Świętuj Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ze zniżką 40 PLN na pierwszą sesję! Skorzystaj z kodu: ZDROWIEPSYCHICZNE

Czy Twoje myśli o jedzeniu i sylwetce stały się Twoim codziennym tematem numer jeden? Przyjdź i dowiedz się, czy cierpisz na zaburzenia odżywiania i jak z nich wyjść.

Zaburzenia odżywiania mogą zacząć się niewinnie

Nie musisz przechodzić przez tak traumatyczne doświadczenie, jak prześladowanie z powodu nadwagi, aby dopadły cię zaburzenia odżywiania. Może udało Ci się wyrobić formę, ludzie wokół Ciebie zaczęli Cię chwalić, więc coraz bardziej zawężasz dietę i dodajesz kolejne aktywności sportowe do kalendarza. Wszystko może zacząć się od prostej zmiany stylu życia, która na początku jest naprawdę zdrowa, ale wymyka się spod kontroli, gdy chcesz uzyskać lepsze lub szybsze rezultaty.

Czasami wystarczy jeden niestosowny komentarz, aby utwierdzić nas w zwątpieniu i zaburzyć nasz stosunek do jedzenia i własnego ciała.

poruchy_prijmu_potravy.jpg

Rodzaje zaburzeń odżywiania

Zaburzenia odżywiania są problemem psychologicznym. Ale szybko przemieszczają się z głowy do ciała fizycznego, przez co cierpi na tym nasze zdrowie fizyczne. To czyni je bardziej niebezpiecznymi. Towarzyszy im również depresja i lęki.

Zaburzenia odżywiania to nie tylko problemy ze zdrowym stosunkiem do jedzenia.  Na pierwszy rzut oka człowiek może w ogóle nic nie widzieć, ponieważ to cierpienie ma wiele postaci. Oto te najczęstsze.

  • Anoreksja – ograniczenie jedzenia do minimum lub całkowite głodzenie. W przypadku anoreksji mamy bardzo zniekształcone postrzeganie własnego ciała. Chociaż wszyscy mówią nam, że jesteśmy bardzo szczupli, nie postrzegamy siebie w ten sposób.
  • Bulimia – powtarzające się epizody niekontrolowanego objadania się, po których następuje poczucie winy, głód, prowokowanie wymiotów lub nadużywanie środków przeczyszczających.
  • Napadowe (psychogenne) objadanie się – tu też pojawiają się epizody niekontrolowanego objadania się, którym towarzyszy poczucie winy i niepowodzenia. Jednak wymioty lub nadużywanie środków przeczyszczających już nie występują.
  • Ortoreksja – choć nie spełnia kryteriów oficjalnych zaburzeń odżywiania, jest chorobą psychiczną. Przejawia się to w obsesji na punkcie zdrowego odżywiania, kiedy eliminujemy z jadłospisu całe grupy pokarmowe. Prowadzi to następnie do braku niektórych ważnych składników odżywczych.
  • Bigoreksja – podobnie jak ortoreksja nie jest oficjalnym zaburzeniem odżywiania, ale według szacunków cierpi na nią nawet 50% kulturystów płci męskiej. Przejawia się to w zniekształconym postrzeganiu własnego ciała, kiedy mężczyźni czują się zbyt słabi i mało umięśnieni. Dlatego używają sterydów anabolicznych, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Zaburzenia odżywiania najczęściej dotykają nastoletnie dziewczęta i młode dorosłe kobiety, ale nie są wyjątkiem nawet w wieku dorosłym i nie unikają też mężczyzn. W ostatnich latach nastąpił wzrost liczby osób z zaburzeniami odżywiania, ale wiele z nich zmaga się z chorobą samotnie, więc nie mamy dokładnego przeglądu, ile ich jest. Eksperci obwiniają również za ten wzrost sieci społecznościowe.

PPP

Skąd mam wiedzieć, czy to dotyczy mnie? Objawy zaburzeń odżywiania

Możesz nie być pewien, czy w ogóle masz problem. W końcu chcesz po prostu dobrze wyglądać. Ale czujesz też, że twoje relacje z jedzeniem nie są idealne.

Dlatego mamy dla Was mały test. Spróbuj sprawdzić, czy poniższe stwierdzenia pasują do ciebie.

  • Myślę o swojej sylwetce i wadze prawie codziennie, czasem kilka razy dziennie.
  • Czuję, że jedzenie jest moim wrogiem.
  • Myśl o jedzeniu wywołuje we mnie niektóre z tych emocji: strach, wstyd, niepokój, wstręt, wyrzuty sumienia.
  • Całkowicie wyeliminowałem z jadłospisu całe grupy pokarmowe, takie jak wszelkie tłuszcze, cukry itp.
  • Często w siebie wątpię i nie ufam sobie.
  • Nie lubię siebie i swojego ciała.
  • Wizyty w restauracjach wywołują u mnie stres i niepokój. Unikam ich jeśli to możliwe.
  • Ograniczam kontakt z przyjaciółmi i ludźmi wokół mnie, ponieważ czuję, że mnie nie rozumieją.
  • Prawie cały czas mam niski poziom energii i zły nastrój.

Kiwnąłeś głową kilka razy? To naprawdę możliwe, że masz zaburzenia odżywiania.

Jak poradzić sobie z zaburzeniami odżywiania

Przede wszystkim to wspaniale, że tu jesteś i chcesz znaleźć rozwiązanie. Jeśli zaburzenia odżywiania rozwiną się w pełni, pozbycie się ich nie jest łatwe i może być walką na całe życie.

W ogóle nie ma znaczenia, czy pasujesz dokładnie do którejkolwiek z definicji. Fakt, że tak naprawdę nie lubisz swojego ciała i jedzenia, powoduje, że się martwisz, wystarczy. Naprawdę nie musisz codziennie martwić się o coś, co jest nieodłączną częścią naszego życia. Jest wyjście.

poruchy_prijmu_potravy3.jpg

Nie bądź z tym sam

Psychoterapia jest najskuteczniejsza w rozwiązywaniu zaburzeń odżywiania, a także wszelkiego dyskomfortu psychicznego związanego z jedzeniem i postrzeganiem własnego ciała. Doświadczony terapeuta pomoże Ci stopniowo budować zdrową relację z jedzeniem i samym sobą. Nie powie ci, co masz robić, ale wysłucha cię i poprowadzi do dobrego samopoczucia psychicznego i stylu życia, który cię uszczęśliwia.

Terapeuta nie przepisze Ci żadnych leków, leczy tylko słowem. On lub ona może po prostu zalecić wizytę u psychiatry, który zajmuje się poważniejszymi problemami. Ponadto możesz teraz łatwo dołączyć do terapii online. W Hedepy mamy ponad 150 certyfikowanych terapeutów, a pierwszą sesję możesz odbyć już jutro.

Zrób krótki test, na podstawie którego polecimy Ci trzech najbardziej odpowiednich terapeutów. Nie musisz się już martwić. Po prostu zrób pierwszy krok.

Jak pomóc bliskiej osobie z zaburzeniami odżywiania?

Dużym problemem z zaburzeniami odżywiania jest fakt, że chorzy nie chcą się przyznać, że mają problem. Zaburzenia odżywiania są przejawem wewnętrznych problemów. Dlatego nie zmuszaj chorego do jedzenia, nie oceniaj jego sylwetki i nie udzielaj nieproszonych rad. Zainteresuj się nim jako osobą, a nie tylko jego chorobą. Nie szukaj winowajcy, ale rozwiązania. Przydatny może być nasz artykuł 5 wskazówek, jak pomóc bliskiej osobie rozpocząć terapię.

Jeśli próbujesz sobie pomóc, ale nie wiesz już, gdzie się udać, terapia może pomóc również tobie. Doświadczony terapeuta doradzi, jakie dalsze kroki możesz podjąć i pomoże Ci się nie martwić.

Nie musisz mierzyć się z tym sam

Na koniec chcielibyśmy powiedzieć Ci ostatnią i chyba najważniejszą rzecz. To zupełnie naturalne, że w trudnej sytuacji doświadczamy fali różnorodnych emocji, o których do tej pory nie wiedzieliśmy. Każdy, naprawdę każdy kryzys ma swój początek, ale ma też swój koniec. Twój również. Dlatego, jeśli choć trochę się nad tym zastanawiasz, poproś o pomoc psychologa, psychiatrę, psychoterapeutę lub coacha. Nie mierz się z tym sam. Możesz znaleźć pomoc na przykład na Hedepy.pl gdzie znajdziesz dziesiątki psychoterapeutów,  spośród których możesz wybrać tego, który Ci najbardziej odpowiada i umówić się na następny dzień. Spotkanie odbywa się online, w zaciszu Twojego własnego domu.

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować

© Hedepy sp. z o.o.

Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal