Jak psychoterapeuta może pomóc w przywództwie?

Poprawa zdolności przywódczych jest często domeną coachingu. Psychoterapia może pomóc w zrozumieniu wewnętrznych konfliktów czy obaw, które uniemożliwiają bycie lepszym liderem. Ponadto, zazwyczaj prowadzi do poprawy postrzegania własnych uczuć i większej autentyczności. Może pomóc poprawić umiejętność słuchania i empatii wobec innych. Wszystko to jest niezbędne w nowoczesnym przywództwie.

Czym jest przywództwo?

Przywództwo to styl kierowania ludźmi bez użycia przemocy. Lider wyznacza wizje lub cele, a inni naturalnie podążają za nim. Podczas gdy lider przewodzi poprzez wizję i wspieranie wewnętrznej motywacji w zespole, menedżer jest bardziej skupiony na planowaniu, organizowaniu zadań i osiąganiu zysków. Umiejętności menedżerskich można się nauczyć, ważna jest również dojrzałość osobista lidera. Menedżer również może stać się liderem.

 

Jak dobrze kierować ludźmi?

Zarówno lider, jak i dobry menedżer wyznaczają cele, słuchają ludzi i wspierają ich wewnętrzną motywację. Dbają o wzrost i rozwój członków zespołu, dobierają do niego zdolnych ludzi i nie boją się, że ich przerosną. Koncentrują się na pozytywnych rezultatach, szukają strategii i rozwiązań trudnych sytuacji, a nie przypisują winy. Udzielają informacji zwrotnej i jednocześnie są na nią otwarci. Dobrzy liderzy są też autentyczni i czytelni dla innych. Do tego wszystkiego niezbędne jest także, aby lider rozumiał siebie, znał swoje mocne strony, ale także słabości i problemy. W tym również może mu pomóc psychoterapia.

Jak motywować pracowników?

Niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku praca umysłowa, jest wspieranie motywacji wewnętrznej pracowników. Wyznaczaj cele i pozwól im pracować w miarę możliwości po swojemu, wspieraj ich naukę, angażuj w wydarzenia i proces podejmowania decyzji. Wraz z zadaniami przekazuj również odpowiedzialność. Doceniaj pracę ludzi i udzielaj uczciwej i rozwojowej informacji zwrotnej zamiast negatywnej krytyki.

Jaké jsou příznaky deprese

Jak udzielać informacji zwrotnej?

Skuteczna informacja zwrotna jest skoncentrowana na przyszłości i pokazuje możliwości dalszego rozwoju, jest udzielana indywidualnie i w odpowiednim czasie. Dobrym pomysłem jest poproszenie pracownika na początku o ocenę jego pracy i poświęcenie mu wystarczająco dużo miejsca i uwagi. Konstruktywna informacja zwrotna opisuje w szczególności obserwowalne zachowania lub wyniki pracy oraz ich konsekwencje, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Menedżerowie czasami boją się udzielać informacji zwrotnej, obawiają się oporu lub konfliktu, ale jeśli przestrzegają podstawowych zasad i są naprawdę zainteresowani drugą osobą, rezultatem może być rzeczowy dialog, który wspiera rozwój pracownika. Umiejętność oddzielenia faktów od własnych odczuć i zdolność do opisania obu tych elementów znacznie ułatwia stworzenie podstaw dobrej informacji zwrotnej. Może w tym pomóc również psychoterapia.

 

Jak wpływać na styl menedżera?

Każdy menedżer ma swój własny styl pracy z ludźmi, od którego zależy czy jest autorytatywny lub demokratyczny, czy ufa ludziom lub stale ich kontroluje. Na styl wpływa wykształcenie, osobowość i kultura. Wielu menedżerów stosuje, często nieświadomie, ten sam styl, co ich przełożony. W psychoterapii można stwierdzić, jak naprawdę czuje się dana osoba jako menedżer, czy nie próbuje zachowywać się w sposób, który jest sprzeczny z jego naturą. Jednocześnie promowana jest autentyczność, co jest ważne dla menedżera i zwiększa jego wiarygodność.

 

Jak psychoterapia online może pomóc w przywództwie?

Menedżerowie i liderzy firm są narażeni na trudne sytuacje w pracy, w tym konflikty, a jednocześnie często narzekają, że nie mają z kim się nimi podzielić i że czują się z tym źle. Dlatego warto zwrócić się do eksperta, który wysłucha i zaoferuje bezpieczną przestrzeń do dzielenia się emocjami. Kadra kierownicza jest też często bardzo zajęta, dlatego psychoterapia online może być sposobem na zaoszczędzenie czasu na dojazdach lub np. połączenie konsultacji psychologicznej ze spacerem.

Prawdziwa historia klienta i to, jak pomogła mu terapia:

„Pracuję na nowym stanowisku jako kierownik projektu i prowadzę zespół ludzi, od których otrzymałem negatywne informacje zwrotne. Podejmuję decyzje powoli, bo boję się popełnić błędu. Boję się, że przez to stracę pracę. Na terapii nauczyłem się więc przeciwstawiać swojemu lękowi i praktykować błędy, starałem się popełniać błędy świadomie, aby uświadomić sobie, że nic strasznego się nie stanie. Dzięki temu jestem bardziej elastyczny w pracy i szybciej rozwiązuję sprawy pilne, dzięki czemu nie opóźniam innych.”

Rozpocznij terapię poprzez wideorozmowy

Terapeuci, którzy specjalizują się w terapii online:
mgr Milena Czepiel (1500+ godzin praktyki)
LĘKI COACHING I PRZYWÓDZTWO UZALEŻNIENIA ZABURZENIA ODŻYWIANIA
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Jesteśmy tym, co o sobie myślimy. Wszystko, czym jesteśmy, wynika z naszych myśli. Naszymi myślami tworzymy świat – Budda Siakjamuni“
159 ZŁ / sesja
mgr Renata Dobrowolska (1500+ godzin praktyki)
DEPRESJA LĘKI STRACH ZŁOŚĆ
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Chcę wysłuchać Twojej historii i pomóc znaleźć Ci rozwiązanie. Zyskać umiejętności radzenia sobie, tak byś w pełni był(a) sobą.“
159 ZŁ / sesja
dr Szymon Jarosławski (1500+ godzin praktyki)
LĘKI ZWIĄZKI ZMIANY ŻYCIOWE SAMOTNOŚĆ
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Stawiam na współpracę, całkowitą szczerość i podejście zorientowane na teraźniejszość oraz przyszłość, w którym to Ty decydujesz jak długo i nad czym pragniesz pracować.“
189 ZŁ / sesja