Jaki wpływ na nas mają relacje z rodzeństwem i co możesz zrobić jako rodzic, aby wspierać w nich swoje dzieci?

Jaki wpływ na nas mają relacje z rodzeństwem i co możesz zrobić jako rodzic, aby wspierać w nich swoje dzieci?


Udostępnij artykuł

Często zmagamy się z tym, jak ukształtowało nas wychowanie naszych rodziców Pamiętajmy jednak, że również nasze rodzeństwo ma na nas ogromny wpływ w procesie rozwoju..

Co możesz zrobić jako rodzic, aby pomóc swoim dzieciom znaleźć drogę do ciebie?

Nasza osobowość jest kształtowana przez pozycję naszego rodzeństwa.

Każde dziecko pełni wyjątkową funkcję w stosunku do swojego rodzeństwa, a to wpływa na to, kim stajemy się jako dorośli. Badamy wszystkie typy relacji między rodzeństwem, od pierworodnych po jedynaki.

Narodziny rodzeństwa mogą trudne dla pierworodnych.

Praktycznie musimy zacząć dzielić się rodzicem z dnia na dzień po przybyciu rodzeństwa. Może rozwinąć się zazdrość i emocje związane z byciem pomijanym. Kiedy pierworodny jest od jednego do siedmiu lat starszy od rodzeństwa, uczucia te są najbardziej intensywne. Dlatego niezwykle ważne jest przygotowanie starszego dziecka na przyjęcie rodzeństwa. Jak?

  • Stwórz atmosferę radości z posiadania  rodzeństwa. Pozwól mu pogłaskać Twój rosnący brzuch lub obejrzyj zdjęcia USG.
  • Jeśli dziecko jest trochę starsze, włącz je w proces podejmowania decyzji dotyczących nowego wyposażenia dla dziecka. Gdzie powinien znaleźć się przewijak i łóżeczko? Jaki powinien być ich kolor?
  • Posortuj stare zabawki, które są zbyt infantylne dla starszego dziecka i umieść je w pudełku dla niemowląt. Ale tylko takie, które starsze rodzeństwo chce przekazać swoim dzieciom.
  • Przyjmuj wsparcie od starszego dziecka po porodzie i zawsze je chwal. Pozwól mu stać przy łóżeczku przez kilka chwil,  abyś mógł odebrać telefon lub wyrzucić pieluchę do kosza.

prvorozené dítě se sourozencem

Starsze rodzeństwo bardzo często w okresie dojrzałości przejmuje odpowiedzialność, ponieważ w dzieciństwie było odpowiedzialne za opiekę i doglądanie swojego rodzeństwa. Lubią także pełnić role przywódcze, do których przywykł przez relację starszy-młodszy.  Z drugiej strony rodzice często mają wysokie oczekiwania wobec nich, zazwyczaj dostawali reprymendy aby to oni jako starsi odpuścili, wykazali się dojrzałością, tym samym “odpuszczając” młodszemu. Są świetnymi uczniami, ale perfekcjonistami, którzy mają wysokie oczekiwania wobec otaczających ich ludzi.

Młodsze dziecko zawsze próbuje dorównać

Drugie dziecko postrzega życie jako wyścig i często próbuje wyprzedzić pierwsze. Patrzy na niego z podziwem i pragnie dowiedzieć się wszystkiego, co wie. Kiedy jednak na świat przyjdzie trzecie dziecko, czeka go trudny scenariusz. Stara się dogonić najstarszych, zachowując przy tym swoje miejsce w stosunku do najmłodszych. To on musi się najbardziej dostosowywać i w odpowiednim momencie wycofać.

Może pozazdrościć starszemu bratu lub siostrze zalet, jakie posiada ze względu na swój wiek, a młodszemu może pozazdrościć doskonałego zaplecza opiekuńczego i wychowawczego.

Drugie dzieci są czasami określane jako „dzieci kanapkowe”. Udaje im się uniknąć uwagi rodziców. Niemniej jednak częściej uczą się samodzielności i umiejętności społecznych. Nie mają problemów z dogadywaniem się z innymi. Łatwiej im też odnaleźć swoje miejsce w życiu.

veselí bratři

Najmłodsze z rodzeństwa

Często uważamy je za rozpieszczone i trudne, ale nie zawsze tak jest. Mogą jednak mieć skłonność do intryg i obwiniania innych. Potrafią doskonale wyczuwać moment, tak aby ewentualne przewinienia uszły im na sucho. Mają uwagę rodziców, ale to często starsze rodzeństwo przejmuje nad nimi częściową opiekę.

Najmłodsze dzieci są przyzwyczajone do troski i uwagi innych, ponieważ opiekowali się nimi zarówno rodzice, jak i rodzeństwo. W rezultacie ludzie mogą mieć trudności z przyjęciem odpowiedzialności. Z drugiej strony są beztroscy i dobrze dogadują się z innymi.

bratr se sestrou se hrají

Piętno związane z byciem jedynakiem

Dorastanie jako jedynak może sprawić, że dziecku będzie trudno wtopić się w otoczenie i znaleźć nowych przyjaciół. Często trwa to aż do dorosłości. Dlatego tak ważne jest, aby jedynak miał jak najczęstszy kontakt z innymi dziećmi.

Istnieje również wiele błędnych przekonań na temat jedynaków, które mogą utrudniać im życie. Typowe stereotypy obejmują rozpieszczanie lub ogólnie złe relacje z rodzicami. Oczywiście jest to możliwe, ale wszystko zależy od wychowania. Z jednej strony takie dzieci mogą być rozpieszczane i z pełną uwagą rodziców, ale mogą też być całkiem niezależne, ponieważ nie mają rodzeństwa, na którym mogliby „wspierać”.

Co ciekawe, psychologowie również uważają rodzeństwo, w którym różnica wieku wynosi co najmniej siedem lat, za jedynaki.

Czy masz wpływ na relacje swoich dzieci?

Dynamika relacji międzyludzkich wpływa na to, czy dzieci tworzą między sobą więzi, a także kształtuje rozwijającą się miłość rodzeństwa.  Jednak dość istotne są także ogólne relacje w rodzinie i forma  komunikacji.

Negatywny wpływ mają:

  • Jedno z rodzeństwa jest wyróżniane częściej niż drugie. Na przykład młodsza córka staje się „córeczką mamusi”, podczas gdy starszy chłopiec „po prostu robi się zły i sprawia kłopoty”.
  • Przecenianie wymagań „bardziej bezbronnego” młodszego dziecka kosztem „mniej pilnych” potrzeb starszego dziecka. Jest w stanie sobie sam poradzić.
  • Różnice w traktowaniu dzieci różnych płci, a także chęć zapewnienia „równości” w każdym czasie. Na przykład, gdy do pomocy w kuchni potrzebna jest tylko córka.

Co zaskakujące, nawet jako rodzeństwo nie mamy tych samych rodziców. Rodzice pierworodnych dzieci wciąż oswajają się z nową rolą i uczą się w niej chodzić. W rezultacie zawsze podchodzą do rodzicielstwa przez pryzmat swoich bieżących doświadczeń.

Dzieci odzwierciedlają nasz własny stan psychiczny

Na relacje między dziećmi wpływa także (dys)harmonia panująca w relacjach rodzic-dziecko. Nie chodzi tu tylko o naszą relację z partnerem, ale także o szersze powiązania rodzinne czy zawodowe. Dzieci to zauważają i z łatwością wpływa to na nich i ich dalszy rozwój.
Jako rodzice niezwykle ważne jest, abyśmy nie pozostawili żadnych sporów bez rozwiązania, abyśmy zaakceptowali swoją przeszłość i utrzymywali dobre kontakty. Pracuj zarówno nad swoimi „lękami” z dzieciństwa, jak i obecnymi problemami i konfliktami.
Jako rodzic nie możesz całkowicie kontrolować losu swoich dzieci, ale możesz dać im pozytywny przykład, który będzie ich życiowym wzorem do naśladowania. Jednak dopóki nie uporządkujesz własnego życia, podręczniki dla rodziców będą nieskuteczne.

přátelé

Zrób krok w kierunku dobrych relacji rodzinnych

Chcesz poprawić swoje relacje rodzinne, wyleczyć traumy z przeszłości? Terapia online może być świetnym rozwiązaniem. W Hedepy mamy dziesiątki certyfikowanych terapeutów. Co więcej, możesz dołączyć do sesji terapeutycznej w zaciszu własnego domu.

Nie musisz mierzyć się z tym sam

Na koniec chcielibyśmy powiedzieć Ci ostatnią i chyba najważniejszą rzecz. To zupełnie naturalne, że w trudnej sytuacji doświadczamy fali różnorodnych emocji, o których do tej pory nie wiedzieliśmy. Każdy, naprawdę każdy kryzys ma swój początek, ale ma też swój koniec. Twój również. Dlatego, jeśli choć trochę się nad tym zastanawiasz, poproś o pomoc psychologa, psychiatrę, psychoterapeutę lub coacha. Nie mierz się z tym sam. Możesz znaleźć pomoc na przykład na Hedepy.pl gdzie znajdziesz dziesiątki psychoterapeutów,  spośród których możesz wybrać tego, który Ci najbardziej odpowiada i umówić się na następny dzień. Spotkanie odbywa się online, w zaciszu Twojego własnego domu.

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować
Aby terapia była skuteczna, pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb
Dzięki krótkiemu testowi pomożemy Ci w 5 minut znaleźć kogoś kto cię wysłucha
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Zanim terapeuci dołączą do naszej społeczności, przechodzą wymagający proces selekcji. Weryfikujemy ich wykształcenie i odbyte szkolenia oraz praktykę w pracy z pacjentami.
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Za pomocą krótkiego testu wskażemy Ci trzech psychoterapeutów, najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb.
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Dla subskrybentów oferujemy 60 lekcji w formie video online na tematy o szeroko pojętym zdrowiu psychicznym
Rozpocznij test
Hedepy
Zapisz się do newslettera Hedepy
Porady, rabaty, aktualności
Subskrybując, wyrażasz zgodę na nasze zasady przetwarzania danych osobowych
Śledź nas na @hedepypl
#NieBądźcieSami
Przejdź do Instagrama
https://www.instagram.com/p/CughfDYo0t1/https://www.instagram.com/p/CtdqYCMIW70/
https://www.instagram.com/p/CsBB6CLIXq-/https://www.instagram.com/p/CU2BL9_oazt/
https://www.instagram.com/hedepypl
https://www.instagram.com/p/CvogYhxq46s/https://www.instagram.com/p/Ct_QYYMs0WY/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna