Istnieje kilka rodzajów specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym. Jak więc wybrać odpowiednią osobę, która może Ci pomóc? Po przeczytaniu poniższych informacji wszystko powinno być dla Ciebie bardziej klarowne. Przyjrzyjmy się bliżej zawodom psychiatry, psychologa, terapeuty i coacha oraz powiemy Ci, kiedy udać się do któryś z nich.

Różnica pomiędzy psychologiem, psychoterapeutą, psychiatrą i coachem

Każdy z nich ma inny rodzaj wykształcenia lub szkolenia, pomaga lub leczy w inny sposób, a także zajmuje się innymi dolegliwościami.

Kim jest psychiatra

Psychiatra to lekarz posiadający stopień Doktora Medycyny ze specjalizacją w dziedzinie psychiatrii i jest po szkole medycznej. Dlatego też musi ukończyć 5 lat praktyki oraz zdać egzamin certyfikacyjny z psychiatrii. Może specjalizować się w różnych dziedzinach psychiatrii, takich jak psychiatria dziecięca lub leczenie uzależnień.

Psychiatra stawia diagnozę, opracowuje plan leczenia i jest jedyną osobą, która może przepisać leki. W przeciwieństwie do psychologa lub psychoterapeuty, nie prowadzi terapii słownej, dlatego nie udajesz się do niego na terapię (chyba że posiada dodatkowe szkolenie z psychoterapii). Jednak może on zalecić terapię jako część planu leczenia. W takim przypadku będziesz konsultować się z dwoma specjalistami jednocześnie.

Specjalistyczne badania psychiatryczne są teraz dostępne również online. Możesz otrzymać pomoc w ciągu kilku dni i dołączyć do badania z bezpiecznego miejsca w swoim domu.

Kiedy udać się do psychiatry?

Bardzo prosto mówiąc, zawsze gdy cierpienie jest tak wielkie, że czujesz, że nie możesz sobie poradzić bez leków. Psychiatra może pomóc w przypadkach poważnych i przewlekłych schorzeń, takich jak ciężka depresja i lęki, poważne zaburzenia snu i nastroju, zaburzenia odżywiania, uzależnienia, utrata kontaktu z rzeczywistością i wiele innych.

sezení s terapeutem

Kim jest psycholog?

Psycholog posiada ukończony magisterium lub stopień doktora w dziedzinie psychologii. Może mieć różne specjalizacje i pracować, na przykład, jako psycholog szkolny lub więzienny.

Psycholog bez dodatkowego szkolenia oferuje poradnictwo psychologiczne oraz diagnozę psychologiczną. W odróżnieniu od terapii, poradnictwo jest raczej krótkoterminowe, nawet jednorazowe. Na podstawie przeprowadzonego badania psycholog zaleci odpowiednią formę opieki. Na przykład, może skierować Cię na specjalistyczne badanie psychiatryczne lub konkretny rodzaj terapii. Często jednak posiada również szkolenie psychoterapeutyczne i sam oferuje terapię.

Kiedy udać się do psychologa?

Zawsze warto skonsultować się z psychologiem prowadzącym poradnictwo. On lub ona zaleci idealną drogę leczenia i w razie potrzeby skieruje Cię do innych specjalistów. Mogą pomóc zarówno w przypadku drobnych, jak i poważniejszych problemów. Mówią wprost, , psycholog leczy słowem, podczas gdy psychiatra leczy framakologicznie.

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta ukończył kilka lat akredytowanego szkolenia psychoterapeutycznego, kończącego się egzaminem. Mogą mieć różne wykształcenie, często są absolwentami psychologii, psychiatrii lub pracy socjalnej. Można również ocenić wiedzę i profesjonalizm psychoterapeuty na podstawie członkostwa w stowarzyszeniach psychoterapeutycznych, takich jak PTP (Polskie Towarzystwo Psychologiczne) lub EAP (European Association for Psychotherapy).

Psychoterapia leczy za pomocą środków psychologicznych, czyli słowem, i jest długoterminowa. Może ona odbywać się poprzez spotkania online.  Możesz mieć spotkania z psychologiem zarówno dwa razy w tygodniu, jak i raz na miesiąc, w zależności od Twoich potrzeb.  Możesz się dowiedzieć więcej w tym artykule na naszym blogu.

Kiedy udać się do psychoterapeuty?

Zakres tematów, z którymi terapeuta może Ci pomóc, jest naprawdę szeroki. Możesz do niego zgłosić się z każdym rodzajem bólu psychicznego, smutkiem, łagodnymi formami depresji i lęków, problemami związanymi z relacjami, stresem i wypaleniem zawodowym, traumami, niskim poczuciem własnej wartości, utratą motywacji oraz pragnieniem poznania siebie i rozwoju osobistego.

klient na online sezení

Kim jest coach?

Coach pomoże Ci ustalić cele i osiągnąć je. W odróżnieniu od psychoterapeuty, trener skupia się bardziej na teraźniejszości i przede wszystkim na przyszłości. Mniej pracuje z przeszłością.

Coaching nie jest metodą leczenia. Jego techniki wykorzystują dobrze ukierunkowane pytania, które prowadzą Cię do własnej oceny sytuacji. Zachęcają do głębokiego przemyślenia. Trener nie powie Ci, co masz zrobić, ale pomoże Ci znaleźć własne odpowiedzi.

Problem polega na tym, że niestety każdy może nazwać się coachem. Nie muszą mieć żadnego specjalistycznego szkolenia. Profesjonalizm można rozpoznać po tym, że ukończyli szkolenie coachingowe akredytowane przez oficjalną instytucję np.: studia podyplomowe na jednej z uczelni. Idealnie byłoby, gdyby był on lub ona także certyfikowany lub członkiem międzynarodowych instytucji coachingowych, takich jak EMCC (European Mentoring and Coaching Council) lub IFC (International Federation of Coaching).

Kiedy udać się do coacha?

Zwykle tematy podczas coachingu obejmują motywację lub podejmowanie decyzji, w kontekście pracy, relacji, finansów i innych obszarów. Trener pomoże Ci znaleźć swoją własną wizję, dowiedzieć się, czego naprawdę pragniesz i ruszyć z tego miejsca.

Nadal nie jesteś pewien, do kogo się udać? Chętnie pomożemy Ci wybrać odpowiedniego specjalistę. Po prostu napisz do nas w okienku czatu w prawym dolnym rogu, z czym się borykasz, a my zarekomendujemy Ci najlepszą osobę do kontaktu.

Nie daj się zwieść fałszywym ekspertom

Niestety, coraz więcej osób bez odpowiedniego wykształcenia oferuje pomoc psychologiczną. Może to mieć poważne konsekwencje dla osoby potrzebującej wsparcia podczas trudnego okresu w swoim życiu.

Dlatego przed umówieniem się na sesję, upewnij się, że to prawdziwy profesjonalista posiadający odpowiednie wykształcenie lub szkolenie.

AW Hedepy pracuje ponad 40 certyfikowanych psychoterapeutów. Starannie sprawdziliśmy kompetencje każdego z nich, dlatego śmiło  możesz się umówić z nami w ramach terapii online.

W Hedepy możesz znaleźć:

  • Psychoterapeutów,
  • Psychoterapeutów z ukończonym szkoleniem spełniającym kryteria organizacji zawodowych (PTP, PTP, EAP).
  • Psychoterapeutów w trakcie szkolenia spełniający kryteria organizacji zawodowych
  • Psychoterapeutów, którzy są członkami organizacji zawodowych (PTP, PTP, EAP).

Każdy z nich posiada swój, dedykowany profil, gdzie możesz się dowiedzieć więcej o odbytych szkoleniach oraz jego/ jej doświadczeniu. Dzięki czemu możesz się upewnić, że pracujesz z prawdziwym specjalistą.

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować
Aby terapia była skuteczna, pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb
Dzięki krótkiemu testowi pomożemy Ci w 5 minut znaleźć kogoś kto cię wysłucha
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Starannie dobieramy naszych terapeutów
Zanim terapeuci dołączą do naszej społeczności, przechodzą wymagający proces selekcji. Weryfikujemy ich wykształcenie i odbyte szkolenia oraz praktykę w pracy z pacjentami.
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Pomożemy Ci znaleźć najlepszego terapeutę
Za pomocą krótkiego testu wskażemy Ci trzech psychoterapeutów, najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb.
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Uzupełnimy terapię materiałami edukacyjnymi w formie video
Dla subskrybentów oferujemy 60 lekcji w formie video online na tematy o szeroko pojętym zdrowiu psychicznym
Rozpocznij test
Hedepy
Zapisz się do newslettera Hedepy
Porady, rabaty, aktualności
Subskrybując, wyrażasz zgodę na nasze [zasady przetwarzania danych osobowych] (https://hedepy.pl/zasady-przetwarzania-danych-osobowych/)
Śledź nas na @hedepypl
#NieBądźcieSami
Przejdź do Instagrama
https://www.instagram.com/p/CughfDYo0t1/https://www.instagram.com/p/CtdqYCMIW70/
https://www.instagram.com/p/CsBB6CLIXq-/https://www.instagram.com/p/CU2BL9_oazt/
https://www.instagram.com/hedepypl
https://www.instagram.com/p/CvogYhxq46s/https://www.instagram.com/p/Ct_QYYMs0WY/
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna