Sen jest bezsprzecznie podstawową potrzebą człowieka. Jego brak staje się powszechnym zjawiskiem i trudnością w dzisiejszych czasach. W celu zwiększenia wydajności, modyfikujemy nasz naturalny cykl życiowy, narażając się jednocześnie na ciągły stres. W efekcie cierpimy – zwłaszcza w późniejszym wieku – na zaburzenia snu, najczęściej na bezsenność. Co zrobić, jeśli od dłuższego czasu nie możesz zasnąć, albo budzisz się w środku nocy i do rana już nie zmrużysz oka?

Czym jest bezsenność?

Bezsenność to zaburzenie snu, które charakteryzuje się trudnościami z zasypianiem w nocy, budzeniem się wcześnie rano bez możliwości ponownego zaśnięcia, wielokrotnym budzeniem się w nocy, a także zaburzeniem rytmu dnia i nocy, zwanym somnambulizmem.

Jakie są przyczyny bezsenności?

Sen ma swoją historię w dziejach ludzkości i zmieniał swoją formę zasadniczo kilka razy.  Samotny sen w zamkniętym pomieszczeniu, na który umownie wyznaczyliśmy limit 8 godzin, jest sprawą stosunkowo nową i zawdzięczamy go rewolucji przemysłowej. W tamtych czasach praca była nadrzędną wartością,  miała raczej charakter fizyczny i była niezwykle wymagająca. Dodatkowo nie istniała żadna forma ochrony pracowniczej, którą mamy teraz. Obecnie proporcje się nieco zmieniły i w dużej mierze przenieśliśmy naszą pracę przed ekrany komputerów. Kiedy kładziemy się w nocy do łóżka, nasze wyczerpane ciało chciałoby zasnąć, ale to umysł nie pozwala nam spać. Starszy wiek, bóle, choroby psychiczne lub neurologiczne, zmiana stref czasowych, ale także nieodpowiednie środowisko do spania również  przyczyniają się do bezsenności.

Jak leczy się przewlekłą bezsenność?

Bezsenność nie zawsze musi być związana z niespokojnym umysłem. Może być efektem ubocznym innych chorób. Jeśli cierpisz na bezsenność od dłuższego czasu, warto udać się do lekarza internisty/ rodzinnego, który może zalecić dalszą konsultacje w wyspecjalizowanych placówkach, gdzie zostaną przeprowadzone kompleksowe badania. Leczenie farmakologiczne jest w przypadku przewlekłej bezsenności ostatecznością i służy jedynie przywróceniu naturalnego rytmu snu.

Jak mogę sobie pomóc, jeśli cierpię na bezsenność?

Idealnie byłoby, gdybyś znał jej przyczyny. Dla każdego człowieka są one inne. W tle może znajdować się aktualny stres (bezsenność przejściowa lub ostra) lub jest ona wynikiem długiego i wyczerpującego trybu życia (bezsenność chroniczna). Pierwszą pomocą jest przestrzeganie zasad tzw. higieny snu (świeże powietrze w pokoju, brak kofeiny i alkoholu, spokojna aktywność przed snem itp.) Jeśli próbowałeś już tych trików, a nadal nie możesz spać, idealnym rozwiązaniem może być psychoterapia.

žena nemůže usnout

Jak leczyć bezsenność za pomocą psychoterapii?

Pierwszą etapem będzie zredukowanie stresu, który wpływa na bezsenność. Znalezienie jego źródła, zidentyfikowanie uporczywych myśli, umiejętność ich rozpoznania a w konsekwencji zapanowania nad nimi. Dodatkowo podczas psychoterapii można przyjrzeć się wzorcom swojego snu i znaleźć powiązanie między drobnymi, pozornymi szczegółami, które często wpływają na sen a nie byliśmy tego świadomi.

Psychoterapia oferuje też techniki, które możesz samodzielnie wypróbować przed pójściem do łóżka. Co jednak jest najcenniejsze w psychoterapii? Uczy nas podejścia do siebie jako jednostki, niepowtarzalnej osobowości. Presja snu, która trwa „od-do” może przestać działać w pewnym wieku. Czasem okazuje się, że wystarczy zaakceptować swoje potrzeby – powitać w swoim życiu popołudniową drzemkę, a poranne wczesne wstawanie wykorzystać wówczas na trening, czy inne aktywności.

W jaki sposób psychoterapia online może mi pomóc, jeśli cierpię na bezsenność?

Psychoterapeuta online jest dokładnie tym samym co terapia w gabinecie i zapewni ci dokładnie te same usługi, które otrzymałbyś podczas standardowej sesji twarzą w twarz. Zaletą jest to, że łączysz się bezpośrednio z terapeutą, który jest ekspertem w danym temacie. Precyzyjne ukierunkowanie może sprawić, że szybciej odnajdziesz równowagę w swoim życiu. Dodatkowo, sesję możesz przeprowadzić z dowolnego miejsca i bez dojazdów.

Prawdziwa historia jednego z klientów i tego, jak pomogła mu terapia:

„Od dłuższego czasu cierpię na bezsenność, z wiekiem coraz mocniej. Nie korzystam z żadnych leków, więc pomagałem sobie zasypiając przy telewizorze. Ale przyszedł taki poranek, że obudziłem się z uczuciem, że nie mogę oddychać. Przez następną godzinę próbowałem zasnąć i po prostu wpatrywałem się w budzik aż do rana. O higienie snu dowiedziałem się od mojego psychoterapeuty. Stopniowo udało mi się poprawić jakość mojego snu poprzez zmianę niektórych nawyków. Dzięki prowadzonym sesjom relaksacyjnym nauczyłem się zasypiać nawet po przebudzeniu w nocy. Teraz czeka mnie badanie w wyspecjalizowanym ośrodku, możliwą diagnozą  jest- bezdech senny. Do tego czasu skupiam się na radzeniu sobie ze stresem, jaki “wynoszę” z pracy.”

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować

© Hedepy sp. z o.o.

Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal