Jak przetrwać Boże Narodzenie i wyznaczyć mocne granice

Jak przetrwać Boże Narodzenie i wyznaczyć mocne granice


Udostępnij artykuł

Zazwyczaj wszystkim życzymy szczęśliwych i wesołych świąt, choć dla wielu są one stresujące i zdecydowanie niespokojne. Oczekuje się od nas, że pojawimy się na niezliczonych przyjęciach bożonarodzeniowych, spotkaniach znajomych i biznesowych “śledzikach”. W trakcie takich spotkań często musimy stawić czoła niestosownym pytaniom ze strony krewnych i po raz setny wyjaśniać, że naprawdę nie mamy ochoty na kolejną słodkość, czy ajerkoniak.

Jak stawić czoła całej tej świątecznej presji i grzecznie odmówić zaproszeń, z jakich nie chcemy skorzystać? Doradzimy Ci, jak wyznaczyć granice oraz w ciszy i spędzić Święta Bożego Narodzeniu w spokoju.

Co jest dla Ciebie ważne podczas Świąt Bożego Narodzenia?

Tradycji, zasad i oczekiwań związanych ze Świętami Bożego Narodzenia jest tak wiele, że łatwo zapomnieć, jak sami chcielibyśmy je przeżyć. Działamy na tak zwanym autopilocie,  zgodnie z obecnym stanem rzeczy –tłumacząc sobie, że  w końcu takie są tradycje.

Możemy jednak inaczej przeżyć ten czas. Zacznijmy od prostego zadania i zapiszmy sobie to co dla nas jest naprawdę ważne w trakcie Świąt Bożego Narodzenia.  W jednej kolumnie spisz, co Cię cieszy, a w drugiej, co Cię stresuje. Pomoże Ci to sprecyzować swoje priorytety i zredukować to, co nie sprawia, że czujesz się dobrze.

Jeśli w tej chwili nic nie przychodzi Ci do głowy, spróbuj w okresie świąt zapisywać w dzienniku, czy nawet na kartce swoje emocje i myśli jakie Ci towarzyszą w tym czasie.  Kiedy przyjdą Ci do głowy jakiekolwiek myśli związane ze Świętami Bożego Narodzenia, zanotuj je. Wkrótce zrozumiesz, co sprawia Ci radość, a czemu powinieneś powiedzieć NIE.

diary_of_emotions.jpg

Nie wszystko musi być idealnie

Czasami sami sobie trochę psujemy Święta. Staramy się ponad własne siły, aby wszystko było idealne, aż w pogoni za doskonałością zabraknie nam tchu i odejdzie cały świąteczny klimat.

Wyznaczmy sobie zatem realistyczne cele w tym roku. Można na przykład ograniczyć ilość rodzajów słodkości, kupić świąteczne pieczywo w piekarni, nie przesadzić ze sprzątaniem i dekoracją, pominąć niektóre spotkania. Zaakceptuj fakt, że niektóre rzeczy mogą nie pójść zgodnie z planem i to też jest w porządku. Najważniejszy jest Twój spokój ducha i luźna atmosfera. Nawet jeśli twoja teściowa może patrzeć na ciebie “spod byka”.

Jak wyznaczać granice i mówić NIE

Kiedy już wiesz, co powoduje w tobie stres w okresie świąt Bożego Narodzenia, musisz wyznaczyć osobiste granice, aby móc w takich sytuacjach powiedzieć NIE . Możesz też powstrzymać się od udzielania się przy stole i nie angażować się w rozmowy, z jakimi czujesz się niekomfortowo.

Przyjrzymy się konkretnym sytuacjom i sposobom reagowania na świąteczne sytuacje kryzysowe.

Jak odmówić, kiedy jest się zaproszonym na kolejne świąteczne spotkanie

To może być trudne, żeby odmówić zaproszenia na imprezę.  Martwimy się, że przegapimy coś ważnego, zranimy  kogoś swoją odmową lub że następnym razem nie zostaniemy zaproszeni. Czujesz to samo? W takim razie artykuł Od FOMO do JOMO: Jak przestać się martwić, że coś przegapisz, na pewno Ci pomoże uporać się z tymi myślami.

Oto kilka wskazówek,  jak grzecznie odmówić zaproszenia:

  • „Bardzo dziękuję za zaproszenie, ale obawiam się, że nie będę mógł przyjechać. W tym roku naprawdę muszę zwolnić i odpocząć. Mam nadzieję, że będziesz mieć wspaniałe przyjęcie i dziękuję za zrozumienie.”
  • „Dziękuję bardzo, że o mnie pomyślałeś. Chętnie przyjadę, ale mam inne obowiązki i tym razem nie mogę. Z niecierpliwością czekam na kolejną okazję”

sending_messages.jpg

Jak wyjść wcześniej ze spotkania?

Czasem zwyczajnie nie da się uniknąć pewnych spotkań rodzinnych. Jeśli jednak są dla Ciebie stresujące, zastanów się, ile czasu im poświęcisz i zaplanuj tą wizytę.

Możesz powiedzieć:

  • „Tak się cieszę, że mogłem być z Wami, ale teraz muszę już iść. Dziękuję za wspaniały czas.”
  • „Świetnie się z wami bawiłem, ale jutro mam zobowiązania, więc niestety muszę jechać”.

Z rodziną może to być trudne i nie pozwolą ci spokojnie odejść bez konkretnego powodu. Jednak pamiętaj, że nie musisz ulegać tym namowom. Najtrudniejszy jest pierwszy raz i przyzwyczajenie innych do tego, że masz swoje granice.

Jak reagować na niestosowne komentarze bliskich

Dlaczego nadal jesteś singlem, dlaczego nie masz jeszcze dzieci, kiedy znajdziesz odpowiednią pracę… Jeśli nie czujesz się z tym komfortowo, nie musisz odpowiadać na takie pytania i komentarze.

Możesz powiedzieć:

  • „Rozumiem Twoje obawy, ale wolę zachować to dla siebie. Raczej powiedz mi…?”
  • „Przykro mi, ale jest to dla mnie drażliwy temat i wolałbym go teraz nie poruszać.”
  • „Dziękuję za troskę, ale znam siebie i to, co jest dla mnie dobre, i jestem zadowolony.”

Jak odmówić alkoholu

Alkohol w wielu rodzinach jest naturalnym elementem świąt i rodzinnych spotkań. Nie oznacza to jednak, że koniecznie musisz go zawsze pić.

Możesz powiedzieć:

  • „Dziękuję, ale na razie muszę odpocząć od alkoholu.”
  • „Dziękuję, ale jutro muszę wstać bardzo wcześnie, więc nie mogę przesadzić. Czy masz jakieś napoje bezalkoholowe?”
  • „Dziękuję, ale alkohol ostatnio mi nie służy, więc przestałam go pić.”

Jeżeli gospodarz zazwyczaj nalega, na imprezę możesz przyjechać samochodem. Będziesz miał doskonały powód, dla którego naprawdę nie możesz pić ani kropli alkoholu.

christmas_celebration.jpg

Ustanawianie granic jest wyzwaniem

Powiedzenie NIE może na początku wydawać się przerażające. Boimy się, że kogoś zranimy odmową, że zostaniemy osądzeni lub będziemy nielubiani. Czujemy, że powinniśmy innych zadowolić. Czasami więc nie mamy pojęcia, gdzie powinny znajdować się nasze granice, więc działamy wbrew sobie.

Czy czujesz to samo? Granice osobiste są świetnym tematem (psycho)terapii. Terapeuta może pomóc Ci poradzić sobie z własnymi emocjami i dowiedzieć się, jakie przekonania powstrzymują Cię od stawiania siebie na pierwszym miejscu. Terapeuta nauczy Cię, jak z nimi pracować, abyś mógł twardo stanąć poza swoimi granicami.

W Hedepy jest dostepnych ponad 50 psychoteraputów z całego kraju, z którymi możesz umówić się na wizytę bez kolejek i stresu.

Skorzystaj z 5- minutowego testu dopasowani. Na podstawie wyniku zarekomendujemy Ci trzech najbardziej odpowiednich i zgodnych z oczekiwaniami terapeutów.

Nie musisz mierzyć się z tym sam

Na koniec chcielibyśmy powiedzieć Ci ostatnią i chyba najważniejszą rzecz. To zupełnie naturalne, że w trudnej sytuacji doświadczamy fali różnorodnych emocji, o których do tej pory nie wiedzieliśmy. Każdy, naprawdę każdy kryzys ma swój początek, ale ma też swój koniec. Twój również. Dlatego, jeśli choć trochę się nad tym zastanawiasz, poproś o pomoc psychologa, psychiatrę, psychoterapeutę lub coacha. Nie mierz się z tym sam. Możesz znaleźć pomoc na przykład na Hedepy.pl gdzie znajdziesz dziesiątki psychoterapeutów,  spośród których możesz wybrać tego, który Ci najbardziej odpowiada i umówić się na następny dzień. Spotkanie odbywa się online, w zaciszu Twojego własnego domu.

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować
Aby terapia była skuteczna, pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb
Dzięki krótkiemu testowi pomożemy Ci w 5 minut znaleźć kogoś kto cię wysłucha
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Zanim terapeuci dołączą do naszej społeczności, przechodzą wymagający proces selekcji. Weryfikujemy ich wykształcenie i odbyte szkolenia oraz praktykę w pracy z pacjentami.
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Za pomocą krótkiego testu wskażemy Ci trzech psychoterapeutów, najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb.
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Dla subskrybentów oferujemy 60 lekcji w formie video online na tematy o szeroko pojętym zdrowiu psychicznym
Rozpocznij test
Hedepy
Zapisz się do newslettera Hedepy
Porady, rabaty, aktualności
Subskrybując, wyrażasz zgodę na nasze [zasady przetwarzania danych osobowych] (https://hedepy.pl/zasady-przetwarzania-danych-osobowych/)
Śledź nas na @hedepypl
#NieBądźcieSami
Przejdź do Instagrama
https://www.instagram.com/p/CughfDYo0t1/https://www.instagram.com/p/CtdqYCMIW70/
https://www.instagram.com/p/CsBB6CLIXq-/https://www.instagram.com/p/CU2BL9_oazt/
https://www.instagram.com/hedepypl
https://www.instagram.com/p/CvogYhxq46s/https://www.instagram.com/p/Ct_QYYMs0WY/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna