Niepokój, ataki paniki i upał. Dlaczego latem czujesz się gorzej?

Czy czujesz, że twój niepokój i ataki paniki nasiliły się w czasie letnich upałów? Nie jesteś sam. Według badań naukowych takie symptomy mogą naprawdę pogarszać się wraz ze wzrostem temperatury. Dowiesz się z tego artykułu, dlaczego tak się dzieje i jak możesz temu zapobiec, aby móc cieszyć się spokojniejszym latem.

Depresje sezonowe i nie tylko 

Być może słyszałeś o sezonowych zaburzeniach afektywnych. Najczęściej mówi się, że zimna pora roku przynosi problemy psychiczne – głównie depresję. Chociaż zima jest typowo melancholijną porą roku, nie jest jednak jedyną, która może wywołać dyskomfort psychiczny i zaburzenia. 

Pozornie lato kojarzy się z wakacjami, wycieczkami i radosnymi wydarzeniami, takimi jak przyjęcia w ogrodzie czy grille. Dodatkowo towarzyszy nam słońce, a dzięki niemu nasz organizm wytwarza więcej witaminy D, co przyczynia się do lepszego samopoczucia. Kiedy jednak lato przechodzi w najgorętszy sezon, może wywołać niepokój i ataki paniki. Pamiętaj: winowajcą są upały i bardzo długie dni.

Gorący

Dlaczego niepokój może nasilać się latem?

Ciepło zwiększa poziom kortyzolu, hormonu stresu, który sprzyja objawom lękowym. Negatywnie on wpływa na ośrodek strachu w mózgu, a tym samym powoduje wzrost niespokojnych myśli. Latem możesz odczuwać większą duszność, nudności, zmęczenie, niepokój, zawroty głowy, przyspieszenie akcji serca, drżenie i odwodnienie. Są to fizjologiczne objawy, przez które latem możesz odczuwać większy niepokój.

Wraz z latem pojawiają się także inne wyzwania, które mogą zwiększyć Twój niepokój. Są to:

  • Zmiany rutyny – nasza codzienna rutyna pomaga zapobiegać lękom. Dodatkowo latem dzieje się tyle wydarzeń, że niełatwo za nimi nadążyć. Nowe zajęcia oznaczają wtedy większy wysiłek fizyczny i umysłowy, a nasza równowaga jest zagrożona.
  • Fear of missing out – być może słyszałeś o efekcie: FOMO (fear of missing out)? Środowisko i my sami wywieramy na sobie presję, aby wykorzystać każdą okazję do letniej zabawy i niczego nie przegapić. Mamy więc mniej miejsca dla siebie i obwiniamy się, jeśli coś nam umknie. To powoduje stres, który z kolei prowadzi do niepokoju.
  • Mniej snu – dni są dłuższe, chcemy z nich odpowiednio korzystać po sezonie zimowym,  więc kładziemy się później spać. Zdarza się także, że mamy kłopoty z zaśnięciem z powodu światła. To zaburza nasz rytm dobowy i wzorce snu są zakłócone. Jakość snu jest niezbędna dla dobrego samopoczucia psychicznego.
  • Używki – letnie imprezy i wieczorne przesiadywanie w ogródkach to także więcej alkoholu lub innych lżejszych lub twardszych narkotyków. Są one dużym obciążeniem dla naszego układu nerwowego. Ponadto stymulują nas na chwilę a później mamy obniżony nastrój podwójnie.
mniej snu

Jak zapobiegać stanom lękowym i atakom paniki w upalne dni?

 Ciesz się latem w spokoju i radości. Te pięć prostych wskazówek pomoże Ci zapobiegać napadom lęku i paniki latem lub przynajmniej maksymalnie je zredukować.

  1. Nie wystawiaj się na zbyt duże nasłonecznienie – na pewno nie powinieneś wyłącznie siedzieć w przysłowiowych czterech ścianach, ale uważaj, aby nie narazić się na sytuacje, w których upał sprawi, że poczujesz się fizycznie nieswojo. Możesz zaplanować wydarzenia na poranek lub wieczór i znaleźć cień nad wodą.
  2. Nie planuj zbyt wiele – wyjazd za wyjazdem, aktywny urlop zaplanowany co do joty i zaproszenia na imprezy mogą Cię łatwo przytłoczyć. Bądź dla siebie dobry i zaplanuj wystarczająco dużo wolnego czasu, kiedy nie musisz nic robić poza dbaniem o siebie.
  3. Pij więcej wody i mniej alkoholu – wydaje się to banalne, ale obserwowanie swoich nawyków związanych z piciem i unikanie alkoholu naprawdę pomaga. Fizyczne objawy odwodnienia sprzyjają lękowi, a alkohol zaburza jakość snu.
  4. Zafunduj sobie dobry sen – trudno zasnąć w upale i długie dni. Jeśli masz dużo światła w sypialni, kup zasłony zaciemniające. Pomyśl też o klimatyzacji lub chociaż mocniejszym wentylatorze. Od razu lepiej się poczujesz i wyśpisz.
  5. Wykonuj ćwiczenia oddechowe – ułatwią Ci zasypianie lub zmniejszą objawy lękowe, gdy dopadną Cię w ciągu dnia.
ćwiczenia oddechowe

Poradzenie sobie z objawami lęku  wcale nie jest łatwe. Można jednak z nim pracować i łagodzić nieprzyjemne objawy. Rozmowa z (psycho)terapeutą może przynieść szybką ulgę. Terapeuta nauczy Cię również różnych ćwiczeń, które pomogą Ci radzić sobie z lękiem, gdy pojawi się ponownie. Nie musisz być sam.

W Hedepy możesz łatwo dołączyć do terapii online, nie musisz nawet wychodzić z domu. Nie ma znaczenia, jeśli nie możesz nazwać, co dokładnie cię niepokoi. Terapeuta poprowadzi Cię i wspólnie znajdziecie wyjście.

Na podstawie krótkiego testu polecimy Ci trzech najbardziej odpowiednich terapeutów. Już jutro możesz odbyć pierwszą sesję. Wystarczy zrobić pierwszy krok i rozpocząć podróż do większego samopoczucia psychicznego.

 

Rozwiąż test dopasowania teraputy już teraz

Nie musisz mierzyć się z tym sam

Na koniec chcielibyśmy powiedzieć Ci ostatnią i chyba najważniejszą rzecz. To zupełnie naturalne, że w trudnej sytuacji doświadczamy fali emocji, o których do tej pory nie wiedzieliśmy. Każdy, naprawdę każdy kryzys ma swój początek, ale ma też swój koniec. Twój również. Dlatego, jeśli choć trochę się nad tym zastanawiasz, poproś o pomoc psychologa, psychiatrę, psychoterapeutę lub coacha. Nie mierz się z tym sam. Możesz znaleźć pomoc na przykład na Hedepy.cz, gdzie jest ponad (X) terapeutów, spośród których możesz wybrać kogoś, kto najbardziej Ci odpowiada i umówić się na następny dzień. Następnie możesz połączyć się z terapeutą online, na przykład z domu.

Žaneta Krčilová,Współzałożycielka Hedepy

Rozpocznij terapię poprzez wideorozmowy

Terapeuci, którzy specjalizują się w terapii online:
dr Szymon Jarosławski (1500+ godzin praktyki)
LĘKI ZWIĄZKI ZMIANY ŻYCIOWE SAMOTNOŚĆ
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Stawiam na współpracę, całkowitą szczerość i podejście zorientowane na teraźniejszość oraz przyszłość, w którym to Ty decydujesz jak długo i nad czym pragniesz pracować.“
189 ZŁ / sesja
mgr Renata Dobrowolska (1500+ godzin praktyki)
DEPRESJA LĘKI STRACH ZŁOŚĆ
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Chcę wysłuchać Twojej historii i pomóc znaleźć Ci rozwiązanie. Zyskać umiejętności radzenia sobie, tak byś w pełni był(a) sobą.“
159 ZŁ / sesja
mgr Milena Czepiel (1500+ godzin praktyki)
LĘKI COACHING I PRZYWÓDZTWO UZALEŻNIENIA ZABURZENIA ODŻYWIANIA
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Jesteśmy tym, co o sobie myślimy. Wszystko, czym jesteśmy, wynika z naszych myśli. Naszymi myślami tworzymy świat – Budda Siakjamuni“
159 ZŁ / sesja