Przypływ energii, wiosenne zmęczenie, a nawet depresja są możliwe. Jakie skutki może mieć na naszą psychikę przyjście wiosny?

Przypływ energii, wiosenne zmęczenie, a nawet depresja są możliwe. Jakie skutki może mieć na naszą psychikę przyjście wiosny?


Udostępnij artykuł

Nasze ciała i fizjonomia są naturalnie powiązane z cyklami natury. W końcu jesteśmy jej częścią. Nic więc dziwnego, że w ciągu dnia jesteśmy pełni energii, a wieczorem zazwyczaj wyczerpani. Jednak także pory roku mają ogromny wpływ na nasze ciało i umysł. Jakie psychologiczne skutki wywiera na nas wiosna?

Dlaczego wiosenny letarg zastępuje czasem przypływ sił witalnych i jak możemy wykorzystać przebudzenie natury dla naszego zdrowia psychicznego?

Słońce nas regeneruje, ale wiosenne zmęczenie i tak może nas dopaść.

Wiele badań potwierdziło pozytywny wpływ słońca na naszą kondycję psychiczną.  Nie trzeba jednak szukać dowodów w literaturze naukowej; wystarczy zaobserwować to na własnym przykładzie.  Dlatego też słońce często określane jest mianem naturalnego leku przeciwdepresyjnego (choć w żadnym wypadku nie zastępuje tradycyjnych terapii poważnych schorzeń psychicznych).

slunko ve tváři

Czasami jednak mimo naszych szczerych chęci aby wykorzystać wiosnę na maksa, wiosna może przynieść nam znaczące pogorszenie nastroju i letarg. 
Można tego wytłumaczyć na różne sposoby, m.in.:

  • Nasze ciała muszą zregenerować się po zimowym półśnie, kiedy budzimy się w ciemności, spędzamy mało czasu na zewnątrz i spożywamy mniej świeżych owoców i warzyw. Nie mamy przycisku, który przestawiłby nasz organizm na tryb wiosenny, zatem po długiej zimie może pojawić się wiosenne zmęczenie.
  • Być może tak długo czekałeś na wiosnę uzależniłeś, że stworzyłeś wobec niej wysokie oczekiwania. Po kilku słonecznych dniach w t-shircie wrócił mróz lub deszcz i całkowicie zepsuł Ci nastrój. W rezultacie poziom energii spadł jeszcze niżej niż pod koniec zimy.
  • Albo wskoczyłeś w wiosnę z tak wielkimi i entuzjastycznymi zamiarami, że przeciążyłeś swój organizm i nie mógł on sobie z tym poradzić. Wyskoczenie z zimowego snu i wzięcie na siebie całej masy zadań i aktywności, może doprowadzić do przemęczenia.

Jak poradzić sobie z wiosennym zmęczeniem?

Wiosenne zmęczenie jest skutkiem długiej, przygnębiającej  zimy i każdego roku dotyka aż jedną czwartą populacji, przy czym częściej dotyczy to kobiet. To nie choroba, a raczej reakcja naszego organizmu na kilkumiesięczny brak światła słonecznego, obniżoną aktywność fizyczną, brak świeżego powietrza i naturalnie cięższą dietę. Kto w środku zimy nie marzy o świeżych owocach, szejkach i sałatkach?

jarní únava

Najlepsze co możesz dla siebie zrobić wiosną, to wykazać się delikatnością i zrozumieniem dla samego siebie i swojego ciała:

  • Weź więcej czasu wolnego i wyjdź na słońce. Nie musisz od razu zaczynać uprawiać intensywnie sport, jeśli nie masz energii. Długi spacer też jest przyjemny.
  • Skorzystaj z ekologicznych półek supermarketu i zaopatrz się w świeże owoce i warzywa. Kolorowy smoothie lub sałatka owocowa rozjaśni Twój dzień.
  • Śpij tak długo, jak potrzebuje tego Twój organizm. Nie bądź dla siebie zbyt surowy; wkrótce będziesz pełen energii i będziesz w stanie zrealizować wszystkie swoje plany. Siedem godzin dziennie to absolutne minimum. Brak snu ma negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne.
  • Możesz także zastosować odpowiednie suplementy diety. W naszym wyczerpanym organizmie może po zimie brakować witamin A, B, C, D, E i K, magnezu i żelaza, a koenzym Q10 może pomóc.

A co jeśli to coś więcej niż sezonowe zmęczenie?

Zauważyłeś, że Twój wiosenny letarg trwał znacznie dłużej niż kilka tygodni? Nie ignoruj tego, może to być poważniejszy problem.

Niewiele mówi się o tym, że wiosną, podobnie jak jesienią, jesteśmy bardziej podatni na depresję czy inne zaburzenia nastroju. To częściej jesieni przypisuje się przygnębienie. Jeśli ty tak się czujesz wiosną. Nie martw się. Nie jesteś sam.

Jeśli nie czujesz się dobrze emocjonalnie, nie bój się poprosić o pomoc. Kompetentny terapeuta może pomóc Ci w znalezieniu rozwiązań i odzyskaniu radości życia. W Hedepy mamy ponad 50 wykwalifikowanych terapeutów, a do sesji możesz dołączyć w zaciszu własnego domu.

deprese.webp

Wiosna, jako świeży start

Często na przełomie sezonów, decydujemy się na wprowadzenie jakiś zmian w naszym życiu. Jeśli czujesz, że masz do tego wystarczająco energii, wiosna to idealna pora na nowy początek.  Może to być dawno odkładane postanowienie jak: rzucenie palenia, wprowadzenie regularnych ćwiczeń lub praktykowanie medytacji. Wiosna może okazać się także idealnym czasem aby skonfrontować się z dotychczas ignorowanymi problemami. Na przykład problemy rodzinne lub w związku.

Bez względu na to, jakie zmiany wprowadzisz, bądź dla siebie miły i unikaj stawiania zbyt wielu wymagań. Tylko w ten sposób dotrzesz do celu z uśmiechem i witalnością.

Jeśli chcesz pozbyć się długo nierozwiązanych problemów życiowych, które szkodzą Twojemu zdrowiu psychicznemu, umów się na terapię online. Pierwsza sesja może odbyć się już za kilka dni.

Wykonaj szybki test, a my polecimy trzech terapeutów, którzy będą dla Ciebie odpowiedni.

Nie musisz mierzyć się z tym sam

Na koniec chcielibyśmy powiedzieć Ci ostatnią i chyba najważniejszą rzecz. To zupełnie naturalne, że w trudnej sytuacji doświadczamy fali różnorodnych emocji, o których do tej pory nie wiedzieliśmy. Każdy, naprawdę każdy kryzys ma swój początek, ale ma też swój koniec. Twój również. Dlatego, jeśli choć trochę się nad tym zastanawiasz, poproś o pomoc psychologa, psychiatrę, psychoterapeutę lub coacha. Nie mierz się z tym sam. Możesz znaleźć pomoc na przykład na Hedepy.pl  gdzie znajdziesz dziesiątki psychoterapeutów,  spośród których możesz wybrać tego, który Ci najbardziej odpowiada i umówić się na następny dzień. Spotkanie odbywa się online, w zaciszu Twojego własnego domu.

Zastanawiasz się nad terapią?

Zdecydowanie warto spróbować

© Hedepy sp. z o.o.

Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna