Wystarczy sięgnąć do kieszeni i w kilka sekund możemy umówić się na lunch lub zaplanować wakacje z najbliższymi. Bez ograniczonej liczby znaków, bez ograniczeń czasowych. Media społecznościowe pomagają nam utrzymywać, a czasem nawet nawiązywać nowe relacje. Ale mogą też sprawić, że będą dość skomplikowane. Porównania, zazdrość, uzależnienie, które zakłóca nasz wspólny czas… Jak chronić nasze relacje przed pułapkami mediów społecznościowych?

Dlaczego mi nie odpisujesz?

Sieci społecznościowe znacznie przyspieszyły sposób, w jaki się komunikujemy. A to wiąże się z pewnym minusem. Nasi bliscy często oczekują, że będziemy dostępni przez cały czas. I nie tylko oni. Jeśli dopiero zacząłeś się z kimś spotykać i nie odpisujesz przez kilka godzin, może to odebrać osobiście. Jeszcze gorzej, jeśli już odczytasz wiadomość…

člověk na mobilu

Co z tym zrobić? Istnieją dwie opcje:

  • Mów o tym otwarcie i wyznaczaj granice komunikacji online. Nie wszyscy czują się komfortowo, wysyłając do innych wiadomości przez cały dzień. I to jest w porządku. Spróbuj wyjaśnić swój punkt widzenia i zapewnić drugą osobę, że nie jest to dowód na to, jak bardzo jej (nie)kochasz.
  • Jeśli nie miałeś czasu zameldować się w ciągu dnia, co powiesz na telefon później? W ten sposób okażesz troskę, wszystko, co ważne, zostanie powiedziane szybciej i nie spotęguje tak napiętej atmosfery.

Częstsze dzwonienie zapewni również zbudowanie silniejszej więzi. Wiadomości mogą wyglądać inaczej niż je interpretujesz. Ludzie nie widzą Twojej twarzy, mogą interpretować słowa na swój własny sposób i nie zwracać uwagi na to, ile czasu zajęło Ci odpisanie. Te problemy eliminowane są gdy do siebie dzwonicie.

Czy nadal możemy spotykać się offline?

Wiele osób twierdzi, że nie ma wystarczająco dużo wolnego czasu, aby wychodzić i spotykać się z ludźmi. Poznawanie nowych osób przez Tinder czy Instagram jest bardziej efektywne, bo poznajesz w ten sposób więcej ludzi.

To zdecydowanie prawda. Ale wtedy też wybieramy ludzi przede wszystkim na podstawie wyglądu i zakochujemy się w wersji osoby, którą zdecydowali podzielić się ze światem. Dlatego lepiej jak najszybciej spotkać się osobiście, choćby na szybką kawę, żeby wiedzieć, czy Wasze połączenie jest na pewno właściwe. Oczywiście z zachowaniem wszelkiej ostrożności.

být na sociálních sítích

Wskazówka: Pomocne jest również zapisanie, czego oczekujesz od swojego przyszłego partnera. Jakie cechy powinien mieć. Łatwiej jest stwierdzić, czy nowy znajomy z Internetu jest naprawdę dla Ciebie odpowiedni, czy raczej wyidealizowałeś jego internetową wersję.

4 sposoby, aby sieci społecznościowe nie ingerowały w nasze relacje

W obecnych czasach mamy pełną kontrolę nad naszymi spotkaniami i granicami komunikacyjnymi. Ale internet ma większe pułapki, które mogą zapętlić nasze relacje. W tym raporcie z 2021 roku badacze odkryli, że dłuższy czas spędzony na Instagramie prowadził do niższej satysfakcji ze związku i wyższego wskaźnika konfliktów. Jak więc chronić nasze relacje przed sieciami społecznościowymi?

1. Unikaj porównań

Niezdrowe porównywanie nas samych do wszystkich pięknych i odnoszących sukcesy ludzi w mediach społecznościowych jest już intensywnie omawiane. Zarówno w samym internecie, jak i w mediach. Ale niewiele osób wspomina o porównywaniu do naszych związków lub bezpośrednio do naszych partnerów. Dlaczego on też nie zafunduje mi egzotycznych wakacji na moje urodziny? Dlaczego nie jesteśmy tak zakochani? Dlaczego nie jesteśmy tacy świetni?

Prawda jest taka, że ​​wiele z tych miłosnych filmików jest ustawionych, a to, co widzisz w sieci, to tylko niewielka część związku danych osób. W związku z tym, spróbuj przestać porównywać nie tylko siebie, ale też swojego partnera i cały wasz związek.

2. Zastanów się, czy Twoje oczekiwania są realistyczne

Nierealistyczne oczekiwania w związku mogą być spowodowane przez drugą połówkę. Często zdarza się, że przedstawiają się lepiej w mediach społecznościowych niż w rzeczywistości. Ładniejsze włosy, bielszy uśmiech, a nawet zdrowszy tryb życia. Potem, po ich bliższym poznaniu, pojawia się rozczarowanie. Warto więc nie mieć zbyt wygórowanych oczekiwań w stosunku do osób, które widzisz jedynie w internecie.

Jednak na nasze oczekiwania mogą również wpływać wszyscy odnoszący sukcesy i często upiększeni ludzie, których widzimy na ekranach naszych telefonów. Postawiliśmy wyobrażeniową poprzeczkę bardzo wysoko i zwykli ludzie w świecie offline wydają się nam nudni i nieadekwatni.

Staraj się więc twardo stąpać po ziemi i nie traktować rzeczywistości sieci jako prawdziwej. Oprzyj swoje oczekiwania na własnych wartościach i realnym świecie.

3. Pracuj z zazdrością

Zazdrość to duży temat w związkach, które mogą być zaognione przez media społecznościowe. Możesz być zazdrosny o osoby, których partner odpowiedział na ich treść…_Co on w niej lubi, czego ja nie mam?_” Lub odwrotnie, u osób, które odpowiedziały na treści publikowane przez naszego partnera… Dlaczego koleżanka z pracy komentuje jego zdjęcie z siłowni?”.

Jest na to tylko jedno lekarstwo. Porozmawiajmy o tym otwarcie i, co najważniejsze, nie róbmy u partnera tego, co mogłoby nas niepokoić. Komunikujmy swoje granice, aby nasz partner wiedział, co nas boli, i ufajmy sobie nawzajem. Jeśli zazdrość jest dużym problemem w twoim związku, internetowa terapia par może pomóc.

partnerka žárlí

4. Nie pozwól sieciom społecznościowym kraść waszego wspólnego czasu

Umówiliście się na wspólną kolację, ale gdy tylko dzwoni telefon, masz go w dłoni. A co jeśli coś przegapiłeś? Jeśli chcesz wzmocnić swój związek, musisz poświęcać sobie całą swoją uwagę podczas wspólnego spędzania czasu. Jeśli rozpraszają Cię powiadomienia, wyłącz je lub usuń aplikacje na kilka godzin.

Nie musi to jednak dotyczyć relacji partnerskich. Sprawdzać statystyki w telefonie, aby zobaczyć, ile czasu spędzasz każdego dnia w sieci. Wyobraź sobie, jak zmieniłoby się Twoje życie, gdybyś spędził połowę z tego czasu ludźmi, na których Ci zależy.

Skąd wiesz, czy sieci społecznościowe cię kontrolują, lub czy Ty kontrolujesz je?

Nasze życie stało się tak splecione z networkingiem, że naprawdę trudno jest stwierdzić, kiedy jest tego za dużo. Jeśli sam nie jesteś pewien, oto kilka ze znaków ostrzegawczych, że internet za bardzo ingeruje w Twoje życie:

  • Pierwszą rzeczą, którą robisz po przebudzeniu, jest sprawdzenie mediów społecznościowych.
  • Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz być online, nadal o tym myślisz.
  • Czas spędzony w Internecie sprawia Ci więcej przyjemności niż czas spędzany z bliskimi.
  • Udostępniając post, co kilka minut sprawdzasz reakcje, polubienia i komentarze.
  • Platformy społecznościowe to ostatnia rzecz, którą widzisz przed pójściem spać.
  • Często nie nadążasz za swoimi planami ze względu na czas, który spędzasz w mediach społecznościowych. Niezależnie od tego, czy chodzi o pracę, czy punktualne dotarcie na spotkanie.

Czy te podpunkty są Tobie znajome? Jeśli czujesz, że tracisz kontrolę nad swoimi relacjami z mediami społecznościowymi, nie jesteś sam. Uzależnienie od internetu, jak każde inne, powinno podlegać leczeniu.

Myślisz o terapii? Doświadczony terapeuta może pomóc Ci znaleźć sposób na bezpieczne i bezproblemowe przejęcie kontroli nad problemem, jakim jest uzależnienie od mediów społecznościowych. Tak, aby nie wpływały już dłużej negatywnie nie tylko na Twoje relacje, ale i codzienne życie.

Dzięki Hedepy możesz łatwo zdobyć dostęp do terapii online w zaledwie kilka minut. Do dyspozycji mamy ponad 40 zweryfikowanych terapeutów, z przyjemnością pomożemy wybrać najbardziej odpowiedniego. Po prostu wypełnij pięciominutowy kwestionariusz, a my polecimy Ci trzech terapeutów najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb.

Nie musisz mierzyć się z tym sam

Na koniec chcielibyśmy powiedzieć Ci ostatnią i chyba najważniejszą rzecz. To zupełnie naturalne, że w trudnej sytuacji doświadczamy fali różnorodnych emocji, o których do tej pory nie wiedzieliśmy. Każdy, naprawdę każdy kryzys ma swój początek, ale ma też swój koniec. Twój również. Dlatego, jeśli choć trochę się nad tym zastanawiasz, poproś o pomoc psychologa, psychiatrę, psychoterapeutę lub coacha. Nie mierz się z tym sam. Możesz znaleźć pomoc na przykład na Hedepy.pl  gdzie znajdziesz dziesiątki psychoterapeutów,  spośród których możesz wybrać tego, który Ci najbardziej odpowiada i umówić się na następny dzień. Spotkanie odbywa się online, w zaciszu Twojego własnego domu.

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować

© Hedepy sp. z o.o.

Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal