Nie lekceważ istoty swojej relacji z psychoterapeutą. Skąd wiesz, czy dobrze sobie radzisz i jak znaleźć tego właściwego?

Nie lekceważ istoty swojej relacji z psychoterapeutą. Skąd wiesz, czy dobrze sobie radzisz i jak znaleźć tego właściwego?


Udostępnij artykuł

Codziennie rozmawiamy o naszej miłości lub relacjach rodzinnych, ale co z naszą relacją z terapeutą? Jeśli jesteś w terapii, na pewno warto zwrócić na to uwagę. Ponieważ psychoterapeuta ma ogromny wpływ na powodzenie Twojej podróży do dobrego samopoczucia psychicznego. Przyjrzymy się wspólnie temu jak stwierdzić, czy Twój terapeuta jest właściwy i co zrobić, jeśli nie znajdziesz tej odpowiedniej relacji za pierwszym razem.

Znalezienie właściwego terapeuty to połowa sukcesu

Zanim podejmiemy duży krok w postaci umówienia się na pierwszą sesję terapeutyczną, naturalnie wątpimy, czy to w ogóle pomoże. Jednak nasza relacja z terapeutą odgrywa kluczową rolę w tym, jakie terapia faktycznie przyniesie rezultaty. Teraz nie chodzi tak bardzo o to, jak dobry jest terapeuta w swojej pracy, ale o to, czy dobrze ze sobą współpracujecie. Po prostu jako ludzie, ale także w sposobie, w jaki pracuje.

výběr terapeuta online

Już w 1913 roku Zygmunt Freud mówił o tym, że relacja między terapeutą a pacjentem ma kluczowe znaczenie dla powodzenia leczenia. I od tego czasu kilka badań to potwierdziło. Aż do 50% korzystnych efektów psychoterapii wynika z naszej relacji z terapeutą.

Skąd wiesz, czy Twój terapeuta jest „tym jedynym”?

Naturalnie – podążaj za swoim przeczuciem. Oto dobre znaki, że Twoja relacja z terapeutą jest na dobrej drodze:

  • Potrafisz się zrelaksować i porozmawiać na trudne tematy w terapii.
  • Masz pełne zaufanie do swojego terapeuty.
  • Czujesz szacunek dla terapeuty i jego pracy.
  • On lub ona potrafi cię zmotywować.
  • Czujesz autentyczne zainteresowanie ze strony Twojego terapeuty.
  • Wspólnie uzgodniliście cele terapii i wspólnie pracujecie nad ich osiągnięciem.

Co zrobić, jeśli pojawiają się wątpliwości?

To może się zdarzyć. Jeśli czujesz, że to nie jest odpowiednie dopasowanie, nie bój się zmieniać terapeutów. Nie będziesz pierwszy ani ostatni i zrozumie to każdy profesjonalista.

Najważniejsze, żebyś czua się komfortowo w terapii. To musi być dla Ciebie poufne i bezpieczne środowisko, w którym nie boisz się mówić o swoich najgłębszych uczuciach i doświadczeniach życiowych. Tylko w ten sposób psychoterapia jest skuteczna.

Jak wybrać terapeutę, który będzie dla mnie odpowiedni?

Czy zamierzasz rozpocząć terapię i chcesz się przygotować? Oto cztery kryteria, na których należy się skupić, aby dać Ci największą szansę na to, by poszukiwania okazały się owocne.

Osobista sympatia

To one stanowią linię startową dobrej relacji. Ale skąd masz wiedzieć, czy lubisz terapeutę, jeśli nie miałeś jeszcze okazji go poznać? Trudno to stwierdzić na podstawie zdjęcia. Dlatego w Hedepy z każdym terapeutą nagrywamy wiadomość wideo, w której przedstawiają się i opisują swoją pracę.

online terapie na notebooku

Certyfikaty i referencje

Upewnij się również, że terapeuta odbył niezbędne szkolenie i posiada doświadczenie w pracy. Czasami w Internecie natkniesz się na samozwańczych ekspertów, którzy niestety go nie mają i przez to nie mogą właściwie z Tobą współpracować. W Hedepy zweryfikowaliśmy wszystkich terapeutów dla Ciebie, a na ich profilach znajdziesz dokładne informacje o ich wykształceniu.

Referencje i opinie klientów są również doskonałym punktem odniesienia. Zobaczysz, co podkreślają w pracy terapeuty jego inni pacjenci i czy to jest dla Ciebie ważne. Możesz też zapytać swoich bliskich, czy mają jakieś doświadczenia z terapią. Mogą być w stanie polecić kogoś, z kim sami pracowali.

Tematy, na których koncentruje się terapeuta

Każdy psychoterapeuta specjalizuje się w jakiejś tematyce, a przynajmniej ma tematy bliskie jego sercu. Może również przejść dodatkowe specjalistyczne szkolenie w ich zakresie. Niektórzy koncentrują się na depresji i zaburzeniach lękowych, inni na przykład na poczuciu własnej wartości i koncepcji siebie, traumie lub uzależnieniach.

Poza psychoterapią indywidualną możesz również wziąć udział terapii par z partnerem lub umówić się terapię dla swojego nastoletniego dziecka. Alternatywnie, możliwe jest również pójście na terapię jako rodzina. Wystarczy wybrać terapeutę, który zajmuje się problemami rodzinnymi i uprzedzić go o tym.

párová terapie

Nurt, w jakim pracuje psychoterapeuta

Istnieją różne rodzaje terapii, które determinują metody, którymi pracuje terapeuta. Oto cztery najczęstsze:

  • Terapia psychodynamiczna – porusza takie tematy jak sens życia, wolność, odpowiedzialność, starzenie się, śmierć czy samotność. Pomaga przezwyciężyć frustracje i lęki.
  • Terapia Gestalt – koncentruje się na osobistej odpowiedzialności i życiu chwilą obecną. Terapeuta pomoże Ci zrozumieć własne uczucia, emocje i potrzeby. Poznasz lepiej siebie i nauczysz się szanować swoje potrzeby.
  • **Psychoanaliza ** – koncentruje się na pracy z nieświadomością i przeszłością, która wpływa na Twoje obecne życie. Świetnie sprawdza się na przykład w radzeniu sobie z traumą, ale czasami możesz nawet nie wiedzieć, że twoje problemy wynikają z przeszłości.
  • Terapia poznawczo-behawioralna – stosowany głównie w przypadku fobii, stanów lękowych lub depresji. Działa z umysłem, dzięki czemu możemy świadomie zmieniać swoje zachowanie w odpowiedzi na bodźce.

Jeśli nie masz pewności, która metoda będzie dla Ciebie odpowiednia, nie martw się. Każdy terapeuta jest zazwyczaj elastyczny i pracuje różnymi metodami. Kieruj się głównie problemem, który chcesz poruszyć.

Pierwsza sesja może być sukcesem, ale nie musi

Czasem już po pierwszym spotkaniu wiesz, że jesteś we właściwym miejscu, innym razem masz wątpliwości. To normalne by dać sobie czas na oswojenie się z terapeutą i zbudowanie zaufania. W końcu powierzasz swojemu terapeucie swoje najbardziej osobiste uczucia i wydarzenia życiowe. Jeśli po pierwszej sesji nie czujesz się niekomfortowo i coś z niej wyniosłeś, warto dać jej przynajmniej jeszcze jedną szansę. Ale jeśli po trzech sesjach nadal nie czujesz się komfortowo, lepiej rozejrzeć się za nowym specjalistą.

W Hedepy staramy się, aby Twoje poszukiwanie terapeuty było jak najłatwiejsze. Dlatego stworzyliśmy pięć minutowy kwestionariusz, aby polecić Ci trzech najbardziej odpowiednich terapeutów. Każdy z nich ma wtedy szczegółowy profil z wideo, dzięki któremu można go lepiej poznać.

Znajdziesz u nas ponad 30 zweryfikowanych terapeutów. Na pewno jest wśród nich co najmniej jeden odpowiedni dla Ciebie. Po dokonaniu wyboru możesz łatwo dokonać rezerwacji, korzystając z kalendarza na profilu terapeuty. Twoja rezerwacja pierwszej sesji on-line odbywa się w ciągu zaledwie kilku minut.

A co jeśli się nie uda i nie będziesz zadowolony z pierwszej sesji? Zwrócimy Ci pieniądze.

Nie musisz mierzyć się z tym sam

Na koniec chcielibyśmy powiedzieć Ci ostatnią i chyba najważniejszą rzecz. To zupełnie naturalne, że w trudnej sytuacji doświadczamy fali emocji, o których do tej pory nie wiedzieliśmy. Każdy, naprawdę każdy kryzys ma swój początek, ale ma też swój koniec. Twój również. Dlatego, jeśli choć trochę się nad tym zastanawiasz, poproś o pomoc psychologa, psychiatrę, psychoterapeutę lub coacha. Nie mierz się z tym sam. Możesz znaleźć pomoc na przykład na Hedepy.cz, gdzie jest ponad (X) terapeutów, spośród których możesz wybrać kogoś, kto najbardziej Ci odpowiada i umówić się na następny dzień. Następnie możesz połączyć się z terapeutą online, na przykład z domu.

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować

© Hedepy sp. z o.o.

Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal