Jak psychoterapia może pomóc w uzależnieniu?

Psychoterapia jest jednym z najważniejszych i najskuteczniejszych narzędzi, które można wykorzystać w pomocy osobom uzależnionym od substancji uzależniających lub uzależnionym od procesów (hazard, zakłady bukmacherskie). Skuteczna jest zarówno psychoterapia ukierunkowana na zmianę osobowości i relacji, wspierająca wzrost i dojrzewanie osobowości (psychoanaliza, psychoterapia psychodynamiczna i interpersonalna, psychoterapia egzystencjalna i humanistyczna), jak i psychoterapia skoncentrowana na zmianie (objawowej) zachowania – zalicza się do niej terapię behawioralną i poznawczo-behawioralną, ale także terapie systemowe, strukturalne i komunikacyjne, znane głównie z pracy z jednostkami rodzinnymi.

Czym jest uzależnienie i jak powstaje?

Istotą uzależnienia jest utrata kontroli nad używaniem substancji lub zachowaniem. Dzieje się to na poziomie fizjologicznym, na poziomie myślenia, a następnie także zachowania. Towarzyszy temu niekontrolowane pragnienie, stan odstawienia, niemożność zatrzymania i zakończenia uzależniającego zachowania. Przyczyny uzależnienia są bardzo złożone. Najczęściej jest to złożona kombinacja czynników fizjologicznych (wrodzonych lub nabytych), psychologicznych i socjokulturowych.

 

Od czego wszyscy się uzależniają?

Zespół uzależnienia może dotyczyć konkretnej substancji (np. alkoholu), klasy substancji (np. opioidów) lub szerszego zakresu różnych substancji. Najczęściej są to uzależnienia od alkoholu, tytoniu, nielegalnych narkotyków (marihuana, metamfetamina, heroina…) i leków (leki uspokajające, hipnotyczne, opioidowe leki przeciwbólowe). Uzależnienie od hazardu zaliczane jest raczej do zaburzeń nałogowych i impulsywnych, jednak w praktyce leczenia tych zaburzeń traktuje się je łącznie lub w bardzo podobny sposób jako uzależnienie od określonego przedmiotu. Badania neurobiologiczne coraz częściej dowodzą, że zarówno substancje psychoaktywne, jak i hazard stymulują podobnie układy neurobiologiczne oraz dopaminowy układ nagrody, któremu przypisuje się podstawową rolę w rozwoju i utrzymaniu uzależnienia.

Skąd mam wiedzieć, że jestem uzależniony? Jakie są objawy uzależnienia?

Do głównych cech uzależnienia należy głód, czyli nieodparte pragnienie, które zmusza nas do zażywania substancji lub wykonywania czynności, które przynoszą nam przyjemny stan. Ponadto, jest to stan odstawienia, który powoduje nieprzyjemne chwile, gdy substancja nie jest dla nas dostępna. Pojawiają się trudności w samokontroli, kiedy nie możemy kontrolować ilości zażywanej substancji, ani początku i końca zażywania czy zabawy. Tolerancja wzrasta, musimy używać coraz więcej substancji, aby osiągnąć pożądany stan. Stopniowo zaniedbujemy obowiązki, przyjemności lub inne zainteresowania na rzecz używanej substancji, lub gry. W końcu okazuje się, że używamy danej substancji, mimo że istnieją wyraźne dowody jej szkodliwości, których jesteśmy świadomi lub w których pośredniczy nasze otoczenie.

hedepy-petr-3-w

Jak pozbyć się uzależnienia?

Jeśli osoba jest zainteresowana pozbyciem się nałogu, niezbędna jest motywacja. Musi uświadomić sobie, co negatywnego przynosi mu nałóg, a jednocześnie jakie korzyści przyniesie mu rozpoczęcie abstynencji. Jeśli chcemy pozbyć się uzależnienia, niezbędna jest zmiana. Zmiana nie polega tylko na tym, że przestajemy używać lub odtwarzać daną substancję uzależniającą. Abstynencja jest warunkiem koniecznym, ale sama w sobie nie wystarcza i nie gwarantuje satysfakcji życiowej. Ważne jest, aby dokonać zmian także w innych obszarach życia. W związku z tym czasami konieczne jest poszukanie specjalistów, którzy mogą w tym pomóc: lekarza-psychiatry, uzależnieniowca, psychoterapeuty, pracownika socjalnego i innych.

 

W jaki sposób psychoterapia pomaga w uzależnieniu?

Psychoterapia jest profesjonalną i kwalifikowaną działalnością, której treścią jest leczenie lub oddziaływanie na stan psychiczny oraz pomoc w osiągnięciu zmiany potrzebnej do rozwoju potencjału zdrowia psychicznego. Cele psychoterapii odpowiadają konkretnym celom, które można zdefiniować w kontekście uzależnienia, takimi jak: całkowite wyzdrowienie, złagodzenie objawów lub zmniejszenie ich występowania, dostosowanie zachowania i poprawa adaptacji psychospołecznej, wspieranie wzrostu i dojrzewania, a szerzej korzyści w radzeniu sobie, pokonywaniu i rozwiązywaniu problemów życiowych i kryzysów.

Prawdziwa historia klienta i tego, jak pomogła mu terapia:

Pomijając zupełnie katastrofalne dzieciństwo, z moim bratem łączą mnie interesy. To właśnie on przyprowadził mnie na psychoterapię online. Powiedział, że to mu pomogło. Jednak pod każdym względem to ja byłem o wiele bardziej naznaczony przeszłością. Aby uciec od wszystkiego, przeprowadziłem się na drugi koniec świata, rzadko zasypiałem trzeźwy i praktycznie nigdy sam, seks był moją obsesją. Sam wiedziałem, że jest to nie do zniesienia, ale nie dało się przestać. Przez długi czas terapia stała się jedynym mocnym punktem w tym chaosie, który nazywałem swoim życiem. Co zawdzięczam mojemu terapeucie? To, że jest ze mną, gdy konfrontuję się z moją przeszłością. Nie chcę już uciekać, ale wreszcie żyć.”

Rozpocznij terapię poprzez wideorozmowy

Terapeuci, którzy specjalizują się w terapii online:
mgr Milena Czepiel (1500+ godzin praktyki)
LĘKI COACHING I PRZYWÓDZTWO UZALEŻNIENIA ZABURZENIA ODŻYWIANIA
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Jesteśmy tym, co o sobie myślimy. Wszystko, czym jesteśmy, wynika z naszych myśli. Naszymi myślami tworzymy świat – Budda Siakjamuni“
159 ZŁ / sesja
mgr Renata Dobrowolska (1500+ godzin praktyki)
DEPRESJA LĘKI STRACH ZŁOŚĆ
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Chcę wysłuchać Twojej historii i pomóc znaleźć Ci rozwiązanie. Zyskać umiejętności radzenia sobie, tak byś w pełni był(a) sobą.“
159 ZŁ / sesja
dr Szymon Jarosławski (1500+ godzin praktyki)
LĘKI ZWIĄZKI ZMIANY ŻYCIOWE SAMOTNOŚĆ
W trakcie szkolenia terapeutycznego
„Stawiam na współpracę, całkowitą szczerość i podejście zorientowane na teraźniejszość oraz przyszłość, w którym to Ty decydujesz jak długo i nad czym pragniesz pracować.“
189 ZŁ / sesja