Włączasz wiadomości i od razu słyszysz o pożarach w Australii. Zaglądasz do mediów społecznościowych i widzisz zdjęcia wyspy śmieci pośrodku oceanu. Albo olbrzymie fale roztrzaskujące lodowiec. Doświadczasz skutków kryzysu klimatycznego w czasie rzeczywistym, więc to nic dziwnego, że obawiasz się o przyszłość: swoją i swojej planety. To coraz powszechniejsze zjawisko określane jest jako lęk klimatyczny, czasami nazywany także depresją bądź żałobą klimatyczną. Co możesz zrobić, jeśli ten strach przytłacza Ciebie lub Twoje dzieci za bardzo?
Chodzi o smutek, strach i bezradność w odpowiedzi na obecne problemy, z jakimi zmaga się środowisko naturalne. Lęk klimatyczny niesie za sobą głęboki ból emocjonalny, który może sprawić, że przestaniemy widzieć sens życia.
Lęk klimatyczny to połączenie różnorodnych uczuć:
Czujesz, że świadomość kryzysu klimatycznego Cię przytłacza? Jest wiele osób, które mają podobnie. Kryzys klimatyczny najbardziej dotyka najmłodszych pokoleń, bo to one odziedziczyły problem, na który nie miały wpływu. Być może też to czujesz. Wiesz, że nie możesz nic zrobić, dlatego w Twoim życiu pojawia się poczucie rozpaczy…
Z badania przeprowadzonego na 10 000 młodych ludzi (w wieku 16-25 lat) z różnych części świata wynika, że 59% z nich doświadcza ekstremalnego lęku przed zmianami klimatu.
Według raportu Deloitte „Indeks Obaw Klimatycznych”, aż 81% Polaków deklaruje, że zmiany klimatyczne są dla nich powodem do obaw. Ponadto, 64% Polaków odczuwa poważny niepokój związany ze stanem środowiska naturalnego.
Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne traktuje od jakiegoś czasu zmiany klimatyczne jako największe zagrożenie dla zdrowia psychicznego w XXI wieku. Takie dane pokazują, że naprawdę nie jesteśmy sami w tej sytuacji. A to może stanowić dla nas nadzieję na zmianę.
W ostatnich latach coraz częściej mówi się o kryzysie klimatycznym. Ale silne emocje, które odczuwają niektórzy z nas, często pozostają nierozumiane. Możemy zostać posądzeni o bycie nadwrażliwymi, emocjonalnie niestabilnymi lub zwyczajnie przesadzającymi.
Kontakt z takimi opiniami może powodować chęć izolowania się. Brak rozmowy o prawdziwych uczuciach sprawia, że odłączamy się od emocji, które są dla nas trudne do zrozumienia. Z tego powodu psycholog specjalizująca się w sprawach ekologii Leslie Davenport traktuje żałobę ekologiczną również jako żałobę zaniedbaną. A przecież przeżywanie żałoby jest ważne. Stłumione emocje nie znikną ot tak. Wręcz przeciwnie – będą się kumulować wewnątrz nas.
Z drugiej strony, brak społecznego rozumienia problemu prowadzi do powstawania różnych ruchów klimatycznych. Przykładem może być Ruch Piątków dla Przyszłości założony kilka lat temu przez Gretę Thunberg. W Polsce także istnieją różne stowarzyszenia, gdzie można znaleźć osoby podobnie przeżywające lęk klimatyczny.
Złożoność tematu lęku klimatycznego wynika przede wszystkim z tego, że nie jest on irracjonalny. Mamy rzeczywiste powody do obaw o przyszłość. Z drugiej jednak strony, nie mamy w sobie na tyle dużo mocy, by samodzielnie uratować całą sytuację. To powoduje, że radzenie sobie z lękiem klimatycznym staje się ogromnym wyzwaniem.
Co zatem możesz zrobić? To kilka porad od naszych ekspertów od zdrowia psychicznego:
To bardzo ważne, by nie bagatelizować emocji dzieci i nastolatków. Ich obawy dotyczące przyszłości są ważne, nawet jeśli mogą nam wydawać się nieco przesadzone. To kilka wskazówek, którymi możesz się kierować w relacji z Twoim dzieckiem:
Nie bój się szukać profesjonalnej pomocy. Żaden problem nie jest zbyt mały, by musieć być z nim samemu. Poza tym, lęk ma to do siebie, że zwykle nie mija sam. Z czasem może doprowadzić do bezsenności lub depresji. Psychoterapia może pomóc Ci uporać się z tą sytuacją i pokazać Ci sposoby na przepracowanie emocji, które Cię przytłaczają.
Korzystając z Hedepy możesz wybrać spośród ponad 60 zweryfikowanych terapeutów i zacząć terapię online. Sprawdź, czym jest psychoterapia i jak może Ci pomóc.
Jeśli stan zdrowia psychicznego zagraża Tobie lub osobom z Twojego otoczenia, niezwłocznie skontaktuj się z telefonem zaufania (pod numerem: 116 123).
Nasi psychoterapeuci lub Hedepy sp zoo. nie ponoszą odpowiedzialności za Twój stan zdrowia.