, że żyłoby Ci się lepiej bez tej relacji, warto rozważyć jego zakończenie.

hedepy-petr-3-w

Jak psychoterapia może pomóc w zakończeniu związku?

Jeśli trudno Ci podjąć decyzję, wizyta u psychoterapeuty może być w tym pomocna. Psychoterapeuta może dać Ci wyobrażenie o tym, jak może wyglądać Twoje życie po rozstaniu, nie tylko z osobistego, ale także z ekonomicznego, społecznego i logistycznego punktu widzenia, oraz przemyśleć z Tobą wszystkie możliwe skutki. Jeśli zdecydujecie się na rozstanie, wskazane jest, aby jasno zakomunikować swoją decyzję, a jednocześnie z szacunkiem dla drugiej osoby. Jeżeli mają Państwo dzieci lub wspólny majątek, ważne jest, aby wyjaśnić dalsze postępowanie przy wychowaniu dzieci lub ponownym podziale majątku. Również w tym przypadku wizyta u psychoterapeuty może być przydatna, ponieważ zapewni Państwu neutralny grunt, na którym można znaleźć rozwiązanie korzystne dla obu stron.

Prawdziwa historia klienta i tego, jak pomogła mu terapia:

„Zacząłem chodzić na terapię po siódmym rozstaniu. Nigdy nie potrafiłem dobrze radzić sobie w relacjach z ludźmi. Dzięki terapii dowiedziałem się, że moje trudności w utrzymywaniu relacji są związane z tym, że nie ufam zbytnio ludziom, ponieważ od dzieciństwa miałem skomplikowane relacje z matką. Ponieważ wybaczyłam mojej matce i teraz rozumiem, skąd wziął się mój problem – nie przenoszę już swojej nieufności na innych.

Rozpocznij terapię poprzez wideorozmowy

Terapeuci, którzy specjalizują się w terapii online:
mgr Renata Dobrowolska (1500+ godzin praktyki)
DEPRESJA LĘKI STRACH ZŁOŚĆ
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Chcę wysłuchać Twojej historii i pomóc znaleźć Ci rozwiązanie. Zyskać umiejętności radzenia sobie, tak byś w pełni był(a) sobą.“
159 ZŁ / sesja
mgr Milena Czepiel (1500+ godzin praktyki)
LĘKI COACHING I PRZYWÓDZTWO UZALEŻNIENIA ZABURZENIA ODŻYWIANIA
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Jesteśmy tym, co o sobie myślimy. Wszystko, czym jesteśmy, wynika z naszych myśli. Naszymi myślami tworzymy świat – Budda Siakjamuni“
159 ZŁ / sesja
dr Szymon Jarosławski (1500+ godzin praktyki)
LĘKI ZWIĄZKI ZMIANY ŻYCIOWE SAMOTNOŚĆ
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Stawiam na współpracę, całkowitą szczerość i podejście zorientowane na teraźniejszość oraz przyszłość, w którym to Ty decydujesz jak długo i nad czym pragniesz pracować.“
189 ZŁ / sesja