Może raz w tygodniu, a może raz w miesiącu? Jak często należy chodzić na terapię, aby uzyskać rzeczywiste rezultaty? I ile czasu zajmie „uporządkowanie” wszystkiego nad czym chcę pracować?
W przypadku tych pytań, ciężko jest wydać jakąkolwiek rekomendację. Wszyscy stawiamy czoła różnym wyzwaniom i różnie na nie reagujemy. Ale możemy pomóc Ci lepiej zrozumieć, jak może wyglądać hipotetyczna oś czasu terapii. W zależności od tego, jak w danym momencie się czujesz.
Jeśli spotykasz się z terapeutą po raz pierwszy, będzie on zainteresowany co ze sobą przynosisz – jak się czujesz i do czego chcesz się odnieść. Jest to oczywiście w porządku, jeśli nie możesz tego jasno wyjaśnić; terapeuta jest od tego, aby Ci pomóc. Niektórzy pytają o Twoją przeszłość lub relacje z bliskimi. Jest to określone przez ich nurt terapeutyczny.
Już po pierwszej sesji można odczuć ulgę. Otwarte mówienie o swoich trudnościach z kimś spoza naszej grupy społecznej, kto Cię nie potępia, może być wyzwalające. Nie oznacza to jednak, że problem został rozwiązany. Pojedyncza sesja terapeutyczna może pomóc Ci spojrzeć na swoją obecną sytuację w nowym świetle, złagodzić nieprzyjemne emocje lub poprowadzić Cię do następnych kroków. Ale wszystko zależy od Twojego założenia i tego, jak się czujesz.
Wszyscy różnimy się wrażliwością na to, co dzieje się wokół nas i tym, jak przetwarzamy rzeczy w terapii. Odstęp między sesjami jest zwykle utrzymywany na poziomie 1-2 tygodni. Ma to dać nam czas na spokojne przetworzenie tego, o czym rozmawiamy z terapeutą. Dzieje się tak dlatego, że terapia „działa” jeszcze przez kilka godzin, a nawet dni po jej zakończeniu. Dokonujesz nowych odkryć i być może nadal zastanawiasz się nad pewnymi sprawami lub szukasz odpowiedzi na pytania. Możesz także zastosować w praktyce to, o czym rozmawiałeś z terapeutą lub wprowadzić zmiany, które wspólnie omówiliście.
Jeśli przychodzisz na terapię w trudnym okresie swojego życia, kiedy jesteś w dużym stresie i odczuwasz rzeczy bardzo głęboko, terapia może być bardziej intensywna. Jeśli przytłaczają Cię emocje i nie wiesz, gdzie się zwrócić, dokładniejsza rozmowa z terapeutą może pomóc Ci to rozgryźć. Możesz spotykać się z terapeutą raz w tygodniu lub częściej.
Jednak w terapii zapobiegawczej jedna sesja każdego miesiąca może wystarczyć, aby uporządkować myśli i przetrawić wydarzenia z ostatnich kilku tygodni. Ty i Twój terapeuta omówicie to na swojej pierwszej sesji i zdecydować o najlepszym sposobie działania.
Jak już wspomnieliśmy, ulga po pierwszej sesji nie oznacza, że Twój problem został rozwiązany. Ale jesteś na dobrej drodze. Długotrwała terapia zapewni najbardziej korzystne i długotrwałe korzyści dla Twojego samopoczucia psychicznego. Składają się na to cztery przyczyny.
Drobne problemy można rozwiązać w ciągu kilku sesji, ale poważniejsze problemy wymagają czasu. Tylko przy długotrwałej terapii możesz zagłębić się i odkryć źródło problemu, o których mogłeś nie wiedzieć. Dotyczy to nie tylko traum i najtrudniejszych sytuacji życiowych, takich jak utrata bliskiej osoby czy depresja. Może to być wszystko, co ma znaczący negatywny wpływ na twoje życie.
Z każdą sesją będziesz odkrywać nowe warstwy tematu, nawiązywać kontakty i pracować nad różnymi długoterminowymi rozwiązaniami.
Według badań, nasza relacja z terapeutą wynosi ok 50% dobrych efektów leczenia. Znalezienie terapeuty, z którym faktycznie można porozmawiać oraz możliwość regularnych spotkań, mają zatem kluczowe znaczenie dla pomyślnej podróży w kierunku dobrego samopoczucia psychicznego. Twoje zaufanie będzie rosło z każdą sesją i poczujesz się spokojniej, bezpieczniej i bardziej komfortowo, zwierzając się nawet ze swoich najgłębszych uczuć. To jest dokładnie to, czego potrzeba, aby terapia była skuteczna.
Nie masz jeszcze terapeuty lub wahasz się, czy to „ten jedyny”? Dowiedz się więcej z naszego artykułu: Skąd wiesz, czy dobrze sobie radzisz i jak znaleźć tego właściwego?
Rozważ następujący scenariusz: zmagasz się z trudną relacją z członkiem rodziny. Musisz ustanowić zdrowe granice, aby złe wydarzenia nie wyczerpały Cię psychicznie i abyś mógł od nich odejść. Z terapeutą badasz cały problem, przetwarzasz go i uczysz się konkretnie co możesz zrobić następnym razem, aby uniknąć takiej sytuacji w przyszłości.
Kiedy pojawi się podobna sytuacja i wypróbujesz nową strategię, możesz podzielić się tym, jak wszystko poszło w następnej sesji. Stopniowo nauczysz się, jak radzić sobie z tymi wydarzeniami, aby miały na Ciebie jak najmniejszy wpływ. Podobnie możesz nauczyć się kontrolować lęk społeczny lub paraliżującą tremę przed wystąpieniem publicznym.
Możesz iść na terapię, nawet jeśli nie masz pilnego problemu lub już go rozwiązałeś. Może ona pomóc Ci w uporządkowaniu myśli, rozładowaniu codziennego napięcia czy przetworzeniu nieprzyjemnych uczuć. Bo jeśli ukrywamy nasze uczucia, bo „to nie jest duży problem”, to w końcu się nawarstwią i nas dogonią.
Terapia zapewni Ci większy spokój, a nawet większe przeszkody nie przerodzą się w większe problemy.
Czy chcesz spróbować terapii online? Na Hedepy dostępnych jest ponad 30 zweryfikowanych psychoterapeutów. Zaproponujemy Ci trzech najbardziej odpowiednich na podstawie testu dopasowania, a Ty już wybierzesz tego właściwego na podstawie podanych informacji na profilu. Jeśli pierwsza sesja nie będzie Ci odpowiadać, zwrócimy Ci pieniądze.
Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.